• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со компјутер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Flipsof

Intern
18 декември 2020
10
9
Здраво луѓе.

Како што гласи самиот наслов. Проблем со компјутерот, се извинувам за долгото образложение (иако ова е скратена верзија), но морав да објаснам све што се има дешавано. Конфигурацијата е следната:

mb: Asus M4A77TD PRO
cpu: Amd Phenom II X4 945
gpu: Sapphire Radeon 5770
ram: Kingston Hyper X Blue ddr3
psu: Antec VPC500
hdd: mislam deka e hitachi 500gb


Компјутерот уште пред неколку години пројави проблеми со стартување, односно некогаш не палеше отпрва, сите кулери работеа, но не даваше слика. Овој проблем се решаваше со еден до два рестарти или со чукање на куќиштето :)

После одредено време почна да станува се потешко и потешко да стартова комјутерот. Графичката има 3 зелени лед диоди, од кои при појава на проблем се палеше само една, а при нормално стартување се палеше една па сите 3.

Предходно имав друго напојување Glacial Power некое, на кое приметив дека има подуени кондензатори, кои зет ми кој работи се бела техника си замени, но проблемот не се реши.

Исто така, едно сабајле уште не расонат рам-от, кој беше изваден, го ставив од наопаку во слотот, не знам и јас како успеав. беше пукнат еден контакт, кој зет ми исто така го залеми.

Проблемот не изчезна. Го однесов компјутерот во еден сервис, локален, тука во Струга, им кажав шо е проблемот. Поминав по ден - два ми рекоја дека компјутерот си работал без никаков проблем. И јас самиот видов дека работи. Го зедов компјутерот дома, стегам дугме не пали, исти проблем.
Па бев кај еден другар кој има иста платформа и решивме да тестираме дел по дел почнувајќи од напојувањето. Го поврзуваме неговото напојување, компјутерот работи без проблем, го тестиравме неколку сати на гејминг, работи без проблем. Па решив да земам ново напојување и го нарачав горенаведеното Антек од ддсторе. го поврзав и пак ете дома кај мене истиот проблем (тука можда дошло напојувањето со дефект, не сум проверил со други исправно). Па ајде чепкај, прави пусти. Ојдов кај еден друг другар дома, и кај него исти проблем, па тој рече може куќиштето да прави некаде спој. Па ојдов дома и ги извадив сите компоненти надвор од куќиштето и компјутерот работеше, па го исфрлив куќиштето. Тоа беше некој крш куќиште.
И така компјутерот си работеше без мани, тој проблем од време на време си постоеше со палењето, ама со рестарт - два се решавање.

Вака можда го работав компјутерот 3 години, се додека пред месец - два решив да купам ново куќиште и да го склопам пошо ми зафаќаше многу простор све тоа така расфрлано. Го склопив наместив све внатре и не се запали после многу обиди. Извадов све надвор како што беше и пак не сакаше да запали.

Го однесов во друг сервис и по 2 дена ми се јавија и ми рекоа дека проблем е графичката и ми дадоа некое понуди шо имаа. ГТ210 за 2650 денари :D

Јас им реков дека не сакам сега графичка да купувам ќе размислам шо ќе правам со компјутерот и си го зедов.

позајмив 3 графички (за кои не сум сигурен дали се исправни) и со ниедна не даде сите, проблемот ист, сите кулире вртат, ама како да нема сила да запали. Еднашка само ми даде слика со едната позајмена графичка од како ги прередив сите компоненти и повеќе не.

Преминав на фаза чистење на слотови и конектори, неуспешно.

Сега проблемот е шо немам други компитабилни компоненти за проверка.

Дали имате некоја идеа шо понатаму да правам?

Можеби е напојувањето? или матичната?

Има еден другар плоча со ддр2 рам, можиме да пробаме на неа ама со тоа би утврдиле само дека е или не е процесорот, а би можеле да ја провериме си графичката.

Пробав со различни кабли и различни штекови, нема разлика.

Јас мислам дека е некако краток спој или недоволен напон.

Фала и Поздрав.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Компјутерот е 12+ години веќе си го отсвирел своето брат, само се нервираш.

Вака од око тешко е да се каже ама може се повеќе компоненти заедно во дефект. Без дополнителен тест тешко е да се каже.

Земај ново.

View: https://youtu.be/reuPXYMLVCw
 

Dimson

Gaining Experience
14 ноември 2018
61
53
Скопје
Проблемот најверојатно е во матичната а и на компонентите им е дојден крајот. 10 години се стари време е за нешто ново :D
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Имам ддр3 матична за тој слот асус исто, не знам точно кој модел, ако ти треба за тестирање кажи слободно.
 

Dante73

Intern
24 ноември 2020
16
16
Обидете се да ја смените батеријата на матичната плоча. Исто така, ќе служи како расчистување на CMOS.
Работеше за мене со стара матична плоча која одбиваше да започне.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Flipsof

Intern
18 декември 2020
10
9
@Astro и @Dimson имам земено нов компјутер во Декември од кај @gOJDO , кој го користам дома и кој ме служи доста добро. Но знам дека стариов сет има сеуште капацитет за работа, па и за некоја игрица и знам дека можи да работи, плус нели е греота да го исфрлам? Во канцеларија моментално користам уште многу полоша конфигурација, па ќе гледам да го средам.
@xbl9k ми треба матична и тоа како, проблем е шо живеам во Струга.
@Dante73 Ми текна на тоа, само не знам кај да најдам таква батерија, предлог?

Фала Ви на сите за Вашите споделени мислења.
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,149
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit
@Flipsof Батерија имаш во Интек на крај од чаршијата Струга, во Џумкар исто така имаш, Сетек, чак и во Миса маркетите имаш.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
@Astro и @Dimson имам земено нов компјутер во Декември од кај @gOJDO , кој го користам дома и кој ме служи доста добро. Но знам дека стариов сет има сеуште капацитет за работа, па и за некоја игрица и знам дека можи да работи, плус нели е греота да го исфрлам? Во канцеларија моментално користам уште многу полоша конфигурација, па ќе гледам да го средам.
@xbl9k ми треба матична и тоа како, проблем е шо живеам во Струга.
@Dante73 Ми текна на тоа, само не знам кај да најдам таква батерија, предлог?

Фала Ви на сите за Вашите споделени мислења.
Товари го пцто в кола и ела до кичево ќе го суредиме.
 

makadam

Intern
28 март 2011
25
17
Спрема ова што кажуваш барај проблем во матичната или пробај со друга графичка. Ако има спој досега ќе беше замината матичната. Ова повеќе асоцира на проблем со ладен лем или прекинување на фолија штом реагира на удар.

Sent from my SM-N920V using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Flipsof

Intern
18 декември 2020
10
9
Ќе пробам со матична, да најдам прво.
Фала.
А напојувањето можно ли да биде проблемот?
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Ќе пробам со матична, да најдам прво.
Фала.
А напојувањето можно ли да биде проблемот?
Не би требало, со какви графички пробуваше?
Што земаат струја само од пци слотот или што се напојуваат со дополнителен 6 или 8 пински кабел од напојување?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Flipsof

Intern
18 декември 2020
10
9
И со такви и со такви. Ајде утре ќе го однесам кај еден шо се понуди да тестира па ќе кажам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Flipsof

Intern
18 декември 2020
10
9
Update: Компјутерот тестиран од @JunkieMKD , дијагностициран неисправен РАМ. За среќа рамот ми беше под гаранција, па го променив во Сетек.
Компјутерот го тестирав веќе 4-5 дена, може да се рече дека е исправен.
Ова би било крај на темата.

Поздрав и фала на сите!

Пс: проблемот со неуклучување на графичката уште е присутен, не ништо сериозно, после еден рестарт или два, се уклучува.
 

Beebee-Ate

Intern
10 април 2017
3
0
Здраво на сите.

Одамна ми е профилот, ама се немам речиси никогаш уклучено оттогаш и не знам баш како функционирате овде. Се надевам погодив тема, ако не менувајте или бришете. :) Ама би сакала да ми помогнете пред да ме бришете пошто сум очајна веќе. :LOL:

Вака: Правев update на графичката картичка и по растартирање ми се појави бела хоризонтална линија на долниот дел од екранот. Занемарив, си внесов лозинката и наеднаш екранот се подели на десеттина вертикални линии и сите трепкаа брзо и непрекинато. Ова 3-4 секунди траеше па ми се исклучи скроз компјутерот. Пробав неколкупати да го вклучам и пак исто беше. Следното вклучување ми се појави system recovery и пробав да направам repair, ама ништо од тоа па го ресетирав со опција да ми се зачуваат работите.

Страшното е што ми се исклучи пред да заврши со ресетирањето. Го вклучив пак, направи undoing changes, за на крај да ми се појави црно црвен екран со бели точки. И така стои. Ни мрда ни прета.

Многу ми е важно дали ќе може да се спаси нешто од него?

Хелп што би можело да биде, некоја идеја, насока или било што е добредојдено.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Flipsof напиша:
А напојувањето можно ли да биде проблемот?
да
Мислењето е автоматски споено:

Здраво на сите.

Одамна ми е профилот, ама се немам речиси никогаш уклучено оттогаш и не знам баш како функционирате овде. Се надевам погодив тема, ако не менувајте или бришете. :) Ама би сакала да ми помогнете пред да ме бришете пошто сум очајна веќе. :LOL:

Вака: Правев update на графичката картичка и по растартирање ми се појави бела хоризонтална линија на долниот дел од екранот. Занемарив, си внесов лозинката и наеднаш екранот се подели на десеттина вертикални линии и сите трепкаа брзо и непрекинато. Ова 3-4 секунди траеше па ми се исклучи скроз компјутерот. Пробав неколкупати да го вклучам и пак исто беше. Следното вклучување ми се појави system recovery и пробав да направам repair, ама ништо од тоа па го ресетирав со опција да ми се зачуваат работите.

Страшното е што ми се исклучи пред да заврши со ресетирањето. Го вклучив пак, направи undoing changes, за на крај да ми се појави црно црвен екран со бели точки. И така стои. Ни мрда ни прета.

Многу ми е важно дали ќе може да се спаси нешто од него?

Хелп што би можело да биде, некоја идеја, насока или било што е добредојдено.
Сигурна си дека си апдејтнала со нова графичка картичка?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Може грешно се изразив. :oops: Правев update на драјверот.
Треба да се види компјутерот. Ако сакаш донеси го од Понеделник до Петок од 9 до 17 часот кај нас во Инсомниа ИТ сервис на Орце Николов 158. Ќе направиме дијагностика
 

Beebee-Ate

Intern
10 април 2017
3
0
Би го донесла, ама не сме од ист град и морам да го средам викендов.
Сепак многу ти благодарам. :)
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Здраво на сите.

Одамна ми е профилот, ама се немам речиси никогаш уклучено оттогаш и не знам баш како функционирате овде. Се надевам погодив тема, ако не менувајте или бришете. :) Ама би сакала да ми помогнете пред да ме бришете пошто сум очајна веќе. :LOL:

Вака: Правев update на графичката картичка и по растартирање ми се појави бела хоризонтална линија на долниот дел од екранот. Занемарив, си внесов лозинката и наеднаш екранот се подели на десеттина вертикални линии и сите трепкаа брзо и непрекинато. Ова 3-4 секунди траеше па ми се исклучи скроз компјутерот. Пробав неколкупати да го вклучам и пак исто беше. Следното вклучување ми се појави system recovery и пробав да направам repair, ама ништо од тоа па го ресетирав со опција да ми се зачуваат работите.

Страшното е што ми се исклучи пред да заврши со ресетирањето. Го вклучив пак, направи undoing changes, за на крај да ми се појави црно црвен екран со бели точки. И така стои. Ни мрда ни прета.

Многу ми е важно дали ќе може да се спаси нешто од него?

Хелп што би можело да биде, некоја идеја, насока или било што е добредојдено.
Дали воопшто компјутерот дава слика на екран кога ќе пробаш да го пуштиш?

ако да, пробај влези во Safe Mode (линк) ако успееш вади се што ти треба од таму и зачувај си на друго место..
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,092
16,430
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,130
5,629
Мелмак
1. Дали можеш да го рестартираш компјутерот? Направи видео од што се случува кога ќе го рестартираш.
2. Дали имаш отварано уопште во компјутерот? Дали се случи некој хардверски проблем можда? Пример искри, звуци нешто од куќиштето нешто невообичаено.
3. Дали имаш друг компјутер/лаптоп и УСБ стик? Ако да, направи бутабилно линукс УСБ и пробај стартувај го тоа.

Ако се појавува POST екранот нормално при вклучување/рестарт на компјутерот тогаш можеби не е ништо хардверско. Во таков случај може да добиеш помош да стигнеш до SAFE MODE ко шо посочија или со Линукс USB бутабилно да пробаш да стартуваш во десктоп околина и да видиш дали е се во ред со хардверот (дали има слика нормално и слично). Ова се со цел да се елиминираат потенцијални кривици во оперативниот и драјверите.

Ако и во сиве ситуации цело време има проблеми (artifacting, грешка приказ, гасења или којзнае што), тогаш дефинитивно нешто не е во ред.

А да, и те молам стави некоја слика од компјутерот и се што се гледа на него (ако има прозорец сликај ги деловите внатре, ако нема сликај од сите страни). Да видиме какво напојување има пошо ако е некое ЈНЦ или Матрикс напојување ја од старт би се кладел дека отишло напојувањето ради некој поголем PEAK/SPIKE во потрошувачка, која може ете да е до нови драјвери пошо ако драјверите нешто дозволиле графичката да бустне малку повеќе толку му фали на некое такво напојување.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно