• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со кофигурација.

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Здраво на сите прво се извинувам ако темата не е во соодветен дел.
Во мај месец лани си составив конфигурација за околу 35к.Се беше во ред и си работеше коректно се до март месец оваа година.Ми излезе синиот екран на смртта (BSOD).Никоја од troubleshoot опциите не успеа па се решив одново да го инсталирам оперативниот систем, но проблемот си продолжува понатаму.
Дали е до SSD-то? Дали да пробам со BIOS апдејт?
Конфигурацијата:
CPU: AMD Ryzen 5 2600
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB
RAM: Hyperx Predator 8GB
Motherboard: ASUS PRIME B450M-K
HDD: WD 1TB
SSD: Kingston 240GB UV 500
CPU Cooler: Cooler Master Hyper 412R
Power Supply: Cooler Master Elite V3 500W
Често се јавува проблем и со драјверите (driver digital signature) во Device Manager во листата со компоненти се јавува жолто триаголниче со извичник.Пример денес се појавува на графичката и јас некако ќе го решам проблемот, после некој ден пак ќе се појави BSOD (синиот екран) и јас ќе го инсталирам одново ОS-от во отсуство на решение и ќе помине пола ден, ден-два и одново се јавува жолтото триаголниче но овај пат за друг драјвер/компонента и се откажав искрено со драјверите не се замарам само ако е за графичката чачкам.Значи во кратки црти, свежа инсталација ден два работа, два три бранови со WIndows Updates и се појавува (BSOD) и да напоменам со различни stop codes.И тоа е тоа не баш во кратки црти.Дали е софтвер, хардвер?Благодарам.
Мислењето е автоматски споено:

Untitled.png
Штом ова ми излези знам што следува BSOD можеби не рестарт или на следно вклучување но за ден два се појавува BSOD после ова извесување во ACTION CENTER.
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Да го цитирам почитуваниот @gOJDO, kingston и ssd во иста реченица не одат. Огромна е веројатноста дека кингстонот е пред умирање, не ми текнува сеа шо алатка беше за да провериш дали е ок.

Евентуално да напрајш бутабилно hirens усб, па има во него алатки за проверка дали е добар дискот или не. Ако не е, вади шо имаш од него битно, и ако ссдто е под гаранција, во ќесе (пошто жешко е и под мишка ако го носиш ќе биди доста ароматично) и на сервис да ти дат заменско ново.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Секој производител си има софтвер за проверка на општата состојба на SSD-то ако мислиш на тоа.Сум проверил повеќе пати со Kingston Manager и вика дека е во ред односно SSD-то е healthy.
Мислењето е автоматски споено:

Kingston Manager.jpg
Сум го "износил" SSD-то за година дена но вика healthy.
 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,378
Инсталирај точни chipset драјвери т.е. AMD Ryzen Master. Доколку не го средиш така проблемот, пробај Nvidia драјверот избриши го со Digital Driver Uninstaller. Доколку ти е прв пат прочитај го упатството зошто треба преку Safe Mode да го направиш тоа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Инсталирај точни chipset драјвери т.е. AMD Ryzen Master. Доколку не го средиш така проблемот, пробај Nvidia драјверот избриши го со Digital Driver Uninstaller. Доколку ти е прв пат прочитај го упатството зошто треба преку Safe Mode да го направиш тоа.
Сега ги спуштам да пробаме.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Пиши како ти е конефигурирам РАМ-от. XMP уклучено е или?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Најново. Nvidia.jpg
На ова мислев сега пример ако седнам да го средам, ќе се појави на друго место на наредно палење како зараза некоја.
Еве подетално од Properties.

Windows cannot verify the digital signature for the drivers required for this device. A recent hardware or software change might have installed a file that is signed incorrectly or damaged, or that might be malicious software from an unknown source. (Code 52)
Мислењето е автоматски споено:

Пример вчера вечерта ми се случи ова со драјверите за маусот и тастатурата после инсталирање на драјвери.Прво беше со тастатурата и тастатурата не работеше па направаив Driver Roll Back и се врати на стариот драјвер со што тастатурата проработи.Имав спуштено софтвер нешто како Driver Hub за апдејт на драјвери и таму ми кажува кои драјвери ми се стари и ги спушта а потоа и инсталира драјверите и пак се појави овој проблем со тастатурата овој пат и со маусот.Driver Hub или Driver Booster беше една од двете програми.
Мислењето е автоматски споено:

Пиши како ти е конефигурирам РАМ-от. XMP уклучено е или?
Рам имам една плоча од 8гб 2666MHz, а за XMP знам дали е енаблирано, ќе проверам.
Мислењето е автоматски споено:

Ако беше ссд-то и доколку S.M.A.R.T. работи како шо треба, уште на boot ќе добиеше известување дека е пред смрт.
Што знам брат викаат дека честите BSOD се еден од симптомите дека е при крај.
 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,008
1,378
Најново.Погледнете го атачментот 102998
На ова мислев сега пример ако седнам да го средам, ќе се појави на друго место на наредно палење како зараза некоја.
Еве подетално од Properties.

Windows cannot verify the digital signature for the drivers required for this device. A recent hardware or software change might have installed a file that is signed incorrectly or damaged, or that might be malicious software from an unknown source. (Code 52)
Мислењето е автоматски споено:

Пример вчера вечерта ми се случи ова со драјверите за маусот и тастатурата после инсталирање на драјвери.Прво беше со тастатурата и тастатурата не работеше па направаив Driver Roll Back и се врати на стариот драјвер со што тастатурата проработи.Имав спуштено софтвер нешто како Driver Hub за апдејт на драјвери и таму ми кажува кои драјвери ми се стари и ги спушта а потоа и инсталира драјверите и пак се појави овој проблем со тастатурата овој пат и со маусот.Driver Hub или Driver Booster беше една од двете програми.
Мислењето е автоматски споено:


Рам имам една плоча од 8гб 2666MHz, а за XMP знам дали е енаблирано, ќе проверам.
Моментално не можеш да го најдеш коренот на проблемот зошто преку Driver Booster сигурно не ги инсталира еден по еден туку сѐ од еднаш. Со тоа немаш претстава кој драјвер е корумпиран и ќе треба сѐ едно по едно да елиминираш.

Наједноставно решение: Секако си на нов почеток, форматирај го на ново и не инсталирај никакви екстерни програми за драјвери од типот на Driver Booster. Тие само прават конфликт и честопати немаат привилегии целосно да инсталираат нови или избришат остатоци од старите драјвери. Впрочем, при процесот на инсталирање Windows 10 зема податоци за конфигурацијата и автоматски презема лиценцирани/официјални драјвери за сѐ што треба. Единствено што ти треба е интернет конекција на компјутерот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Најново.Погледнете го атачментот 102998
На ова мислев сега пример ако седнам да го средам, ќе се појави на друго место на наредно палење како зараза некоја.
Еве подетално од Properties.

Windows cannot verify the digital signature for the drivers required for this device. A recent hardware or software change might have installed a file that is signed incorrectly or damaged, or that might be malicious software from an unknown source. (Code 52)
Мислењето е автоматски споено:

Пример вчера вечерта ми се случи ова со драјверите за маусот и тастатурата после инсталирање на драјвери.Прво беше со тастатурата и тастатурата не работеше па направаив Driver Roll Back и се врати на стариот драјвер со што тастатурата проработи.Имав спуштено софтвер нешто како Driver Hub за апдејт на драјвери и таму ми кажува кои драјвери ми се стари и ги спушта а потоа и инсталира драјверите и пак се појави овој проблем со тастатурата овој пат и со маусот.Driver Hub или Driver Booster беше една од двете програми.
Мислењето е автоматски споено:


Рам имам една плоча од 8гб 2666MHz, а за XMP знам дали е енаблирано, ќе проверам.
Мислењето е автоматски споено:


Што знам брат викаат дека честите BSOD се еден од симптомите дека е при крај.
Windowsot od kaj ti e spusten?
Toa DriverXYZ programcinja zaboravi od sega nataka. Drajveri od oficijalnite strani na MB i GPU simni. Tolku.
De pusti edna/dve slika od SMART na SSD. Kinkston manager Health tabot. Site parametri ako ima za skrolanje.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Windowsot od kaj ti e spusten?
Toa DriverXYZ programcinja zaboravi od sega nataka. Drajveri od oficijalnite strani na MB i GPU simni. Tolku.
De pusti edna/dve slika od SMART na SSD. Kinkston manager Health tabot. Site parametri ako ima za skrolanje.

Sent from Телефон using Tapatalk
Мислењето е автоматски споено:

Kingston Health
 

Атачменти

Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Drive Errors.jpg
На наредно палење или евентуално утре или задутре ќе излези BSOD.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,108
2,692
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Моја препорака е да симнеш driver booster 8.5 ( ја имаш по торенти про верзијата ), симни и инсталирај ги сите драјвери кои ќе ти ги најде како не-ажурирани. Ќе се изненадиш од резултатите :p
 
 • Хаха
Реакции: Avid

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
236
180
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
а да пробаш преку елиминација на хардвер може имаш проблем со некоја компонента?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Моја препорака е да симнеш driver booster 8.5 ( ја имаш по торенти про верзијата ), симни и инсталирај ги сите драјвери кои ќе ти ги најде како не-ажурирани. Ќе се изненадиш од резултатите :p
Сарказам?
Мислењето е автоматски споено:

а да пробаш преку елиминација на хардвер може имаш проблем со некоја компонента?
Ќе мора и по тој пат да се оди брат излгеда.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,108
2,692
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Сарказам?
Мислењето е автоматски споено:


Ќе мора и по тој пат да се оди брат излгеда.
очигледно не ... доколку ти е дравјер проблем ова ќе ти го оправи проблемот.
Untitled-1.jpg
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Driver XYZ програмчиња заборави. Непотребно. Одиш на Асус страната симињаш што ти треба, одиш на Нвидиа лејтест драјвер. После, ако се стари драјверите на Асус, ќе апдејтираш од кога ќе ти проработи се и ако не заебава Како сега.
Wiindows-ot да не те заебава? Од некои торент ли ти е? Симни си директ од Микрософт. Не мораш ни да активираш за проба.
Следно ако нејќе, не ти бега хардвер дибагинг, графичка, ссд, матична, рам. Провери кабли ова она да не ти се пододкачило нешто...

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Driver XYZ програмчиња заборави. Непотребно. Одиш на Асус страната симињаш што ти треба, одиш на Нвидиа лејтест драјвер. После, ако се стари драјверите на Асус, ќе апдејтираш од кога ќе ти проработи се и ако не заебава Како сега.
Wiindows-ot да не те заебава? Од некои торент ли ти е? Симни си директ од Микрософт. Не мораш ни да активираш за проба.
Следно ако нејќе, не ти бега хардвер дибагинг, графичка, ссд, матична, рам. Провери кабли ова она да не ти се пододкачило нешто...

Sent from Телефон using Tapatalk
Се сомневам дека Windows-от е пиратски.Го зедов од продавачот кога ја земав конфигурацијата.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Temperance

Intern
5 август 2021
19
1
Како тоа го зема?

Sent from Телефон using Tapatalk
Па така јас го купив USB-то тој ми го направи bootable и ми го префрле бидејќи немав компјутер во тој момент, а имам Windows 7 на CD но залудно бидејќи не подржува CD новата конфигурација.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Па така јас го купив USB-то тој ми го направи bootable и ми го префрле бидејќи немав компјутер во тој момент, а имам Windows 7 на CD но залудно бидејќи не подржува CD новата конфигурација.
А да пробаш ти сепак со Виндоус симнат од Мајкрософт директ.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,274
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно