• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со клима: Надворешната единица е гласна/вибрира

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,345
3,323
Скопје
www.gorast.com
Ако имало доволно вишок секако ќе го смотале вишокот во круг... Од друга страна ако не смотале круг тогаш веројатно нема вишок.

Провери како стојат работите кај надворешната единица?

Како мислиш вишок? Монтери си носат котоури и пуштаат колку треба. Овој го напраил кнап.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како мислиш вишок? Монтери си носат котоури и пуштаат колку треба. Овој го напраил кнап.

Мислам дека 3 метра е минимумот што мора да се инсталира на секоја клима. Иако го кршат ова правило.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,259
4,572
SK
Како мислиш вишок? .... Овој го напраил кнап.
ОК, значи кнап се цевките. Требало при инсталацијата да остават доволно должина за да ги завртат во круг цевките позади надворешната. Сега ако сакаш тоа накнадно да се направи, ќе мора да или да ги вадат постојните и да ставаат нови (подолги) цевки, или да ги настават сегашните (да залемат наставци на лице место). Тоа сакав да кажам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,186
Мислења
879,738
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно