1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со клиенти на Wi-fi

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од DAckO^^, 11 Март 2015.

 1. DAckO^^

  DAckO^^
  Intern

  66
  2
  4 Септември 2007
  Работам на место кај што се закачуваат многу клиенти. Кога ќе се преполни рутерот, не може да се закачи нов клиент. Се конектираат само оние кои биле некогаш конектирани, а новите не можат да воспостават контакт.
  Имам рутер од Македонски Телеком Fritzbox.
  Дали некој има искуство како да го средам овој проблем...?
   
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,128
  718
  2 Мај 2011
  Ресетирај од струја, би требало да работи. Веројатно DHCP е лимитиран да доделува одреден број адреси и кога ке стигне до лимит не доделува нови и неможат нови корисници да се конектираат.
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Треба да се зголеми опсегот на DHCP адреси на 200 и да се намали времето на издавање на 8 часа.
   
  На krema и DrMTR им се допаѓа ова.
 4. DAckO^^

  DAckO^^
  Intern

  66
  2
  4 Септември 2007
  Како да го направам тоа?
   
 5. DAckO^^

  DAckO^^
  Intern

  66
  2
  4 Септември 2007
  Сум пробал , не функционира.
   
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,276
  4,799
  4 ноември 2013
  Машко
  како што ти кажаа погоре, сигурно имаш проблем со DHCP Server-от на рутерот , зголеми го Pool-от на серверот и ке немаш мака.
  ако ти е вакво менито тогаш ке се снајдеш
  (кај што ти е 200 бројката смени ја стави 250)
  [​IMG]
   
 7. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,128
  718
  2 Мај 2011
  Треба да пристапиш директно на рутерот преку бровсер. И побарај опција DHCP. Незнам на твојот рутер како е но начесто има опсек од во кој се доделуваат ип адреси, пример 192.168.0.100 - 192.168.0.200. Или пак има почетна ип адреса и колку максимално да додели почнувајки од таа адреса. На таа иста страна треба да има и Lease Time, кога ке додели некоја адреса колку време да ја држи. Намали на неколку часа и не би требало да има проблем.

  На нет што прочитав би требало да можеш да пристапиш до рутерот со 192.168.178.1.
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,446
  6,561
  27 Март 2014
  kako sto ti kaza mdeni zgolemi go pulot I namali lease time, poso se konektiraat golem broj na uredi I ip adresite od pool-ot se iscrpuvaat brzo, a starite najverojatno ne se isteceni I zatoa se javuva nedostatok na slobodni ip adresi. istotaka proveri dali imas postaveno nekakov limit na maksimalen broj na konektirani korisnici preku wifi.
   
 9. DAckO^^

  DAckO^^
  Intern

  66
  2
  4 Септември 2007
  Дали би имало проблем ако наместо 250 се стави 300,400...(дали ке се зголеми слободниот број на клиенти)?
   
 10. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,128
  718
  2 Мај 2011
  Неможе повеќе од 254. Најди Lease Time и намести на неколку часа.
   
 11. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,276
  4,799
  4 ноември 2013
  Машко
  веке ти кажаа, неможе повеке од 254 и Lease Time стави 1 час
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DAckO^^

  DAckO^^
  Intern

  66
  2
  4 Септември 2007
  Фала многу. Проблемот е среден.
   
 13. DAckO^^

  DAckO^^
  Intern

  66
  2
  4 Септември 2007
  Благодарам на сите што ми помогнавте.
  Поздрав.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. TheImortal
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,089
 2. Miki123
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  457
 3. kiko_juve
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  709
 4. NatalijaNatka
  Одговори:
  42
  Прегледи:
  2,227
 5. Tolkuvac
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  3,128
Вчитување...

Сподели

Вчитување...