• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со клаузула

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Сакав да направам Login форма ама не ми излегува како што гледав на видео туторијалот.....
Еве го кодот:

Код:
Public Class Logiranje

  Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
    If TextBox1.Text = "" Then
      MsgBox("Се појави грешка, вашето корисничко име мора да содржи најмалку 1 буква")
    Else
      If My.Computer.FileSystem.DirectoryExists("C:Accouts" + TextBox1.Text + "") Then
        Dim UserRead As System.IO.StreamReader = New System.IO.StreamReader("C:Accounts" + TextBox1.Text + "" + "Username.text")
        Dim Userline As String
        Dim Passread As System.IO.StreamReader = New System.IO.StreamReader("C:Accounts" + TextBox1.Text + "" + "Password.txt")
        Dim Passline As String
        Do
          Passline = Passread.Read()
          Userline = UserRead.Read()
          Console.WriteLine(Passline)
          Console.WriteLine(Userline)
        Loop Until Userline Is Nothing

        I[COLOR="black"]f TextBox2.Text = "" Then
          MsgBox("Се појави грешка, Ве молиме внесете лозинка", MsgBoxStyle.Information)
        Else
          If Passline = Passread.ReadLine() = True Then
            MsgBox("Добредојдовте " + TextBox1.Text + " !.")
          End If
        End If[/COLOR]
      Else
        MsgBox("Корисничкото име не постои!", MsgBoxStyle.Critical)
      End If
    End If
  End Sub
Не сака да ми ја прочита затемнетата клаузула, веднаш ме префрла на Корисничкото име не постои, а ако не внесам Корисничко име се појавува првата порака:Се појави грешка, вашето корисничко име мора да содржи најмалку 1 буква, а ако не внесам пасворд се јавува следнава порака:Корисничкото име не постои! , не ми се појавува следната порака: Се појави грешка, Ве молиме внесете лозинка.
Значи ја прескокнува таа клаузула....

P.S. Не ми се верува да има синтаксички грешки затоа што Visual Basic известува за синтаксичките грешки.
Работен е во Visual Basic 2008, во VB 6 направив слична форма и се е во ред.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Најверојатно ти се помешани контролите, не ги оставај имињата TextBox 1 или 2, секогаш преименувај ги, според кодов што го гледам можам тоа да го заклучам, бидејќи како што кажуваш тие ти се однесуваат спротивно од тоа што ти очекуваш.

Второ, стави breakpoints на кодот да видиш како оди извршувањето на аппликацијата, и ќе видиш кој услов прв го проверува, само со дебагирање ќе си ги најдеш грешките.

Трето за таа проверка што ја правиш има готови контроли за валидација кои работат многу едноставно, и не мораш да се замараш да ставаш код за нив тие работат автоматски, само треба да и посочиш на која контрола да вршат валидација.
Ако те интересира нешто повеќе како да ги ставиш контроливе за валидација пиши ќе ти објаснам поубаво.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
@StarBuck
if-овите се правилно распоредени, бидејќи:
Проверува дали имам внесено корисничко име->ако немам враќа error->ако имам продолжува со проверка дали е истото од регистрираниот корисник->ако е истото тоа мирува и го проверува пасвордот->ако пасњордот е грешен враќа error од пасвордот, а ако пасвордот е точен, а и корисниќкото име е точно треба да ми ја даде пораката што ја очекувам, а ако пасвордот е точен, а корисничкото име грешно тогаш треба да ја се појави последниот error. А мене секогаш ми се појавува последниот error.

@loris
Првото со текстбоксовите е точно....
Второто со breakpoint пробав и пак се јавува јавува последниот error, breakpoint поставив и кај пораката и кај двете End If Пред Else i непосакуваната порака:).
За третиот начин ако сакаш можеш да ми објасниш што и како треба.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
nisto brat ako nauciv nesto od programiranje e deka sekoj problem se resava so odkomentiruvanje del od kodot i printanje... ako ti se trosi vreme, sedni i pocni da vadis del po del od kodot i da printas brojki ili bilo sto da vidis kako ti odi execution
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
53
Велес - Скопје
Тестирање на валидацијата
Код:
http://www.youtube.com/watch?v=4LRnUeYCdoU
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=4LRnUeYCdoU[/ame]
Sorry, за слабата резолуција.
Затоа би те замолил да си ги симнеш клиповите да можеш да ги гледаш во поголем формат. Инаку кај мене клиповите беа со супер резолуција ако кога ги upload-ирав станаа такви какви што се.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Фала за видеата ги симнувам сега ќе ги разгледам....

offtopic:
За гледање поквалитетни видеа од youtube:
&fmt=18

или

&fmt=6

додадете на крајот од линкот.:) (Ако ова не е за овој форум слободно администраторите можат да го избришат постот, и се извинувам ако сум згрешил)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,981
Мислења
854,157
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно