Проблем со ,,Карго Експрес"

Optipro

Intern
5 мај 2021
48
24
Здраво, ја сместив темава во ,,Боречки Клуб" пошо не знам зошто не можам да постирам офтопик тема.
Ама ми треба помош, ако сметате дека не е океј темава избришете ја :)
Имено, во понеделникот пратив шпорет за Скопје по Карго Експрес.
Во вторникот му го доставиле, незнам во која состојба, и незнам што биднало но човеков го примил, го распаковал!! Можеби го оштетил не знам.
И не ми е јасно како успеал да го врати во Карго Експрес, да му го примат и да му вратат пари и да направат да треба да платам јас 2 карга (за носење 500 и за враќање 500)
Буквално не очекував дека Карго експрес може вакви работи да направи! Ги сметав за најстабилни!
Ама испаднаа нај идиоти како идиотот што му го пратив.
П.с муабетот ми е, дали некој имал вакво или слично искуство?
И како постапил во овој случај, односно како да постапам јас!!
Се извинувам што замарам, и уште еднаш ке потенцирам ако не е океј темава/прашањево избришете го.
Нема лутиш
 

Paskal89

Intern
30 ноември 2018
3
2
Кога ја имаш испраќано пратката, дали имаш наведено на документот дека бараш откуп?
 

Paskal89

Intern
30 ноември 2018
3
2
Тој за да ја подигне пратката од Карго треба да го плати откупот и поштенските услуги(праќачот наведува кој ќе ги плати поштенските услуги).

Без плаќање нема право да ја отвара пратката ни во дуќанот на Каргото.

Штом ја однел дома пратката, тој го платил откупот според тој документ и откупот иде према тебе.

Ти со твојот примерок-документ можеш да си ги подигнеш парите.

За враќањето на пратката тој ти прави нов документ, што ти ако сакаш не мора да го подигнеш.

Ама ако си дал расипан производ, а не си го известил. Фер е да го платиш превозот двострано.

Каргото како што знам не одговара за кршење на производи(требаат да бидат соодветно спакувани).
Поздрав
 

Optipro

Intern
5 мај 2021
48
24
Тој за да ја подигне пратката од Карго треба да го плати откупот и поштенските услуги(праќачот наведува кој ќе ги плати поштенските услуги).

Без плаќање нема право да ја отвара пратката ни во дуќанот на Каргото.

Штом ја однел дома пратката, тој го платил откупот според тој документ и откупот иде према тебе.

Ти со твојот примерок-документ можеш да си ги подигнеш парите.

За враќањето на пратката тој ти прави нов документ, што ти ако сакаш не мора да го подигнеш.

Ама ако си дал расипан производ, а не си го известил. Фер е да го платиш превозот двострано.

Каргото како што знам не одговара за кршење на производи(требаат да бидат соодветно спакувани).
Поздрав
Проблемот е што се дно од Компанија!
Доставуваш пратка, ја растовараш наплаќаш пари и си заминуваш!
Потоа ми испраќа фотки човекот што го примил како го одпакувал, ама и тој беше идиот што го примил.. но нормално му кажав дека беше скрос океј кога го испратив, но прифатив да се договориме!
И незнам како успеал да го убеди шоферот да му го врати назат шпоретот, и да му ги земе парите назад!!
Значи е крајно непрофесионално од страна на карго експрес!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,299
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно