• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со камера на Sony Vaio FZ340E

  • Ја почнал/а темата
  • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Вчера почна нешто да ме заебава камерата на лаптопот. На msn ми ја нема сликата во video call, а кога ќе го пуштам прогамчето Vaio Camera Capture Utility пишува: "An attempt to initialize the camera failed. Please check if another software is using the camera". Го симнав драјверот и го преинсталирав, ама пак истиот проблем. Дали некој знае што да правам??:plachko2: tnx
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
imas vo skoro vreme instalirano nesto sto bi mozelo da ti ja "koristi" kamerata? nekoj drug messenger bilo sto...
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Сум слушнал дека некои верзии на МСН знаат да прават ваков проблем. Се надевам дека не е нешто проблем со самиот компјутер :(
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,270
326
Пробај направи формат па види дали тоа ќе го реши проблемот. Инаку одинсталирај последните програми што си ги инсталирал. Прво пробај вака, па после формат. Ако ниту едно од ова не го реши проблемо, однеси го на сервис ако ти е под гаранција.

Поздрав.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
друже повеќе сопственици на sony vaio го имаат твојов проблем
е сега да не постирам линк до форумот, ама дечките го решиле проблемот вака во device manager кај што ти е камерата направи disable на камерата и после пак enable, вака го решиле проблемот пробај
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
nisto od toa, hardverski problem izleze deka e, koga ke go mrdam monitorot ili ke pipnam okolu kamerata se iskljucuva ili uklucuva, ima nekoj prekin, go vrativ kompjuterot vo circuit cisy i si zemav nov Sony Vaio CR320E, 14.1 inch e i ima ist procesor, ama ima 2 gb ram(sto sega planiram da go nadogradam u 4), ist 250gb hdd i ima integrirana graficka, za razlika od prethodniot (samo za toa nesakav da go manuvam, ama ajde):D ke vidime kako ke se pokaze ovoj, ako ne ke go menjam i nego, ama vise sram mi e, ovoj mi e 4-ti:)) aj pozdrav do site
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
на сите досега што си ги сменал имаше хардверски проблеми? ако е така не треба тебе да ти биде срам туку на тие од кај што си купил
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
ne ne, nemase hardverski problem na site, samo na posledniot, inace na prviot mu ja zaebav vistata so paragon partition menager-dodeka go delese diskot se blokira i padna vistata, pa trebase da preinstaliram i uste 320 gluposti, a posto nesum doma, a site programi mi se doma go vrativ i nemase problem, vtoriot go vrativ zasto sakav da zemam podobar i go zemav fz340e sto se pokaza suoer, osven kamerata, a ovoj sega za sega mi izgleda dobar:))
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Пријателе искрено се надевам дека овој ќе се погоди како што треба. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,051
Мислења
837,646
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно