1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со кабловски интернет

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од bingo, 30 Март 2009.

 1. bingo

  bingo
  Intern

  38
  0
  29 Јуни 2008
  Здраво! Значи пред една недела кога имаше големи врнежи на снег ми снема конекција и ми пишуваше дека е скинат кабелот. Дојдоа од кабловската ми го сменија кабелот но пак немам интернет.Ми пишува Limited Or No Connectivity.Им се јавив пак но ми рекоа дека мрежната картица цркнала:zbunet3::zbunet3: , но позади свети сијаличката на мрежната карта. Сега незнам што е проблемот :O
   
 2. Alex

  Alex
  Gaining Experience

  341
  152
  10 Август 2008
  Машко
  Не е можно да е изгорена картицата ако е изгорена воопшто нема ни да ја детектира.Така да јавувај им се пак и досадувај им да проверат што точно би можел да биде проблемот.
   
 3. bingo

  bingo
  Intern

  38
  0
  29 Јуни 2008
  Немаат поима , вчера дојде тој сервисер само правеше enable\disable на мрежната картица:ua:, незнам како ги запослуваат
   
 4. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  649
  2 Април 2008
  na cabletel si?
  tie gi isklucuvaat telefonite za servis podrska...tesko moze da gi dobies
   
 5. bingo

  bingo
  Intern

  38
  0
  29 Јуни 2008
  Да да на Cabletel сум. Можеби глупо прашање но дали е можно нешто да е изместено во интернет протоколите?
   
 6. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Пробај реинстал на компјутерот, може ти се зезнати регистрите или драјверите на PC-to.
   
 7. bingo

  bingo
  Intern

  38
  0
  29 Јуни 2008
  Решен проблем:p Од таму не ми бил пуштен :ua::ua:
   
 8. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  btw од Велес да не си?
  Знам се искинаа многу кабли кога врнеше, и мене ми се случи истото, но го средија за 5 мин откако се јавив.
   
 9. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  649
  2 Април 2008
  od cabletel se katastrofa,mi pregore adapterot na modemot i ne doagaa 3 dena da go smenat,koga mi se javuaat i mi vikaat jas da sum si kupel nov adapter,sefot ne daval novi adapteri.ne se normalni.nivna oprema e toa,jas da im kupuvam adapter,a se prasuvam sto ke bese ako i se zaebese modemot,dali jas ke trebase da kupam i modem...
  ako ne mi dadat nov ke go raskinam dogovorot.ebati firmata sto ne moze da smeni adapter
   
 10. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Тоа ти е CableTel за да земат пари веднаш, а за подршка другпат никаде ги нема.
  Полоша подршка здравје, не дај боже да им звониш 3 пати по ред после тоа телефонот ти е регистриран да ти дава нонстоп зафатено, па ти види.
  Едноставно ги мрзи да работат, имаат многу корисници не алчат по пари и тоа ќе ги доведе до катастрофа еден ден. Друг проблем е што немаат конкуренција, ТелеКабел има но не во сите општини и они се поделени по региони, и додека има овци они ќе си стрижат а овците ќе си плаќаат, нема реална конкуренција што се однесува на Кабелските оператори, затоа така се однесуваат.
   
 11. maci

  maci
  On your way to fame

  2,889
  649
  2 Април 2008
  koga vrtam od fiksen telefon na dezurnite telefoni mi pokazuva zafateno celo vreme,nama sansi da dobies i aj vikam da probam od mobilniot i vrtam na istite broevi kon koi vrtev od fiksniot,i cudo odma dobiv.neznam sto bese fintata.od fiksen koga vrtis ne se dobiva isklucuva celo vreme a od mobilen mozes da gi dobies.
   
 12. Ibrakadabra

  Ibrakadabra
  Intern

  342
  7
  11 oктомври 2007
  Машко
  Читам по темиве околу интернет од кејблтел или другиве кабелски оператори, имате проблем со конфигурирање на рутер, повеќе пари бараат и слично. Е сега јас ќе треба да земам рутер за 2 компјутери и лаптоп, па ме интересира каков рутер да купам за да бидам 100% дека нема да имам проблеми со овие од кабелска.
  Да не бараат +600 денари или колку и да е за да ми одобрат плус компјутери да приклучам.

  Ајде кој знае нека кажува :)

  Фала
   
 13. loris

  loris
  Gaining Experience

  626
  54
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  Вака јас земам најефтин рутер што може и ја средив мрежата, имав проблеми ама не заради мене туку заради CableTel, бидејќи барав промена на MAC адреса зошто имав нова матична, и идиотите ми ставија некоја си 3 MAC која незнам од кај ја најдоа и имав проблеми.
  После пак поднесов барање за промена на MAC и по истата постапка како што беше и првиот пат го средив интернетот без проблем.
  Инаку ја земав Gembird рутер од АМЦ скоро 1000 денари,се работа за жичан рутер нормално.
  Ако сакаш ќе пишам точно што како направив подетално.
   
 14. Ibrakadabra

  Ibrakadabra
  Intern

  342
  7
  11 oктомври 2007
  Машко
  Значи мене би ми требал бежичен рутер за лаптопот + 2 други компјутера со кабел да поврзам.

  Дали со Линксис рутер би завршил работа? Планирам таков да земам... Тоа ми е муабетот.
  И дали треба да се јавам кај операторот за некакви подесувања, или нормално да си ја терам постапката?

  Фала
   
 15. goran_67

  goran_67
  Intern

  23
  0
  12 Април 2007
  Не знам на која кабловска си, јас есеноска на Кејблтел кога земав рутер само им се јавив да им ја кажам МАС адресата од рутерот и истиот ден го користев без проблем, без никакви доплати што е и срамота да ти земаат.

  А инаку од искуство имаш рутери до 2000 ден што сосема добро ќе ја завршат работата, само да не налеташ на некој no name.
   
 16. Ibrakadabra

  Ibrakadabra
  Intern

  342
  7
  11 oктомври 2007
  Машко
  На кејблтел сум и јас... Абе наидов на некоја тема на форумов каде што корисникот имаше проблем со кабелскиот оператор од кого зимаше интернет. Мислам дека се работеше за Прилеп и кејблнет ли се викаше операторот, па помислив да не е исто со кејблтел.

  Ќе одам со Lynksis рутер...
   
 17. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  162
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  nema da imas nikakov problem ,samo sto ke im se javis i ke im kazes deka imas nova mac adresa i ke im ja kazes mac adresata od ruterot(bez da im kazes deka e od ruter) i posle 10 min ke si imas najnormalno internet ili pak mozes da ja smenis mac adresata na ruterot so taa sto ti e od pc to(ako ruterot ima takva moznost) i da ne se zamaras da im se javuvas
   
 18. >>Vlatko<<

  >>Vlatko<<
  Intern

  2
  0
  14 Јули 2009
  Помош!

  Здраво,
  Ако може да ми кажеш детално како го конфигурираше рутерот Gembird пошто имам и јас идентичен проблем со ист таков Gembird жичан рутер, ja пријавив MAC адресата. и пак немам интернет.
  Ќе те молам да ми пишеш детално што да направам ?
  Поздрав Влатко, итноооооооооооо
   

Сподели

Вчитување...