• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со кабелски интернет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Проблемот е кај еден другар, тој има кабелски интернет преку моторола модем едниот компјутер му е врзан преку мрежен кабел и работи, проблемот е со другиот компјутер што му е врзан преку usb, до пред една недела имаше интернет и наеднаш интернетот не му работи. На компјутерот има инсталирано windows vista, компјутерот добива некоја безвезна ip адреса што ја доделува модемот нема dns сервери, дали е можно да му е исклучена опцијата за две ip адреси од кабловскиот оператор или ако имате некоја идеја или слично искуство пишете. Другиот компјутер е лап топ Toshiba satellite l40 на windows vista home premium
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хммз.. Ти од Охрид беше така? Од кој провајдер има? Алтрасат или Инфел? Од Алтрасат нема проблеми, а од инфел често прави проблеми тоа.. Пред некој ден поврзувавме со еден другар, и исти случај.. И чарето беше да им се јавиме на Инфел, за да пуштат некаков си пристап за кој што се доплаќа месечно по незнам колку баш.. + 300 денари или нешто повеќе .. А на Алтрасат нема никакви проблеми..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,863
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно