• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со кабелски интернет

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Ете и мене почнаа да ми се јавуваат проблемите со кабелскиот интернет. Проблемот е следен:
Доколку го пуштам интернетот на stand-by а компјутерот го оставам вклучен по некое време кога ќе го "разбудам" интернетот, не ми отвора сајтови ниту мсн и сл. Морам да го дисконектирам па повторно да го конектирам.
Еве сега ми се појави следниов проблем:
Го оставив 1 мин компјутерот и интернетот во мирување и кога сакав да отворам некој сајт ми кажуваше дека не сум конектиран, па еве сеуште очекувам мсн-от да ми се најави.
И овај проблем го решив на тој начин што повторно го дисконектирав, па пак го конектирав.
Инаку сум на Телекабел.
Ве молам помогнете ми на овај проблем.
:plachko2:
Фала однапред.
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Како го рестартираш ? - Директно од модемот го вадеш кабело или ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Да директно од модемот го исклучвам Адаптерот за струја.
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
А дане те заебава мрежната или усб портата ?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
До WIndows-от е, кога си во стенд бај, изгледа сервисите за мрежна се пореметуваат и доаѓа то паѓање на интернетот. Пробај следен пат напрај Disable/Enable само на мрежната а не на модемот.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
До WIndows-от е, кога си во стенд бај, изгледа сервисите за мрежна се пореметуваат и доаѓа то паѓање на интернетот. Пробај следен пат напрај Disable/Enable само на мрежната а не на модемот.
хммз.. Не би требало да има ова врска.. Како и да е, можеш да подесиш да нема никаков пад на интернет се додека целосно не го исклучиш. И log off да одиш, повторно ќе имаш интернет.

Start -> Run. и напиши regedit. Следно: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\
CurrentVersion\Winlogon.

Десен клик на десниот прозорец направи нов String Value (New->StringValue). Смени му име во KeepRasConnections, и ок.
Десен клик на него --> Modify, па внеси 1.

Исклучи регистри.

Значи, со ова ќе немаш никаков пад на интернетот се` додека не го исклучиш. Ако е тоа што го вика Алекс вака ќе се реши.

Сепак, сумљам..
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
@stefan sonce a voedno i za site drugi sto imaat kabelski modemi od razni kaberlski internet provajderi(motorola) :
sekogas koga vi doaagat doma vi gi mestat na usb za da nemozete da delite konekcii preku ruter zatoa otkako ke si otidat tehnicarite fino lepo izvadete go usb kabelot i stavete si go ethernet kabelot i se razbira izbrisete gi usb driverite i stavete go ethernet kabelot.Site problemi vednas ke isceznat bidejki problemite so izvicnici i gubenje na konekcija se javuvaat samlo pri koristenje na kabelski modem preku usb priklucok..Samata porta se preoptovaruva od drugi usb uredi i gubi konekcija.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно