• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со ip camera gembird

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Bungee123

Intern
13 април 2018
4
0
Здраво,

Имам проблем со wifi camera:
HD smart WiFi camera (ICAM-WHD-02)

Преку мобилна апликација се поврзува без проблем. На еден лаптоп DELL ја наоѓа исто така без проблем. Но имам уште еден лап топ постар MSI таму никако не се поврзува. Се правам исто како на Dell лаптопот ама има некаков проблем. MSI лаптопот е:
EX720 | Laptops - The best gaming laptop provider | MSI Global

Дали некој би знаел зошто само на овој компјутер не можам да ја најдам камерата?
Благодарам
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,369
1,462
Со што се поврзуваш, ако е со browser, види да не е поради некој NPAPI plug-in кој веќе не е подржан на Chrome и Mozilla, a евентуално сеуште работи на Internet Explorer.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Bungee123

Intern
13 април 2018
4
0
Не е со browser, со апликација е CMS CLIENT, која што работи на dell лаптопот. Има повеќе апликации од тој тип ама ниедна не работи на овој MSI лаптопот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Види дали ти е конекцијата на лаптопот public ако е преместија на home.

Скроз исклучи Windows Firewall во контрол панел ако ја најде во тоа е проблемот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Bungee123

Intern
13 април 2018
4
0
Пробав и со двете работи не сака :) затоа и пишав тука...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Епа незнам што си пробал што не, срочи еден текст. На пинг одговара?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Bungee123

Intern
13 април 2018
4
0
Исклучив секаков firewall i live protection, се она што е од самиот windows како заштита. Ја направив мрежата private, лаптопот го направив препознатлив за надворешни уреди. Ама има некој проблем и не ја препознава камерава. Пробував со ip скенери као демек да ги најде сите уреди на мрежата. И така ја покажува со ip 192.168.1.103, ама џабе кога не може ни еден програм да го закачи стримот од камерата. А пинг како да проверам?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,120
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно