• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Интернетот

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ne znam sto mu stana na internetot, pred nedela dena se si bese vo red, no sega ne mozam da vlezam vo nitu edna stranica(odvaj vleguva i na www.it.com.mk na pocetnata stranica, ne mozam da gi proveram "neprocitani mislejna" i cesto se pojavuva "try again") istoto se slucuva i so site stranici. Ne mozam nisto da simnam.
So kaspersky go skenirav i nema nisto.
So Ad-aware go skenirav i nema nisto.
Go defragmentirav i site drugi raboti gi napraviv i nisto ne pomaga.
Dali nekoj znae sto moze da mu bidi?
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Дали скенираше во Safe Mode ? Ако не тогаш направи вака , апдејтувај ги Kaspersky i Adaware потоа рестартирај и стискај на F8 за да ти го појави менито за safe mode i drugi modovi , влези во сафе моде и таму скенирај ..... после скенирањето обичен рестарт и ќе се вратиш во нормала....

од кој провајдер имаш интернет ? и дали користиш firewall ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Provajderod e Kabelnet od Prilep. Firewall koristam od windowsot, sakav da instaliram Zone Alarm ama ne se usoglasuva so Kasperskiot, updejtite mi se napraveni avtomatski taka da se simnuvaat avtomatski.Ce probam so safe mode pa ce vidime.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Провери ја брзината на http://www.speedtest.net/ да видиме што ќе ти каже.
Прашај ги и другите корисници дали имаат слични проблеми, дали има во комшии нови приклучоци на Кабелнет?
Дали ги имаш прашано во Кабелнет да не знаат тие што е проблемот?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Можеби проблемот е до провајдерот. Пробај со други dns сервери или контактирај ги луѓето од техничка поддршка за овој проблем.

Пред да го направиш ова, пробај да сурфаш со друг прелистувач.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Ne znam sto mu stana na internetot, pred nedela dena se si bese vo red, no sega ne mozam da vlezam vo nitu edna stranica(odvaj vleguva i na www.it.com.mk na pocetnata stranica, ne mozam da gi proveram "neprocitani mislejna" i cesto se pojavuva "try again") istoto se slucuva i so site stranici. Ne mozam nisto da simnam.
So kaspersky go skenirav i nema nisto.
So Ad-aware go skenirav i nema nisto.
Go defragmentirav i site drugi raboti gi napraviv i nisto ne pomaga.
Dali nekoj znae sto moze da mu bidi?
Daj ni povekje informacii, za da imame kompletna slika za tvojata situacija.
Kakov internet koristish?
Koj OS?
Koj browser go koristish? Dali istoto se sluchuva i na IE, Firefox, Opera...?
Daj ni Screenshot od ipconfig /all (zaseni ja tvojata IP adresa)
Daj ni Screenshot od msconfig -> startup

[edit]

Za pochetok mozhesh da go ischistish DNS cache-ot:
Код:
ipconfig /flushdns
net stop dnscache
net start dnscache
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10

Еве слика од проверката. Не знам зошто оваа слика излезе зелена(сите слики до сега излегувале во ред). Ако треба ќе ја уплоадирам повторно?

Еве слика и од ipconfig.
Последнава слика ми се појавува кога ќе кликнам на "try again":
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@Blagojce
1. Првин хостирај ја сликата на некој бесплатен сервис за хостирање слики, како на пример: www.imageshack.us
2. Откако ке хостирш, копирај го директниот линк на сликата.

3. Каде што го пишувш постот, кликни на "Внеси Слика"
4. Ке ти излезе прозорецот каде што ке треба да го пастираш претходно копираниот директен линк до твојата слика
5. Пастираш, кликнуваш ОК, и сликата е во постот без разлика на нејзината големина.
Повеќе за начинот на качување на слика имаш тука
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Можеби проблемот е до провајдерот. Пробај со други dns сервери или контактирај ги луѓето од техничка поддршка за овој проблем.

Пред да го направиш ова, пробај да сурфаш со друг прелистувач.
И мене ми мириса на променети DNS сервери. Вака кај другар правеше, па после испадна дека on.net смениле еден од DNS серверите...
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Blagojce, премногу ти е бавен интернетот, и заради ова некои страници не ти се вчитуваат. Најдобро е да ги контактираш луѓето од Кабелнет.

Тоа со втората слика е нормално и можеш да кликнеш Ок. (Бидејќи се обидуваш да пристапиш на истата страница со истите инструкции, прелистувачот те прашува дали си сигурен дека сакаш да ги пратиш истите информации до саканата локација повторно. Обично треба да кликнеш ок, освен ако не праќаш е-мејл или купуваш нешто online)
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
ПРОБАЈ ИСКЛУЧИ ГО KASPERSKY МОЖЕ СЕТИНЗИТЕ НЕ ТИ СЕ ПОДЕСЕНИ ДОБРО И ТИ ЈА БЛОКИРААТ ИНТЕРНЕТ КОНЕКЦИЈАТА.!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Фала на сите за помошта!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,918
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно