1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со интернет или рутер

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од gokica, 10 Мај 2019.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,345
  10,050
  13 Јуни 2009
  Телекомци реагираа брзо. Најверојатно ажурираа софтвер, рестартираа и мрежата се подобри значително.

  Сега веќе блиску до рутерот даунлоудот е скоро макс т.е. 60 а аплоудот 40. До душа варира до некаде на секое мерење ама сепак е каде каде подобро.

  Пробивањето низ ѕидови т.е. до други соби е јадно. На 7 метри со врати отворени (дури малку има видливост до рутерот), брзината паѓа на 20/20.

  Но сега за сега барем нема таков лаг како што имаше вчера. Пингот е добар. Клеш ројал веќе се игра добро секаде во станов.

  Очигледно ова е најдобро што може. За подобро треба друг сопствен рутер. TP Link WDR-3600 од 2011-2012 година беше подобра опција.

  Сепак ми е драго што телеком се многу респонзивни и услужливи. Но можат да набават подобра опрема. Мене ми останува да терам вака и само да земам кабел за лаптопот. Но ај да не заречам ќе почекам до вечер утре да видиме дали ќе заглави хаваиво пак.
   
  На Speedster и HardCorec им се допаѓа ова.
 2. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  133
  64
  24 Јуни 2008
  Машко
  Во скоро време ќе имаат нови АС рутери и ќе ги заменуваат по барање за одреден надомест. Засега имаат само за тие на бакар а во блиска иднина ќе има и за оптиката.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  467
  173
  9 Август 2018
  Машко
  Значи тебе чим ти паѓаат брзините на подалеку најарно ќе биде да земеш Wi-Fi Signal Extender.

  Има некои слики да видам од новите рутери за оптика? Да видам како изгледаат.
   
 4. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  133
  64
  24 Јуни 2008
  Машко
  Не знам кои модели ќе бидат.
   
 5. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  989
  1,026
  6 Декември 2016
  Машко
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  467
  173
  9 Август 2018
  Машко
  Ок нема везе.

  Знам за овој, али тој не е замена за постоечкиот Huawei, туку оди сега со VDSL паќетот, како самостален. За оптика сеуште се користи Huawei - то.
   
 7. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  989
  1,026
  6 Декември 2016
  Машко
  Па да де, пишува подоле на страната.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,345
  10,050
  13 Јуни 2009
  Ај да си прашам во темава.

  Во стан ќе инсталираме рутер. Под него има уште еден стан па доаѓа подрум. Во подрумот немам поим колку ќе фаќа вифито но е потребно.

  Има лан кабел кој доаѓа до подрум. Дали ако врзам рутер во подрум на тој лан кој доаѓа од рутерот на спрат ќе има проблеми? Кое е најбезболно решение?
   
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,888
  1,126
  5 oктомври 2007
  Машко
  На какви проблеми мислиш?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 10. gokica

  gokica
  Модератор

  8,345
  10,050
  13 Јуни 2009
  Не знам, од типот мрежите сепак малку да се гледаат и да прават конфликт. Не се разбирам затоа прашувам. Немам поим дали може рутерот во подрум да има друг SSID и така дури и да се гледаат мрежите, сепак да нема никаков конфликт.
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  1,888
  1,126
  5 oктомври 2007
  Машко
  Може и да се гледаат, па да го напраиш долниот у рипитер мод. Уредите кој е појак сигнал, ќе се закачат на него. У најголем број случаи . А за сигурно да можеш и друг SSID да и дадеш на подрумската мрежа и готово. А дека ќе се преклопуваат тоа сигурно. Еве кај мене од 7ми спрат докај 5ти имам вифи од мојата мрежа, а од кај комшиите назад само од 6ти ги фаќам и само еден дури од 4ти. Тоа зависи и од рутери, како им е зрачењети, како се свртени антени, итн. Ќе си играш малце

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  467
  173
  9 Август 2018
  Машко
  Чекај,зошто на прво место у подрум да ставиш рутер...
  Погледи го ова па види:
   
 13. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  989
  1,026
  6 Декември 2016
  Машко
  A да читаше поубаво пред да пушташ глупи видеа? На видеото се мисли да не се става у подрум ако сакаш да ти фаќа сигнал на сите спратови

  Он е веќе одлучен да става таму рутер пошто му треба конекција само таму.
   

Сподели

Вчитување...