Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со интернет брзината со 2 рутери

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1.479
1.581
127.0.0.1
petrov.mk
Незнам кај ја утињам работава, имам главен рутер на спрат 1 и пуштено лан кабел внатрешно до рутер 2 кој се наоѓа на спрат 2.
Рутер 2 е поврзан преку WAN и е самостоен со DHCP-то, првиот рутер е ставен на адреса 192.168.0.1 вториот на 192.168.1.1.

Поврзан на рутер 2 кој се наоѓа на спрат 2 со лаптоп на оддалеченост од 10-12 метри без пречки добивам катастрофа брзина.

Еве спецификации и мерења:

Рутер 1: TL-WR841ND 300М
Рутер 2: TL-WR741ND 150М
WiFi картица од лаптопот: Wi-Fi 6 AX201 160MHz
USB WiFi картица: Ralink 802.11n USB Wireless LAN Card т.е. ова
2023-10-04 16_36_44-ralink technology corp. 802.11n usb wireless lan card antenna - Google Sea...png

Мерење на рутер 1 со пц до него:
15333461534.png


Мерење на рутер 1 со USB картицата:
15333450863.png


Мерење на рутер 1 со лаптоп картицата:
15333492382.png


Мерење на рутер 2 со USB картицата:
15333500492.png


Мерење на рутер 2 со лаптоп картицата:
15333506549.png


нај идеално сценарио да не си играм со дополнителни картици ми е последново, но брзината е драстично помала и знае некад да ме избаци да причекам 10 сек повторно да се конектира.

Дајте идеа нешто зш' се пореметив веќе :D
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.500
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно