• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со интерна меморија на Андроид!?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
250
57
Се работи за ZTE S2 кој има 16GB интерна меморија,но во сејтинзите во сториџ пракажани се две интерни мемории која еднатa е со капацитет од 3,93GB а другата 8,79GB и најдолу мемориската со 7,21GB.
Додека пак со апликацијата My Device прикажува дека интерната е 3,93GB и мемориската 7,21GB.

Како да се направи да ја прикажува интерната меморија како една со целосен капацитет од 16GB?
И зошто кога со апликацијата App2SD ги префрлувам апликациите од интерна во мемориска не ги префрлува во мемориската туку во другата интерна меморија,барем колку што можам да забележам ако не грешам?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,921
11,281
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Се работи за ZTE S2 кој има 16GB интерна меморија,но во сејтинзите во сториџ пракажани се две интерни мемории која еднатa е со капацитет од 3,93GB а другата 8,79GB и најдолу мемориската со 7,21GB.
Додека пак со апликацијата My Device прикажува дека интерната е 3,93GB и мемориската 7,21GB.

Како да се направи да ја прикажува интерната меморија како една со целосен капацитет од 16GB?
И зошто кога со апликацијата App2SD ги префрлувам апликациите од интерна во мемориска не ги префрлува во мемориската туку во другата интерна меморија,барем колку што можам да забележам ако не грешам?
Така е партиционирана меморијата. Претпоставувам дека тоа е Андроид 4, веројатно 4.2.2.
Не можеш ништо да промениш освен со тешки модификации со кои ќе го рикнеш телефонот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,746
Мислења
863,834
Членови
30,081
Најнов член
software engineer
На врв Дно