• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со инсталирање на WINDOWS XP

  • Ја почнал/а темата
  • #1

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Zdravo.

Imam problem so instaliranje na XP na PC.Koga ke pocne instalacijata,vo momentot koga ke dade da se izbere disc za da se formatira mi se restartira PCto_Ova go imam probano edno 10 pati.Go formatirav hard diskot na low format i pak nisto.
Instalirav dva pati FEDORA i nemam problem,taka da imam sansa za da vi pisam.
Ima li nekoj ideja sto moze da bide.
Inace MBR mi e setiran na default.

Pozdrav.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Прво пробај со друго ХП ЦД, случајно тоа да не е оштетено?!?
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Zdravo.

Imam problem so instaliranje na XP na PC.Koga ke pocne instalacijata,vo momentot koga ke dade da se izbere disc za da se formatira mi se restartira PCto_Ova go imam probano edno 10 pati.Go formatirav hard diskot na low format i pak nisto.
Instalirav dva pati FEDORA i nemam problem,taka da imam sansa za da vi pisam.
Ima li nekoj ideja sto moze da bide.
Inace MBR mi e setiran na default.

Pozdrav.
Здраво. Твојот проблем има две решенија:

1. Влези во BIOS, и тоа мислам во менито "Advanced BIOS setup" и од таму исклучи ја поддршката за SATA.
Со ова без проблем ќе инсталираш XP со тоа што системот ќе ти работи според мене незначително поспоро отколку со вклучена опција.
Или пак, направи го чекор 2, што би било идеално, ама не знам дали имаш floppy drive, а за тој чекор мораш да имаш:

2. Најди ги на интернет или по cd-ата SATA драјверите за твојата машина, стави ги на дискета и при стартување на XP setup-от кога во дното на екранот ќе ти се појави порака "If you have 3rd party driver press F6 (мислам) to install them" притисни го означеното копче и понатаму следи ги упатствата.

Со среќа! :bravo:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Си инсалирал Виндоус претходно? Откако ке се форматира и откако се префрлат неопходните фајлови за инсталацијата, тогаш автоматски по 15 секунди ке ти се рестартира компјутерот. Откако ке се случи тоа, ти не го Boot-ираш цедето повторно туку директно треба да ти се Boot-ира од хард диск. Види па кажи што си направил!
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Не си прочитал убаво... него сеуште не му е форматиран дискот. Му се ресетира компјутерот уште пред да дојде до тој екран.
100% му е вклучена САТА-та во БИОС. Нема што друго да биде.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Има многу големи шанси да ти е до CD-то јас сега форматирав кај еден другар односно друг му го форматирал, па нешто зезнале па јас отидов да видам што е работата. На другарчево му фалеа 30гб,знаеш зошто оти имаше windows xp CD-то со Service Pack1, ставив друго без проблем си го позна хардот кој беше 160гб а предходно му кажуваше 130гб.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

egeec

Intern
1 декември 2007
39
0
Drugovi i drugarice.
Za CDto probav so nekolku CDa no nisto,a za resenieto za SATA ke probam utre i ke vi pisam.Se nadevam deka e toa.

Pozdrav:p
 
M

Mr.Alien

Гостин
Злочко, он доаѓа (ако сум го разбрал добро) до опцијата за форматирање, што значи не е проблемот со непрепознавање на хардот. Ќе да е или ЦД-то, или РАМ-от, што ми е помалку веројатно, со оглед дека инсталирал Федора.
Трета опција - носи хардот кај некој другар, инсталирај XP таму, без драјвери и врати кај тебе, па види што ќе се случува.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
855,842
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно