• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со инсталација

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Имам проблем со инсталација на Visual Basic 2008 Express Edition. Го имав инсталирано и не знам и самиот што ми текна ќе инсталирам Visual Studio Professional Edition ама откако видов колку е голем се откажав, а веќе го имав одинсталирано VB и C++.
Сега при инсталацијата ми се јавува следниов ерор:Кажува дека е инсталиран а го нема никаде.:)

P.S. Пробав и со SP1 и пред SP1 до го инсталирам online ама се јавува истиот ерор.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Има ѓубре останато, ќе треба да го побараш и да го избришиш.
Ако ти е активен System Restore, врати го назад пред инсталацијата на новиот и све ќе биде во ред.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И регистрите ги зачистив и со System restore пробав и само се врати системот а VB никаде го нема.:(
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хмммз.. Кај мене пак само SQL дава за инсталирање.. Можеби затоа што веќе имам инсталирано Visual Studio 6.0 Enterprise

Ај ќе ја избришам 6,0 и ќе пробам со оваа па ќе ти кажам..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Не е до 6ката.... и кај мене дава така само што во текот на инсталацијата прекинува и се појавува пораката горе што е...За CCleaner ќе пробам, а и со Registry Mechanic ќе пробам па ќе кажам што ќе биде инаку од нервоза ми иде да го форматирам.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Не е до 6ката.... и кај мене дава така само што во текот на инсталацијата прекинува и се појавува пораката горе што е...
хммз.. Зарем не треба да има повеќе работи вклучувајки го и Microsoft Visual Basic 2008 Express Edition ?

Ако добро се сеќавам при инсталирањето на 6-ката имав да одбирам неколку работи ( Microsoft Visual Basic 6 Express Edition, SQL, Help и сл) каде што со секое штиклирање се зголемување големината. На пример, Microsoft Visual Basic 6 Express Edition е самата програма и зафаќа ~210 mb, потоа можеш да спуштиш и sql кој “тежи“ ~70 mb, и слични такви додатоци. А кај мене во случајов ја нема Visual Basic 2008 Express Edition, туку само SQL база.. Нешто не ми штима..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Тебе веќе ти е одбрана инсталацијата на VB 2008 Express Edition а ова се додатоци кои те прашува дали сакаш да ги инсталираш....А VB секако кога ќе кликнеш на next ќе ти се појави локација каде да се смести и ќе се инсталира.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
ја го ја, те го те :))Значи веројатно проблемот е до недочистените фајлови.. Се обиде со ccleaner?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Се обидов со CCleaner ама пак не сака. А дали ти кога го инсталираше ти беше одинсталирана 6ката?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Конено сега се инсталира и VB 2008.
Темата може да се затвори.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно