Проблем Проблем со инсталација на Windows

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
193
172
Се работи за следниов notebook: https://www.anhoch.com/product/5998...14ast-amd-a6-9220e4gb64gb14-hd-ledbtwin10grey

Другар ми го донесе да направам реинсталација на windows-от, мислев ке си биде вообичаената постапка, ама има некаков проблем.

Првично пробав со boot-абилно УСБ, направено директно преку Windows Media Tool. УСБ-то го препознава во листата за уреди во boot менито, меѓутоа кога ке го селектирам УСБ-то, стои на делот кај што врти лоадерот (пред да се покрене windows-от или постапката за инсталација/реинсталација) некои 5 минути, и после тоа фрла BSOD: Driver PNP Watchdog.

Потоа симнав ново Windows 10 ISO директно од Microsoft, го направив boot-абилно со Rufus, пак истиот проблем.

Во БИОС-от ги исклчуив и Secure Boot, сменив Boot Mode во Legacy (чисто за проба...), џабе, пак истиот проблем.

Има две усб порти, и на двете пробав, и пак истиот проблем.

Го испробав истото boot-абилно УСБ на стар лаптоп што го имам дома (10 години е стар лаптопот), и без никаков проблем си го вчита, и го покрена процесот за инсталација на win10 кога селектирав да се бутира од УСБ.

Дали некој има некоја идеја што би можело да биде, и како да се реши проблемот?
 

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
355
175
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Да пробаш со некој линукс?
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
193
172
Да пробаш со некој линукс?
Па не би рекол баш дека доаѓа во предвид линкус, само заради тоа што корисникот не е баш по компјутери и да се замара со линкус хаха :D

Не знам, пробав се што налетав, исклучив се што можев да исклучам, ама пак џабе, истиот проблем го дава цело време.

Лаптопот веќе има win10 на него (така е земен од продавница), и си работи, само е преспор. Мислев со реинсталација чисто за проба, можда ке се забрза малку, иако хардверски е за никаде лаптопов реално, ама сепак..
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Па не би рекол баш дека доаѓа во предвид линкус, само заради тоа што корисникот не е баш по компјутери и да се замара со линкус хаха :D

Не знам, пробав се што налетав, исклучив се што можев да исклучам, ама пак џабе, истиот проблем го дава цело време.

Лаптопот веќе има win10 на него (така е земен од продавница), и си работи, само е преспор. Мислев со реинсталација чисто за проба, можда ке се забрза малку, иако хардверски е за никаде лаптопов реално, ама сепак..

Пошто не е за тебе, другарски совет направи му реинсталл од самиот виндовс пошто веќе има.

Држи шифт и стисни старт-рестарт. Other options format this PC/Reinstall незнам точно како се вика, исто како да си го инсталирал. Богзнае што му е.

Ова му е A6-9220e/4GB/64GB и онака е спор ко фиќо. 99.9% ќе биде спор и после реинстал. Види стартуп што има, ама генерално е тоа. И во другата тема некој земал ваков па се покаја за жал.
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
193
172
Да не има ставано доплонително кеди или друг драјв. Види во BIOS намести го на IDE за да провериш дали ќе тргне инсталацијата
Нема ставано дополнително ништо. Во BIOS-от не ни има опција да се намести на IDE ... :D

Би пробал и со друг USB drive.
И јас мислев истото, ама 3.0 е USB-то, и портите на notebook-от се исто 3.0. Го препознава, ама не ја покренува постапката. Истото USB на стар лаптоп 10 години што го имам дома, без проблем функционира.

Пошто не е за тебе, другарски совет направи му реинсталл од самиот виндовс пошто веќе има.

Држи шифт и стисни старт-рестарт. Other options format this PC/Reinstall незнам точно како се вика, исто како да си го инсталирал. Богзнае што му е.

Ова му е A6-9220e/4GB/64GB и онака е спор ко фиќо. 99.9% ќе биде спор и после реинстал. Види стартуп што има, ама генерално е тоа. И во другата тема некој земал ваков па се покаја за жал.
Па може и така да се проба, ама во право си, исто ке биде. Самото покренување на лаптопот е преспоро, му треба минута да стигне до windows-от, така да исто му доаѓа, пак ке биде споро..

Во Rufus, Partition Scheme како ти е MBR / GPT? Стави GPT.
На GPT е ставено, така доаѓа и по default.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,009
9,760
Скопје
I have finally managed to find a solution by myself. Please bear in mind that it might not work for you but at least give it a try.

Install Ubuntu (I formatted the entire disk, but you can try to make a partition and not erase Windows);
Once it runs, try to find any hardware that does not work at all or intermittently (in my case it was the touchpad);
Unmount that piece of hardware if possible;
Install (or check if you can repair) Windows.

Иначе, она во кое што јас сумњам дека е проблемот, е ова
Storage: 64 GB eMMC
 

Vilijam

Intern
8 ноември 2018
4
7
Се работи за следниов notebook: https://www.anhoch.com/product/5998...14ast-amd-a6-9220e4gb64gb14-hd-ledbtwin10grey

Другар ми го донесе да направам реинсталација на windows-от, мислев ке си биде вообичаената постапка, ама има некаков проблем.

Првично пробав со boot-абилно УСБ, направено директно преку Windows Media Tool. УСБ-то го препознава во листата за уреди во boot менито, меѓутоа кога ке го селектирам УСБ-то, стои на делот кај што врти лоадерот (пред да се покрене windows-от или постапката за инсталација/реинсталација) некои 5 минути, и после тоа фрла BSOD: Driver PNP Watchdog.

Потоа симнав ново Windows 10 ISO директно од Microsoft, го направив boot-абилно со Rufus, пак истиот проблем.

Во БИОС-от ги исклчуив и Secure Boot, сменив Boot Mode во Legacy (чисто за проба...), џабе, пак истиот проблем.

Има две усб порти, и на двете пробав, и пак истиот проблем.

Го испробав истото boot-абилно УСБ на стар лаптоп што го имам дома (10 години е стар лаптопот), и без никаков проблем си го вчита, и го покрена процесот за инсталација на win10 кога селектирав да се бутира од УСБ.

Дали некој има некоја идеја што би можело да биде, и како да се реши проблемот?
Имаш проблем со препознавање на ССД/ХДД . И пробај на направиш бутабилно WIN10 усб со windows алатката.
Поздрав
 

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
193
172
Имаш проблем со препознавање на ССД/ХДД . И пробај на направиш бутабилно WIN10 усб со windows алатката.
Поздрав
Првично пробав со boot-абилно УСБ, направено директно преку Windows Media Tool.

Уредов не ни има HDD/SSD, туку некое лошо 64 GB eMMC.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,829
1,403
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
windows инсталерот нема драјвери за тој хардвер. ќе мора да ги додадеш на истото/друго usb. види документација од MS.
 

Multipass

Gaining Experience
1 ноември 2015
194
330
Пошто не е за тебе, другарски совет направи му реинсталл од самиот виндовс пошто веќе има.

Држи шифт и стисни старт-рестарт. Other options format this PC/Reinstall незнам точно како се вика, исто како да си го инсталирал. Богзнае што му е.

Да баш така, колку што знам при свежа инсталација на Windows 10 самиот инсталер прави неколку партиции од кои едната е означена како Recovery партиција и ваљда му доаѓа скоро скроз исто како од надворешен медиум да ја инсталираш преку овој метод.

Потоа симнав ново Windows 10 ISO директно од Microsoft, го направив boot-абилно со Rufus, пак истиот проблем.

Во БИОС-от ги исклчуив и Secure Boot, сменив Boot Mode во Legacy (чисто за проба...), џабе, пак истиот проблем.

А кажи ми откако го исклучи Secure Boot и го стави во Legacy мод, дали преку Rufus проба со MBR партициона шема да го создадеш бутабилното USB или избра GPT шема. Пробај со MBR ако не си пробал.

Обично MBR е за BIOS, а GPT за UEFI.

Ако не успее тоа пробај и со некоја live дистрибуција скроз да го избришеш дискот. И ако ништо не успее бапни му бе некоја лесна Linux дистрибуција, нека види живот. :D

Поздрав.

Па не би рекол баш дека доаѓа во предвид линкус, само заради тоа што корисникот не е баш по компјутери и да се замара со линкус хаха :D

И едно дополнување пошто не дочитувам лоша навика. :D

Забегувам и од тема, но просечен корисник сте виделе ли некад да користи нешто освен интернет и office апликации? Затоа нема боље оперативен од Ubuntu за обични корисници, ако му ставиш LibreOffice (ако користи Google Docs уште боље) и неговиот омилен интернет прелистувач, освен различниот кориснички интерфејс кој сега е далеку поблизок со новата Windows 11 верзија, ама баш ништо поразлично нема да му биде.

Тоа всушност е и целата поента на Chrome OS за тие што и онака се' прават од нивниот прелистувач.

Али тоа е тоа, никој не е спремен ни ден-два да се одвикне од гадни навики. :D
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,605
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно