1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со инсталација на апликации

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Tolkuvac, 15 Септември 2015.

 1. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Здраво,
  Дали некој може да ми објасни зошто неможам да инсталирам апликации?Проблемот е следен:Кога сакам да инсталирам или апдејтувам апликација(игри на пример) на телефонот или на таблетот(со истиот акаунт и на двата уреди) ми пишува грешка во превземњето,нема доволно простор на уредот,избришете нешто и пробајте повторно!И на двата уреди има на пример слободно по 200-300 мегабајти а апликацијата зафаќа некои 30-40 мегабајти.Исто така кога изберам и да се запишуваат податоците на сд картичката место на уредот пак ми покажува нема доволно меморија на уредот,а картичката е 7.5 гигабајти и е скроз празна и исправна.Еднаш кога ми правеше така на телефонот,избришав податоци и можеше да се инсталира или апдејтува само кога имаше слободни над 500-550 мегабајти.Да не треба да се подеси нешто во плејстор или слично?
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Кој телефон? Кој таблет? Кој андроид?
   
 3. Teget

  Teget
  Gaining Experience

  135
  83
  18 Март 2015
  На мене привремен фикс ми е да го избришам Play Services, апдејтите и податоците на Play Store. Потоа работи како што треба се додека не се апдејтира автоматски.
   
 4. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Телефон Алкател идол 2 андроид 4.2.2 и таблет Алкател 8" 4.2 андроид
   
 5. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Како ги бришеш?Влегуваш на Play Store и бришеш или во менито на телефонот па бришеш?
   
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Препуни им се системските партиции. Да направиш скроз фабрички ресет и намали малце со инсталираните апликации. Или со СД картичка и Link2SD... Ама треба да ги рутираш прво.
   
 7. Teget

  Teget
  Gaining Experience

  135
  83
  18 Март 2015
  Менито на телефонот, во менаџерот за апликации.
   
 8. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Пробувам и кога кликнам на апликации ми пишува 'за жал,подесувања е запрена'!?
   
 9. Tolkuvac

  Tolkuvac
  Intern

  33
  2
  22 Мај 2014
  Машко
  Мислиш ресет на цел телефон односно таблет?Инаку и на двата уреда немам инсталирано повеќе од по 10-тина апликации па и ни толку и пак прави проблем.Тоа ме чуди!Многу ретко и сум апдејтирал.
   
 10. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Мала им е системската партиција...
   

Сподели

Вчитување...