1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со имплементација на Revolution Slider

Дискусија во форумот 'Блогирање и блогосфера' започната од DrMTR, 18 Мај 2014.

 1. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,192
  6,303
  27 Март 2014
  Здраво дечки, започнав да си праваш една страна во Wordpress 3.9.1 (последната верзија) Е сеа, сакам само на почетната страна да го има Revolution Slider .

  Темата на која сакам да го ставам е Karma


  Проблемот е што незнам како да го вметнам слајдерот и тој да се прикажува само на почетната страница. Преку виџетот се прикажува слајдерот, ама сакам на почетната страна да го ставам.

  После инсталацијата на Wordpress го добивам ова:

  [​IMG]
  А несакам да има никаков пост на почетната index страница, бидејки планирам да ставам слјдер, под него краток текст и 3 хоризонтални табели (нешто слично како кај демото на темата.. Дали треба кодот

  Код:
  <?php putRevSlider("slider1","homepage") ?>
  
  Да се стави некаде во index.php и каде поточно?

  Ајде помош ?
   
 2. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,415
  597
  3 Мај 2010
  Машко
  Најверојатно имаш документација за темата и во неа има објаснување.
  Јас мислам дека е вака:
  Пример креираш страна(не пост) со наслов Home. Во Settings>Reading до Front page displays(првата опција е) одбираш A static page (select below) и ја одбираш Home како Front page.
  Во страната Home најгоре внесуваш [rev_slider slider1] (шорткод е).
  Исто коа стваш шорткоди во постови и страни - во едиторот одбери Text место Visual, и кога работиш гледај кое ти е одбрано.

  Мислам дека сепак најлесно ќе ти биде да го импортираш демото(најверојатно има демо експорт заедно во зипот во кој се наоѓаат и фајловите на темата), па после ти да си едитираш како сакаш.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,192
  6,303
  27 Март 2014
  Фала многу ми помогна. :)
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Отвори Page.php и после getheader(); додади putRevSlider("slider1","homepage");
  Вака сладерот ќе биде додаден надвор (пред) од content секцијата, каде што би било додаден ако идеш со повикување преку страница со шорткод (што може да е проблем ако на страницата имаш лево/десно колони, во кој влучај слајдерот не би бил во цела широчина.
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,192
  6,303
  27 Март 2014
  Слајдерот го поставив веќе претходно. Темава може лок !
   
  На stefan_v му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Demonce14
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,247
 2. vlatkorun
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,029
 3. Forumko
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  897
 4. theMAD
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  495
Вчитување...

Сподели

Вчитување...