1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со имплементација на CaSys

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од artweb, 12 ноември 2018.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,

  Проблемот е што не поминуваат транскации поголеми од 10 денари.
  Кога внесувам сума поголема од 10 денари враќа грешка, "Несупешно плаќањем обидете се повторно", сумите до 10 денари поминуваат успешно.

  Тестирано е со повеќе картички од различни банки истото го прави. Кодот го проверив многу пати грешка не наоѓам.

  Ја контактирав банката преку која е земен системот за плаќање, кажаа дека кодот за грешка е 204. (во прилог опис на грешката). И дека проблемот не е до нив, туку најверојатно до банките, што малку ми е чудно да е до банките.

  Има некој идеја што би бил проблемот?
  [​IMG]

   
 2. Најдобар одговор:
  Пост #10 од Frozen., 13 ноември 2018
 3. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Нели имаше некој лимит за онлајн плаќање, особено кај НЛБ.
  Можеби е грешката баш тоа.
  Пробај со картичка со која сигурно си плаќал поголема сума.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,152
  1,243
  11 Март 2011
  НЛБ дифолт лимитот за трансакција мислам дека беше 30000 мкд. Може да се зголеми или смали со токен, како и во филијала. Евентуално да е смален претходно?
   
 5. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,316
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
 6. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,549
  1,892
  5 oктомври 2007
  Машко
  Реални картички користиш или тестни од банка?
  Може и дел од кодот да пратиш да видиме дали ОК конструираш, заокружуваш....

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,316
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  лекот е 5 пари само треба да се знае.
  хинт вронг пассворд!
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Пробано е со картичка со која сум плаќал предходно поголеми суми.
  Поробав и со твојот со минимални измени и пак истиот проблем
  Овие измени ги направив...

  $globalpay = 5000; // cena shto treba da se plati сменив во $globalpay = 30; // cena shto treba da se plati

  Во // step 1 ги ставив соодветните податоци за правното лице

  // step 2 ништо не сменив

  Во // step 3 го сменив кодот за јазична подршка со $language = "mk-MK";
  со твојот ми јавуваше грешка.

  Од формата го заменив (јавуваше грешка)...
  <form name="aspnetForm" method="post" action="CPay<?php echo $language; ?>/.loginToPay/.simple/" id="aspnetForm" target="cPayFrame">

  со
  HTML:
  <form action='https://www.cpay.com.mk/client/Page/default.aspx?xml_id=/mk-MK/.loginToPay/.simple/' method='post' id="aspnetForm" target="cPayFrame">
  Со реални картички, тестирано е со 5 картички мастеркард и виза електрон од комерцијална и нлб.
   
  Последна промена: 13 ноември 2018
 10. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Ај ќе размислувам, ставрно немам идеја што би било вронг.
  Фала.
   
 11. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
  Трансакции поголеми од 10 денари не поминуваат кога акаунтот е во тест фаза. Дали е пуштен во продукција, дали ти издадоја соодветна лозинка и ги направи сите тестови кои ги бараат?
   
  На Pavel1998, bxxxn, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,549
  1,892
  5 oктомври 2007
  Машко
  Или грешен пасс како вика @Pulse мада тогаш нема ни до 10 ден да проаѓаат нели, или не го форматираш полето со цена убаво, и после целиот оној стринг сто се праќа е глупп. Не заборавај на крајот цената треба да е *100. Значи 500ден треба да е како 50000 пратено.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,549
  1,892
  5 oктомври 2007
  Машко
  На ова уопште не ми текна. И мене на времето така ми кажаа у СТБ кога имплементирав еден Касис. До 10 ден да е макс.
  Ако си уште у тест фаза тоа е тоа.
  Браво @Frozen.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Уште немам пасворд, тоа е проблемот.
  Сега баш ја читав документацијата 10 денари е дифолтна тест сума.

  Фала многу.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 15. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,549
  1,892
  5 oктомври 2007
  Машко
  Нели некад поmага да се видиш со Мануел :)
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Секогаш треба да се поштува Мануел. :D
  @Frozen ме спаси, фала многу на сите.
   
 17. Makedonec^

  Makedonec^
  Gaining Experience

  167
  124
  21 ноември 2012
  Машко
  Некој заинтересиран за имплементација на cpay на сајт кој има wordpress со woocomerce за паричен надомест?
  Пишете ми на ПП.

  чисто да ве тагнам ако сте заинтересирани @marv , @Pulse , @Frozen.
   
 18. shooter

  shooter
  Gaining Experience

  554
  364
  2 Март 2010
  Машко
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,231
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Мислам дека некој член од форумов ја имаше развивано, не можам да се сетам кој беше.

  едит: ми текна @Cika
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  977
  1,187
  9 Јуни 2011
  Машко
  Малце офф-топик?

  Како до оваа опција за избирање на „Најдобар одговор“ ?
  Мислам дека ќе ни биде корисна во многу теми.
  Има некои критериуми?
   
 21. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,529
  1,197
  8 Декември 2009
  Со гоолемо задоцнување поради обврски, изјавувам дека плагинот функционира беспрекорно. Уште се користи во продукција и е lightweight.
   
  artweb, stormce, Fatal1ty_ и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...