• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со иконите по инсталација на Vista Inspirat на Windows XP

Статус
Затворена за нови мислења.

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
Купив 10 Ентер списанија за 50 денари од една трафика, и најдов нешо како скин на Виста за ХР. И по инсталацијата све беше супер, и после кога го изгасив компјутерот, а следниот ден пак го уклучив, иконите на десктопот ми ги немаше. Пробав со тоа do not show icon, и си помислив да не е некој вирус. и после немав ниту лев, ниту десен клик на маусот, немаше ниту една икона, го немаше рисајкл бинот. Имав пристап само до Таск Менаџер, explorer.exe беше вклучен, сите процеси беа нормално стартувани, пробав да го изгасам explorer.exe и пак да го вклучам преку New Task --> explorer.exe. Тој се вклучуваше, ама иконите пак ми ги немаше! Потоа преку безбеден мод (safe mode) направив system restore, и стариот добар ХР се врати. Но проблемот со иконите останаа... После пробав repair a Windows instalation со цедето со Windows XP. И после толку време тоа проблемо пак си остана.
Потоа помислив да направам формат, но ми текна дека све ќе ми загине што сум имал на хард дискот. Па отидов во безбеден мод, со усб ги снимав податоците ама не ми стигнаа на усбто. Па после пробав да поврзам два хард дикови, имав еден од 3 гига го купив од едни цигани за 100 денари. Овие го нашле безпари и сега на мене за 100 денари ќе ми го даваат. :ya: И ете јас го зедов. Го форматирав тој хард диск, имаше Windows ME и со новиот хардвер ми викаше да инсталирам драјвери, се изнервирав и накликав секаде кај шо ќе видев и ми се појави син екран на смрта. Па после му направив формат. Значи, тој од 3 гига работи беспрекорно. После овој хард диск од 80 гига му го наместив џамперот да биде slave, па го поврзав со тој од 3 гига.и беа два хардови. Еве сега како и нормално што е со два хард дискови, влегов во него и почнав да ги префрлувам податоците од 80 гигабајтниот хард диск, и сред префрлање ми рикна тој од 3 гига што го купив, ми се рестартира компјутер и ми вика: Disk boot failure, insert system disk and press enter. Се скинав од смеење на ова, па после го извадов тој од 3 гига и го ставив тој од 80 гига да биде master (примарен). И после иконите се вратија, осетив олеснување у главата, но ми се укочи компјутерот заради антивирусот што го ставив. И направив рестарт, и после пак стара прича - иконите пак „изумреле“ од оперативниот систем. Инаку не можев ништо да снимам на тој од 3 гига, нели тој ми рикна, и имав само на усб од 2 гига, ставив тоа битните податоци и си мислев да направам формат. Но ми текна дека имам години поминати во сетинзите на компјутерот, и дека моите не беа будни, туку ако наредниот ден дознаат дека сум направил формат, ќе гинам... (све ова ми се случи касно ноќта) се откажав од формат и го оставив за наредниот ден. Наредниот ден, пак иста песма. Сепак, се уште барам начин како да го решам проблемот... Се надевам на корисни одговори од ваша страна.

П.С.: Видов во една тема имаше исто вакво со иконите, не беше тоа do not show icon, туку една промена во регистрите и проработуваше. Но немам време и нерви за да пребарувам по форумот, нетот ми е fuckin' slow заради што го надминав трансферот и едноставно ми кине нерви. Ако некој знае како да пробам да го направам ова тоа со регистрите, многу би му бил благодарен. Но последна опција е формат, иако на тоа помислив уште на почетокот... :D

Се надевам дека нема да добијам бан или темата ќе ми биде избришана заради толкавиот текст. :))
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Друже, програмите од ентер може често да те зезнат.
Каков скин најде ти? Transformation pack или само тема за ХП (xxx.theme фајл).
Ако е 1то, тогаш мора да има uninstall опција, па пробај со неа.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
339
Благодарам за помошта ама буквално ништо не помогна. Тој хардот од три гига не беше рикнат, туку дека е мн стар и користен се тресе и брмчи многу, па од вибрациите се откачила една електронска компонента одоздола, па ја залемив. Таа беше кај жицата од 12 волти и хардот не работеше. После го направив. И тоа што имав снимено на усб го ставив на 3 гигабајтниот хард, па го избришав усбто и после пак отидов преку да ги ставам останатите ствари, и вака си ги спасив „цртаните“. :D:D Па при копирањето или преместување на фајлови ме нервираше тоа ми се појавува проблем со драјверите за графичката и ми вика дека можна причина за ерророт била: version missmatch или нешо слично.. Сега сфатив дека компјутерот ми го рикнал вирус... Како може да вика така кога се ставени оригиналните драјвери што ми ги дадоа со компјутерот?! И кога сурфам на ИЕ6, на секоја страна напишана во адрес барот ми дава нешто еррор па не можам да сурфам. Морам преку гугл да пишам нешто и од таму дакликнам оти од адрес барот не можев... Па после замолив еден модератор на форумот да ми помогне така што ќе ми прати зипувана mozilla, и по толку време чекање ми вика дека виндоусот го блокирал отворањето на фајлот од безбедносни причини... Па после преку винамп прелистувач пробав да ја симнам, но многу споро се симнуваше и на секоја нова страна отворена во винамп прелистувачот ми се појавува ерор нешто не било у ред не се сеќам што беше проблемо... Ми пукна вентило и го форматирав... (конечно) Сега нема никакви проблеми... Темата може да се затворит. Сепак фала на помошта народе!

Мислам да не се брише темата оти ако некој нов член ја види темава да се насмее малце, мислам да пукне од смеење, па нели смеењето го продолжува животот :D:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.130
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно