• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Iframes во FrontPage

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Здраво,
не знаев каде ја ставам темава па ова ми се виде како најпогодно место...ок ајде проблемот
Ставам Inline frame во FrontPage и ставам обичен линк од веб страна (еве да речеме it.com.mk) и кога ќе ја отворам страната во фрејмот ми се отвара it.com.mk, а другото стои бело... ок тоа.
Ставам link од listen2myradio и кога ќе ја отворам страната место да ми се отвори линкот од listen2myradiо во фрејмот тоа ми прави редирект и ми се отвара како цела страна :zbunet3:

Ова е до html кодот на listen2myradiо или нешто до мене?:ermm:

Фала и поздрав
 

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
e sega samo treba da si najdesh onie atributite sto se za: dali da se pojavuva ramka-border na toj prozorec bidejki ima povekje opcii za podesuvanje na ifrejmot no ova ti e najobicno znaci golemina na prozorecot 200x200 ako sakash da ti se pojavuva niz celiot ekran ke smenesh vrednostite vo procenti znaci ne 200x200 tuku 100% sirina i 100% dolzina a pritoa ke stavesh vo body vaka: <body topmargin="0"> za da nemash gore prazno mesto ili <body leftmargin="0" topmargin="0"> za da nemash ni od levo ni odozgora prazno mesto. Probaj pa pishi sto si napravil. e sega za da otovrish vo toa "iframe" nekoja druga strana preku kopce-link na primer ke odish na ovoj nacin:<html>

<head>
</head>

<body>

<a href="http://www.yahoo.com" target="iframe">Yahoo.com</a>

<iframe name="iframe" src ="http://it.com.mk" width="200" height="200">
</iframe>

</body>
</html>
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
А и не е лошо да го ставиш кодот вака кога имаш некој проблем, многу е полесно од колку да треба да нагаѓаме :)
 

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
Romanicen - nekoj stranici koristat eden vid na vakva skripta koja sto ne dava nivnata strana da bide vmetnata vo frejm, e sega za vo ifrejm dali vazi i toa neznam ne sum probuval

Open up one of your Web pages and all you need to do is drop in a small JavaScript snippet surrounded by <script language="javascript"> and </script>, like this:

<script language="javascript" type="text/javascript">
if (top.location != self.location) {
top.location.replace(self.location)
}
</script>

That's all there is to it. Now when that page is included in a frames-based layout, it will automatically "bust through" all the frames and force itself to be the topmost window. Hope that helps out!
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
Ова е малку оф топик но не можам да издржам да не постирам

И FrontPage ли подржува Iframes :D

се извинувам ако треба модераторите нека го избришат моето мислење
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно