1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Huawei Mate 10 Lite

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Buzuki, 26 Август 2018.

 1. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  135
  29
  16 Јули 2013
  Машко
  Здраво дечки, имам huawei mate 10 lite пред некоја ден ми падна во вода, веднаш го исклучив, го отворив и го оставив 2 дена во ориз.. Одкако све се исуши го приклучив и телефонот пишува слаба батерија телефонот ќе се исклучи за 15 секунди.. Незнам ни тие 15 дали поминуваат и се исклучува.. Го пуштив да се полни али несака никако..
  Првите 2 дена светеше црвено сијаличе кај нотификациите..

  Е сега го однесов на мајстор.. Го очистиле одново, и мислеа дека конекторот за полнење дека нечини па сменија али ништо, не дигал напон.. еве денеска ми викаат дека батеријата треба да се смени пошто има напон али не полнела..

  Некое мислење некој нешто што би можело да биди ? Случајно да не ме зафркаваат нешто во сервисот, еве више 1 недела кај нив стои.??
   
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Може немаат кочански ориз, јебига.
   
  Pulse, Arabian и на krema им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  11,017
  10,535
  24 Јуни 2009
  Машко
  И кочанскиот не е тоа што беше, на TV пред недела дена обзнанија дека бил генетски модифициран (ГМО)!
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,613
  7,671
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не сфаќам зошто не смениле батерија во сервис кога веќе бил?

  Ако само допреле мултиметар на падовите / т.е. тест поинтите кај батеријата и виделе има 5V и според тоа заклучиле дека контролерот во батеријата е отиден, може да се грешка. Треба под лупа да се види плочата убаво дали некаде имаш корозија.

  Кој сервис е ова? Зошто побогу мењале конектор пред да измерат. Бог да чува.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  135
  29
  16 Јули 2013
  Машко
  Незнам сигурно прво мислеле дека е конекторот.. Па потоа батеријата.. Али најверојатно неможат да најдат батерија па ме меткаат еве 1 недела..
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,764
  7,221
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ако е кородиран конекторот, нормално дека ќе го сменат пред да пикнат кабел за полнење. Претпоставувам се работи за микро усб. По мое, батерија не црка туку така и проблемот лежи во плочата, сеедно што ја очистиле, ако воопшто ја очистиле добро. Има контролери за полнење и тие знаат да рикнат, или да е прекинат обичен фидбек од батеријата до контролерот, и затоа да не полни. Можно е да грешам секако, не знам што електроники има во телефонов, а и реално никој од нас не знае во каква состојба е апаратот и што се му е правено досега.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. krale

  krale
  Practice makes perfect

  2,300
  1,360
  6 Февруари 2009
  Батеријата е една од првите работи што цркнува при вода во телефоните, ама во овој случај не мора да значи дека е до тоа. Нека пробаат со нова батерија, но сепак личи дека е можно да се и контролерите на плоча за полнење, а тоа тешко дека на овој модел ќе се среди. Крајно е нова плоча.
   
 8. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  135
  29
  16 Јули 2013
  Машко
  А плоча колку би коштала и дали воопшто можи да се најди ? Во секој случај оставими бројче твое, ако затреба ќе те барам.. Пошто тука кај нас тапа се врска немаат, па мора да ја барам среќата во друг град :) ...
   
 9. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  135
  29
  16 Јули 2013
  Машко
  Дечки го земав телефонот пред некој ден.. Све си е одлично само остана некоја бела флека/линија од десно.. Некој да знае дали може да се оправи или па дали можи да се прошири ? П.с. ако сака некој нека понуди цена..
  [​IMG]
   
Слични теми
 1. psyside
  Одговори:
  31
  Прегледи:
  2,504
 2. Кристијан Про
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  815
 3. spiritBreaker
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  636
 4. spiritBreaker
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,029
Вчитување...

Сподели

Вчитување...