• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со HP 550...

VirusZ

Intern
22 октомври 2008
211
28
d.stavrovski.net
Неодамна земав HP 550, со никаков инсталиран оперативен систем, инсталирав Windows Vista Ultimate 64bit, затоа што имам 4гб РАМ, но сепак не постоеја драјвери за 64битен оперативен систем.Па вратив на 32 битен но проблемот е ШТО МОЈОТ ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ Е ВРЕМЕНСКИ ОГРАНИЧЕН, додека на мојот десктоп функционира најнормално. Мислам дека има некоја заштита БИОС от но сепак ми треба мислење ваше.......RESPECT за форумов.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Бидејќи ти е пиратска верзија, а најверојатно си направил (или сам си направил) апдејт, па сега ти кажува дека ти е триал верзија. Имаше додатоци за тоа, ама на форумов е забрането да се стават линкови до нив.
Друго решение ти е формат, па исклучи автоматски апдејт.

Здраво мафија, имам проблем неодамна земав лап топ HP 550, 4gb RAM,160gb HDD,Core2Duo 1.4Ghz и тн. Не е битно, муабетот е не можам да инсталирам било каков windows што не е лиценцеран..... Најверојатно има некоја заштита на BIOS.Па дали некој има некоја идеа како да го средам сето тоа? RESPECT me.......

Таква заштита на биос мислам дека не постои.
 

VirusZ

Intern
22 октомври 2008
211
28
d.stavrovski.net
Сосема си грешка

Никаков update не направив, а дека има заштита има, но моментално работам на мојов проблем, па кога ке средам ке ти пуштам некои докази за каква заштита се работи,поточно воведена е на поновите модели на HP. Почит јас
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
VirusZ сигурен си дека нема драјвери на hp.com , јас сум презадоволен баш од нивниот сајт , инаку имам Hp nx 7400 и исто така го земав без OS а сите драјвери ги најдов на нивниот официјален сајт. Мислам дека е најпаметно да побараш помош кај нив сигурен сум дека ќе ти помогнат.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
hmm ne сум сигурен дека има таква заштита зошто
знаеш ли што е разлика од пиратска верзија т.е. од поголемиот дел
само што имаат различен сериски број а не верувам дека во биос ке има место да се меморираат сите сериски броеви од сите оперативни за кои се смета дека се илегални
пошто поголем дел така ги препознаваат од база на илегални сериски и кога направиш улдејт одма приметат каков сериски имаш

е сега има и хр на кој не бара сериски при инсталација е најверојатно таму е складиран во него т.е. во инсталацијата или е модифицирано да не бара

али во секој случај би сакал да го видам тој доказ:)
 

markomk

Intern
28 мај 2008
52
0
odi na hp.com ke najdes drajveri za tvojot hp laptop za vista,xp, i tn.
a ako imas 4 gb ram instaliraj si ubuntu ke ti gi prepoznae
 

spektrumZX

Intern
31 октомври 2008
199
17
Почитувам маркомк, и јас не сум долго време на форумот, но потруди се да ги погледнеш датумите на последниот пост, веќе неколку пати одговораш на одамна завршени теми.
 

eprom

Intern
17 септември 2008
38
1
I jas bi potvrdil deka HP550 ima problem so aktivacija na piratskata vista. Instaliraj si winXp. Drajveri imas na hp.com, ...
ima i malce finti : po defolt imas instalirano (na nekoj od hp550) nekoj linuks so ce ti pravi problemi so negovata particija (za xp , vista go gleda i go brisi. I normalno sata native mode vo bios podesi go na disable ....
 

markomk

Intern
28 мај 2008
52
0
Почитувам маркомк, и јас не сум долго време на форумот, но потруди се да ги погледнеш датумите на последниот пост, веќе неколку пати одговораш на одамна завршени теми.

Па колку што гледам незавршил работа...
 

markomk

Intern
28 мај 2008
52
0
Бидејќи ти е пиратска верзија, а најверојатно си направил (или сам си направил) апдејт, па сега ти кажува дека ти е триал верзија. Имаше додатоци за тоа, ама на форумов е забрането да се стават линкови до нив.
Друго решение ти е формат, па исклучи автоматски апдејт.Таква заштита на биос мислам дека не постои.


Па новиов лаптоп кој го зедов пред некоја недела имав проблем сличен,неможев да инсталирам ХР ке ставев бутабилно цд ке се стартуваше,таман до партициите ке стигнеше и плав екран :lut2: Прашав од кај шо го зедов ми рекоа дека новиве лаптопи така биле фабрички и морало во биосот да се подесит нешто.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
ако не одговорил не значи незавршил работа, а погоре му рекоа што му е проблемот
а и долг период е за да му е незавршена работата
барем според мене
за ваков проблем 1 ден е многу да се остави а не па неколку месеци

а дали во инсталацијата за xp стави sata драјвери за хард диск
 

zlatkogv

Intern
5 декември 2007
206
6
Па новиов лаптоп кој го зедов пред некоја недела имав проблем сличен,неможев да инсталирам ХР ке ставев бутабилно цд ке се стартуваше,таман до партициите ке стигнеше и плав екран :lut2: Прашав од кај шо го зедов ми рекоа дека новиве лаптопи така биле фабрички и морало во биосот да се подесит нешто.

Друже новите лаптопи имаат Сата хард дискови, а очигледно твоето XP цд не подржува сата хард дискови така да неможе да го препознае хард дискот. така да или ке подесиш нешто во биос што незнам точно што треба или ке си набавиш XP цд компитабилно за сата хард дискови.
 

paneval

Intern
2 март 2008
178
1
Го земав hp 550, со истите проблеми во инсталација. нејкеше да ја прифати xp, како ни vista ultimate 32 bit. ја прифати vista ultimate 64 bit, но со истите проблеми во регистрацијата. Чаре?
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Чаре за регистрација купете си лиценцирана виста и гледајте кога ќе земате лап топ/PC да има маркица од страната или одоздола. Друго чаре има ... ама тоа овде не е дозволено
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Го земав hp 550, со истите проблеми во инсталација. нејкеше да ја прифати xp, како ни vista ultimate 32 bit. ја прифати vista ultimate 64 bit, но со истите проблеми во регистрацијата. Чаре?

Suse 11 , ubuntu 8,10 итн имаш бесплатно чаре :)
 
Ни стигна ваков лаптоп на сервис, чоекот сакаше Виста да му стаиме. 3 дена се малтретиравме и на крај ни пукна филм и ХР стаивме. Со лаптопов стварно има сериозен проблем со кракнување/активација на Вистата, нејке да мрдне па што сака нека е.
 

VirusZ

Intern
22 октомври 2008
211
28
d.stavrovski.net
Нема ни да најдеш решение, освен да ја реконфигурираш SLIC табелата, програмирана од страна на COMPAQ,значи јас бев тој што ја отвори темава за проблемов се уште го немам решено, а друже за да можеш да снимаш Xp со поддршка за SATA едноставно спушти си го nLITE вметни ги драјверите за STORAGE во инсталацијата и бркај работа, а со активација на VISTA за некое време ке биде и тоа, ве уверувам, ЈАС,.....
 

paneval

Intern
2 март 2008
178
1
Си го ставив xp, баш како што сакав. Едноставно му ставив Windows XP Genuine License Key, и сега се е ок, слободно правам updates, taka da se e ok, a vista не ни сакам да ставам.
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.840
3.677
Скопје
Во биосот исклучете ја опцијата SATA NATIVE MODE направете си SATA AHCI floppy boot инсталирајте windows и фурајте а за активација на vista i xp бидејќи не смее овде да се даваат такви работи слободно обратете ми се на маил и ке ви пратам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.151
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно