Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со HDMI CEC

barney

Intern
9 јуни 2017
118
23
Од А1 за користење на TV добив cable box кој подржува HDMI CEC. Од друга страна поседувам Samsung TV 7000 series кој исто така подржува HDMI CEC. На страната на Samsung пишува дека доволно е на двата уреда да се овозможи HDMI CEC, и телевизорот автоматски ќе го препознае уредот (cable box) и ќе може далечинското од Samsung-от да се користи за контрола на cable box-от.
Се што успеав да постигнам е дека по стартување на телевизорот се стартува и cable box-от и обратно кога се гаси телевизорот се гаси и cable box-от, се разбира ако source на телевизорот е HDMI 1 на кој е приклучен cable box-от.
Никако не успевам, со помош на далечинското од Samsung-от, да го контролирам cable box-от. За жал на сајтот на Samsung не е опишано како да се постигне ова. Ова ми е прво запознавање со HDMI CEC и сигурно нешто погрешно правам, но не знам што. Секоја помош е добредојдена.
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
244
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows
Скроз друг случај, ама ја имам Philips ТВ и Mi-Stick, само ме праша на почетокот дали сакам со Xiaomi даљинското да го контролирам и телевизорот, ми појави опција да зголемам звук и одма се парираа и тоа беше тоа.

Пример исто од страна на телевизорот, мислам дека едина опција за ова е да ја уклучиш или исклучиш HDMI CEC опцијата, ништо подетално.

Така да мое мислење (рачунај без искуство, чисто од што размислувам што може да е), најверојатно станува збор на лимитација од страна на А1 боксот што го имаш. :\
 

barney

Intern
9 јуни 2017
118
23
ака да мое мислење (рачунај без искуство, чисто од што размислувам што може да е), најверојатно станува збор на лимитација од страна на А1 боксот што го имаш. :\
И јас мислам дека А1 box е некој ефтин уред кој не имплементира HDMI CEC правилно.
Чисто од радозналост, како определуваш кој уред ќе го контролира далечинскиот управувач?
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
244
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows
И јас мислам дека А1 box е некој ефтин уред кој не имплементира HDMI CEC правилно.
Чисто од радозналост, како определуваш кој уред ќе го контролира далечинскиот управувач?
Кај мене на Philips-от не определуваш, и двата можеш истовремено да ги користиш. Бѝ го користел од телевизорот даљинското али "home" копчето ми отвара опции од телевизорот наместо да ме врати на почетна на Android-от, али не е лошо ни другово од Xiaomi.

Gets the job done :))
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.038
18.013
Обично во сетинзите за HDMI се подесува колкаво ниво на контрола може да има HDMI CEC

Често и кабелот може да биде некомпатибилен
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.228
Мислења
976.917
Членови
35.537
Најнов член
martin987
На врв Дно