• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со HDD

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Janevski45

Intern
14 јули 2017
7
3
Куманово
Здраво, имам проблем со хард дискот. Пред 5 минутки влегов во BIOS да наместам Fast Boot, и да видам зошто после некое време ми се гаси вториот хард диск. Но не можев да најдам ништо за хард дискот и само го вклучив Fast Boot. Во компјутерот имам 64GB SSD (Apacer AST680S) и 1TB HDD (Toshiba DT01ACA100). Го сменив тоа у Bios-от и стиснав f9 да се зачуваа тоа што сум го сменил и да се рестартира пц-то. Кога се боотна у Windows видов дека не го прикажува хард дискот, само ссд-то го имаше. Отидов во Disk Management да видам дали воопшто работи хард дискот и видов дека се избиршале партициите и дека има само 931GB Free Space. Имам доста битни работи на хард дискот, има ли некаков начин да ги повратам фајловите? Пробав да направам System Restore али ми немам направено никакви Restore Points. Имам Windows 10 Enterprise инсталирано. Eве неколку слики: Screenshot, Screenshot
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Janevski45

Intern
14 јули 2017
7
3
Куманово
Здраво, имам проблем со хард дискот. Пред 5 минутки влегов во BIOS да наместам Fast Boot, и да видам зошто после некое време ми се гаси вториот хард диск. Но не можев да најдам ништо за хард дискот и само го вклучив Fast Boot. Во компјутерот имам 64GB SSD (Apacer AST680S) и 1TB HDD (Toshiba DT01ACA100). Го сменив тоа у Bios-от и стиснав f9 да се зачуваа тоа што сум го сменил и да се рестартира пц-то. Кога се боотна у Windows видов дека не го прикажува хард дискот, само ссд-то го имаше. Отидов во Disk Management да видам дали воопшто работи хард дискот и видов дека се избиршале партициите и дека има само 931GB Free Space. Имам доста битни работи на хард дискот, има ли некаков начин да ги повратам фајловите? Пробав да направам System Restore али ми немам направено никакви Restore Points. Имам Windows 10 Enterprise инсталирано. Eве неколку слики: Screenshot, Screenshot
Edit: Ги вратив фајловите со EaseUS Partition Recovery.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,712
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Лекцијата е научена се надевам :)

Имаш хард дискови од по 1Тб тука за смешни цени се продаваат, земи си еден за бекап. Денес цркнала партиција си ја поправил, утре ќе цркне диск па ќе неможеш да го поправиш ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: hipo
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Janevski45

Intern
14 јули 2017
7
3
Куманово
Лекцијата е научена се надевам :)

Имаш хард дискови од по 1Тб тука за смешни цени се продаваат, земи си еден за бекап. Денес цркнала партиција си ја поправил, утре ќе цркне диск па ќе неможеш да го поправиш ;)
Знам дека се ефтини али сега во моментот финансиската состојба не ми е нешто најдобра, сликите ги ставам на Google Photos, има тамо неограничен простор, а за другите фајлови користам Google Drive и Mega. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,050
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно