• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со HD7870...Bad Vram?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Конечно време после одмор да ја средам графичкава. Ако се средува.

#Sapphire HD7870
Имено, играјќи АРМА 3, летав во хели со еден рандом тип онлајн i наеднаш снема слика. Не се изгаси мониторот, ама како да објаснам, светеше црно. Темно кафеаво може да се каже. Звук чинам немаше исто. Alt+f4, task manager, ништо не помогна, мониторот остана така. Видов не видов рестартирав. На палење уште кога светна BIOS екранчето сликата/боите беа чудни. Сенки/gradient кај и да имаше како во paint цртано, после истото кај Windows логото ама само на една вертикална линија> левата страна беше со измешани бои, десната океј. После windows логото доажа црн/темно кафеав екран.

Во ретроспектива, памтам дека мењав сетинзи за Gamma/Contrast 10-ина минути пред да фејлне графиката и памтам дека фучеа вентилаторите. Сетирано беше на ултра, тука може и некој сетинг да бил ставен повеќе него што дозволувала графичката.

Следеше палење во Safe Mode, тука стигнав и до Desktop но повторно беа присутни 4-5 вертикални линии низ екранот. Не мислев дека се драјверите зошто проблемот го имаше и во BIOS ама за секој случај ги реинсталирав, без успех. Успат ми се појави и еророт на сликава доле. *линиите што ги спомнав се гледаат делумноЕ сега, според тоа што гледав на нет проблемот е со VRAM-от 99%. Успат прочитав и за проблемите со Crimson драјверите на AMD, ама незнам дали ги имав абдејтирано, можда сум терал со стари драјвери, можда и да се случил кваров ради скор абдејт. Пред да се случи што се случи играв на ист сервер во ист период (+- ист број на луѓе) окулу 3-4 саати претходниот ден без никакви лоши знаци.

Пробано:
-реинсталација на драјвери
-кабел-океј
-монитор-океј
-исчистен компјутерот од прашина
-исчистени контактите на графичката и слотот во матичната
*графичката не е пробана на друг компјутер, не ни мислам дека таму лежи зајакот

Прашања:
1. Дали проблемот е до VRAM-от? /Ако не е таму каде може да е?
2. Кои ми се опциите сега? Дали е можна поправка, колку ќе кошта?
3. Дали има начин да се користи графичката во ваква состојба?
4. Слично искуство некој?
5. Дали да внесам во предвид мејл до AMD/RMA (потенцијално) заради Кримсон драјверите?

А да, гаранцијата е истечена.

Благодарам однапред на сите, секое добро. :)
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,257
Ако е рамот ништо не ја оправа освен канта. Треба да се проба со reflow ако се среди ќе тера некое време, колку знак прашалник.
 

Dux

Gaining Experience
29 ноември 2008
119
60
Pred se probaj ja na drug kompjuter pred da vlecis bilo kakvi zaklucoci. Isto taka reinstall na OS bi bilo korisno da se iskluci kako problem. Reset na BIOS setinzi. Dali imash klokano? Kako i da e najverojaten problem e laden lem na jadroto ili vramot no pred da brzas sho reflow ili slicno proveri gi i ovie raboti koi ne se nepovratni. (
Se izvinuvam za latinicata pusivam od kom bez jazicna poddrska)
 

Sm0k3y25

Баниран/a
7 ноември 2012
279
222
Reflow стрикно со индустриски фен. Не се будалеј со рерни да не зезнеш нешто дополнително.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
До прееска се мотав со софтверот на АМД и или е до мене или за кур не го бива. Такви срања, ова не работи, па она не работи, деинсталација ко човек неможеш да направиш ебаго. Едвај со трет софтвер па ни со тој не пркна работата. Тргнав да намалувам клокови, завршив со скроз трета работа.

Не е клокана.

Имам фен како што треба, со тој ако не фати ќе остане технологијава во фиока за некои подобри времиња.

Незнам какви се нвидиа во поглед на софтвер ама по се изгледа кај нив ќе оди крчмата.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,079
1,272
Скопје
До прееска се мотав со софтверот на АМД и или е до мене или за кур не го бива. Такви срања, ова не работи, па она не работи, деинсталација ко човек неможеш да направиш ебаго. Едвај со трет софтвер па ни со тој не пркна работата. Тргнав да намалувам клокови, завршив со скроз трета работа.

Не е клокана.

Имам фен како што треба, со тој ако не фати ќе остане технологијава во фиока за некои подобри времиња.

Незнам какви се нвидиа во поглед на софтвер ама по се изгледа кај нив ќе оди крчмата.
Ne mi bese ideata da ja vratis na fabricki klokovi tuku da ja vozis 150-200 mhz pod fabrickite t.e. underclock da naprais
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Ne mi bese ideata da ja vratis na fabricki klokovi tuku da ja vozis 150-200 mhz pod fabrickite t.e. underclock da naprais
Сватив, не ми е ни клокана како што реков. Воопшто неможев да пристапам внатре во софтверот на амд, ни во кримсон ни во постара верзија што најдов од каталист. Тука кренав раце.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,079
1,272
Скопје
Сватив, не ми е ни клокана како што реков. Воопшто неможев да пристапам внатре во софтверот на амд, ни во кримсон ни во постара верзија што најдов од каталист. Тука кренав раце.
често пати кога некоја графичка има проблем, софтверот и драјверите од AMD или nVidia не функционираат како што треба. Не е тоа проблем само од едната страна нема потреба да ги обвинуваш AMD :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
често пати кога некоја графичка има проблем, софтверот и драјверите од AMD или nVidia не функционираат како што треба. Не е тоа проблем само од едната страна нема потреба да ги обвинуваш AMD :)
Првпат слушам, ама има некоја логика кога ќе размислам. TBH ме подзамисли малце, не сум веќе толку one-sided за nvidia. Фенот одлучува. :)
 

Luidgi

On your way to fame
24 февруари 2008
810
836
Јас би пробал тоа што посочи Вајкинг, имам успешно оправено HD4850 или 4870 беше не се сеќавам точно со флешување на модифициран BIOS со ептен мал underclock на меморијата. Пред тоа артифицираше како луда, после тоа немаше никаков проблем.

Сепак чим дошло до ова, си има некоја мака хардверска. Извади го ладилникот и убаво визуелно прегледај ја, графичката не е само чипови туку еден мал милион други електронски компоненти кои може да предизвикаат артифицирање и неправилна работа. Посебно внимание обрни на напонската секција.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Јас би пробал тоа што посочи Вајкинг, имам успешно оправено HD4850 или 4870 беше не се сеќавам точно со флешување на модифициран BIOS со ептен мал underclock на меморијата. Пред тоа артифицираше како луда, после тоа немаше никаков проблем.

Сепак чим дошло до ова, си има некоја мака хардверска. Извади го ладилникот и убаво визуелно прегледај ја, графичката не е само чипови туку еден мал милион други електронски компоненти кои може да предизвикаат артифицирање и неправилна работа. Посебно внимание обрни на напонската секција.
Ќе признаам не ми беше исчистена некое време. Ама од друга страна претходниот ден на плус минус иста температура дома играв дури и подолго и немаше никакви проблеми. Небитно, штетата е направена, сега ќе бараме чаре.

Да препрашам, биос што спомнавте со вајкинг, што прави разлика со моменталниот биос? Во новиов веќе имам дефинирано пониски клокови пред да го ставам?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Ми излезе проблем на патот кон флешнување нов биос.

Освен ако не сум на интегрираната графичка неможам да стигнам до десктоп, т.е. со другава кога има драјвери (наводно) инсталирано после виндоус логото на стартап добивам црн екран. Ова значи дека немам пристап до графичката ни во GPU-z за да направам бекап на постојниот биос, ни пристап до другите апликации што ми требаат за да флешнам нов. Без драјвери другава дава некоја зумирана верзија од десктопот и ништо не може да се инсталира.

On top of that, спомнав и вчера, терсене се драјвериве на амд за иснталирање ептен, најверојатно ради нешто фалично во графичката. AMD Install Manager не го покажува во control panel>programs and features, а божем го инсталира. Исто така преку инсталаторот (?) не ми дава опција за инсталирање на драјверите, само на install manager-от. Ова го средувам преку Device Manager>Manual Driver Update>Choose driver location on PC, се во safe mode зошто инаку како што спомнав неможе. Дали имам успешна инсталација или не појма немам. Единствено нешто што укажува на тоа е, пред инсталација ми стои Standard Graphics Adapter (или нешто слично), по инсталација Radeon HD 7800 series.

Чаре?

Side прашање, за со фенот треба да го извадам ладилникот, на враќање ќе ми треба термална паста претпоставувам? Не ми се фрлаат многу пари на тоа, со некоја евтина ќе завршам работа чисто да се види дали функционирала "поправката"?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,078
4,473
Ethermine
www.facebook.com
На една нвидиа 8800 ултра на другар мој правеше така извесно време па сите 3 кулери и ги сопрев додека работеше и 10минути без кулери работеше додека да загрее и еден рестарт па како нова после работеше 1 месец , па потоа пак истата приказна ...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,546
14,530
Првпат слушам, ама има некоја логика кога ќе размислам. TBH ме подзамисли малце, не сум веќе толку one-sided за nvidia. Фенот одлучува. :)
Не да има логика туку тоа е правило. На расипана карта не можеш да инсталираш драјвери и помошен софтвер
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Не да има логика туку тоа е правило. На расипана карта не можеш да инсталираш драјвери и помошен софтвер
Значи неможе со биос... Алтернативно решение да ги намалам клоковите?
 

Sm0k3y25

Баниран/a
7 ноември 2012
279
222
Значи неможе со биос... Алтернативно решение да ги намалам клоковите?
пробај прво фенот, ако се среди топ. Ова е хардверски проблем првин. Ти немаш проблем со софтверот.
Откако ќе пробаш 2-3 пати со индустриски фен, и пак не ја бива, пробај направи custom bios за да не ги дига клоковите високо (p0 клоковите да бидат исти како на p3 мислам дека беше).
Финално решение - канта.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,054
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
До прееска се мотав со софтверот на АМД и или е до мене или за кур не го бива. Такви срања, ова не работи, па она не работи, деинсталација ко човек неможеш да направиш ебаго. Едвај со трет софтвер па ни со тој не пркна работата. Тргнав да намалувам клокови, завршив со скроз трета работа.

Не е клокана.

Имам фен како што треба, со тој ако не фати ќе остане технологијава во фиока за некои подобри времиња.

Незнам какви се нвидиа во поглед на софтвер ама по се изгледа кај нив ќе оди крчмата.
Те ебе софтвер пошо имаш хардверски проблем, не е така кога нема хардверски проблем...Така да, да не избрзуваш со конклузијата, нека не те фрустрира тој момент ;) Јас на пример сум пицајзла кога се работи за софтверски подршки, коирстам до макс машина...меѓутоа кога си има проблем графичката, тогаш работите стануваат конфузни, дури и слаб кондензатор може да ти прави суптилни проблеми со драјверите...апликациите...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

Vlecka

Gaining Experience
28 јуни 2013
354
173
Vlecka's setup  
Processor & Cooler
i5-3570k w/ stock
Motherboard
Gigabyte Z77-DS3H
Storage
Western Digital Caviar Blue 1TB EZEX
PSU
Cooler Master B Series 600W
RAM
2x4GB Kingston HyperX Blue 1600 MHz
Video card
Nvidia GT1030
Case
Cooler Master N200
Mouse
A4Tech X-748K
OS
Windows 7 Ultimate
Успешен reflow (од втора мајка :) ), инсталирани драјверите без никакви проблеми. Е сега до кога ќе трае....

Во секој случај, фала многу на сите што пишаа. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,729
Мислења
856,174
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно