1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со HD7870...Bad Vram?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Vlecka, 13 Јули 2016.

1. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Конечно време после одмор да ја средам графичкава. Ако се средува.

#Sapphire HD7870
    Имено, играјќи АРМА 3, летав во хели со еден рандом тип онлајн i наеднаш снема слика. Не се изгаси мониторот, ама како да објаснам, светеше црно. Темно кафеаво може да се каже. Звук чинам немаше исто. Alt+f4, task manager, ништо не помогна, мониторот остана така. Видов не видов рестартирав. На палење уште кога светна BIOS екранчето сликата/боите беа чудни. Сенки/gradient кај и да имаше како во paint цртано, после истото кај Windows логото ама само на една вертикална линија> левата страна беше со измешани бои, десната океј. После windows логото доажа црн/темно кафеав екран.

Во ретроспектива, памтам дека мењав сетинзи за Gamma/Contrast 10-ина минути пред да фејлне графиката и памтам дека фучеа вентилаторите. Сетирано беше на ултра, тука може и некој сетинг да бил ставен повеќе него што дозволувала графичката.

Следеше палење во Safe Mode, тука стигнав и до Desktop но повторно беа присутни 4-5 вертикални линии низ екранот. Не мислев дека се драјверите зошто проблемот го имаше и во BIOS ама за секој случај ги реинсталирав, без успех. Успат ми се појави и еророт на сликава доле. *линиите што ги спомнав се гледаат делумно

Е сега, според тоа што гледав на нет проблемот е со VRAM-от 99%. Успат прочитав и за проблемите со Crimson драјверите на AMD, ама незнам дали ги имав абдејтирано, можда сум терал со стари драјвери, можда и да се случил кваров ради скор абдејт. Пред да се случи што се случи играв на ист сервер во ист период (+- ист број на луѓе) окулу 3-4 саати претходниот ден без никакви лоши знаци.

Пробано:
    -реинсталација на драјвери
    -кабел-океј
    -монитор-океј
    -исчистен компјутерот од прашина
    -исчистени контактите на графичката и слотот во матичната
    *графичката не е пробана на друг компјутер, не ни мислам дека таму лежи зајакот

Прашања:
    1. Дали проблемот е до VRAM-от? /Ако не е таму каде може да е?
    2. Кои ми се опциите сега? Дали е можна поправка, колку ќе кошта?
    3. Дали има начин да се користи графичката во ваква состојба?
    4. Слично искуство некој?
    5. Дали да внесам во предвид мејл до AMD/RMA (потенцијално) заради Кримсон драјверите?

А да, гаранцијата е истечена.

Благодарам однапред на сите, секое добро. :)

На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lynx

lynx
    Unstoppable

3,360
    3,052
    4 Септември 2008
    Ако е рамот ништо не ја оправа освен канта. Треба да се проба со reflow ако се среди ќе тера некое време, колку знак прашалник.

На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

980
    1,111
    9 Јуни 2015
    Машко
    Probaj flesni nov bios na grafickata so namaleni klokovi za 150-200 mhz, mozebi ke tera taka nekoe vreme

4. Dux

Dux
    Gaining Experience

122
    67
    29 ноември 2008
    Pred se probaj ja na drug kompjuter pred da vlecis bilo kakvi zaklucoci. Isto taka reinstall na OS bi bilo korisno da se iskluci kako problem. Reset na BIOS setinzi. Dali imash klokano? Kako i da e najverojaten problem e laden lem na jadroto ili vramot no pred da brzas sho reflow ili slicno proveri gi i ovie raboti koi ne se nepovratni. (
    Se izvinuvam za latinicata pusivam od kom bez jazicna poddrska)

На kire_33 и Vlecka им се допаѓа ова.
  5. Sm0k3y25

Sm0k3y25
    Баниран/a

303
    235
    7 ноември 2012
    Машко
    Reflow стрикно со индустриски фен. Не се будалеј со рерни да не зезнеш нешто дополнително.

6. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    До прееска се мотав со софтверот на АМД и или е до мене или за кур не го бива. Такви срања, ова не работи, па она не работи, деинсталација ко човек неможеш да направиш ебаго. Едвај со трет софтвер па ни со тој не пркна работата. Тргнав да намалувам клокови, завршив со скроз трета работа.

Не е клокана.

Имам фен како што треба, со тој ако не фати ќе остане технологијава во фиока за некои подобри времиња.

Незнам какви се нвидиа во поглед на софтвер ама по се изгледа кај нив ќе оди крчмата.

7. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

980
    1,111
    9 Јуни 2015
    Машко
    Ne mi bese ideata da ja vratis na fabricki klokovi tuku da ja vozis 150-200 mhz pod fabrickite t.e. underclock da naprais

8. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Сватив, не ми е ни клокана како што реков. Воопшто неможев да пристапам внатре во софтверот на амд, ни во кримсон ни во постара верзија што најдов од каталист. Тука кренав раце.

9. Вајкинг

Вајкинг
    Practice makes perfect

980
    1,111
    9 Јуни 2015
    Машко
    често пати кога некоја графичка има проблем, софтверот и драјверите од AMD или nVidia не функционираат како што треба. Не е тоа проблем само од едната страна нема потреба да ги обвинуваш AMD :)

Војвода, FLEGMA и на Vlecka им се допаѓа ова.
  10. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Првпат слушам, ама има некоја логика кога ќе размислам. TBH ме подзамисли малце, не сум веќе толку one-sided за nvidia. Фенот одлучува. :)

На Sm0k3y25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

861
    885
    24 Февруари 2008
    Јас би пробал тоа што посочи Вајкинг, имам успешно оправено HD4850 или 4870 беше не се сеќавам точно со флешување на модифициран BIOS со ептен мал underclock на меморијата. Пред тоа артифицираше како луда, после тоа немаше никаков проблем.

Сепак чим дошло до ова, си има некоја мака хардверска. Извади го ладилникот и убаво визуелно прегледај ја, графичката не е само чипови туку еден мал милион други електронски компоненти кои може да предизвикаат артифицирање и неправилна работа. Посебно внимание обрни на напонската секција.

12. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Ќе признаам не ми беше исчистена некое време. Ама од друга страна претходниот ден на плус минус иста температура дома играв дури и подолго и немаше никакви проблеми. Небитно, штетата е направена, сега ќе бараме чаре.

Да препрашам, биос што спомнавте со вајкинг, што прави разлика со моменталниот биос? Во новиов веќе имам дефинирано пониски клокови пред да го ставам?

13. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Ми излезе проблем на патот кон флешнување нов биос.

Освен ако не сум на интегрираната графичка неможам да стигнам до десктоп, т.е. со другава кога има драјвери (наводно) инсталирано после виндоус логото на стартап добивам црн екран. Ова значи дека немам пристап до графичката ни во GPU-z за да направам бекап на постојниот биос, ни пристап до другите апликации што ми требаат за да флешнам нов. Без драјвери другава дава некоја зумирана верзија од десктопот и ништо не може да се инсталира.

On top of that, спомнав и вчера, терсене се драјвериве на амд за иснталирање ептен, најверојатно ради нешто фалично во графичката. AMD Install Manager не го покажува во control panel>programs and features, а божем го инсталира. Исто така преку инсталаторот (?) не ми дава опција за инсталирање на драјверите, само на install manager-от. Ова го средувам преку Device Manager>Manual Driver Update>Choose driver location on PC, се во safe mode зошто инаку како што спомнав неможе. Дали имам успешна инсталација или не појма немам. Единствено нешто што укажува на тоа е, пред инсталација ми стои Standard Graphics Adapter (или нешто слично), по инсталација Radeon HD 7800 series.

Чаре?

Side прашање, за со фенот треба да го извадам ладилникот, на враќање ќе ми треба термална паста претпоставувам? Не ми се фрлаат многу пари на тоа, со некоја евтина ќе завршам работа чисто да се види дали функционирала "поправката"?

14. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,204
    3,320
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    На една нвидиа 8800 ултра на другар мој правеше така извесно време па сите 3 кулери и ги сопрев додека работеше и 10минути без кулери работеше додека да загрее и еден рестарт па како нова после работеше 1 месец , па потоа пак истата приказна ...

15. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,451
    12,628
    2 Август 2012
    Машко
    Не да има логика туку тоа е правило. На расипана карта не можеш да инсталираш драјвери и помошен софтвер

16. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Значи неможе со биос... Алтернативно решение да ги намалам клоковите?

17. Sm0k3y25

Sm0k3y25
    Баниран/a

303
    235
    7 ноември 2012
    Машко
    пробај прво фенот, ако се среди топ. Ова е хардверски проблем првин. Ти немаш проблем со софтверот.
    Откако ќе пробаш 2-3 пати со индустриски фен, и пак не ја бива, пробај направи custom bios за да не ги дига клоковите високо (p0 клоковите да бидат исти како на p3 мислам дека беше).
    Финално решение - канта.

18. prichina

prichina
    Cuda 5.5

7,832
    5,017
    24 Мај 2009
    Машко
    Мултимедиа (Филм и Тв)
    Те ебе софтвер пошо имаш хардверски проблем, не е така кога нема хардверски проблем...Така да, да не избрзуваш со конклузијата, нека не те фрустрира тој момент ;) Јас на пример сум пицајзла кога се работи за софтверски подршки, коирстам до макс машина...меѓутоа кога си има проблем графичката, тогаш работите стануваат конфузни, дури и слаб кондензатор може да ти прави суптилни проблеми со драјверите...апликациите...

19. Vlecka

Vlecka
    Gaining Experience

308
    163
    28 Јуни 2013
    Успешен reflow (од втора мајка :) ), инсталирани драјверите без никакви проблеми. Е сега до кога ќе трае....

Во секој случај, фала многу на сите што пишаа. :)

На Sukhoi и Војвода им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...