• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so hard disk

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bazebas

Intern
5 мај 2007
24
0
Stavam na sreden kompjuter HardDisk Quantum kako slave. I windowsot ne go gleda. Mi treba barem programa sto ke go vidi za da gi izvadam podatocite od nego. Inaku biosot go gleda a windowsot ne. Prethodno na nego ima instaliran windows, znaci e ili fat32 ili NTFS. Hitno mi e!!!
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
ako na kompjuterot kade sto go stavas diskot, primarnata particija ti e fat32, a na noviot disk particijata ti e NTFS, togas sigurno windowsot ne ti go gleda noviot disk. Ako ti e za podatoci, vo momentov sto mi teknuva: zemi ja programata ntfs for dos, napravi boot disketa, startuvaj ja so nea i so norton commander iskopiraj gi podatocite. Ako se dosetam za nekoj adruga programa ce ti pisam. pozdrav
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

bazebas

Intern
5 мај 2007
24
0
Na kompjuterot imam NTFS particija.
I drugi diskovi gi cita, i so ntfs, i so fat32
Ama ovoj ne raboti. Podatocite moram da gi izvadam. Barem nekoja programa sto ke go otvori
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Vidi ovde:
-Control Panel
-Administrative Tools
-Computer management
-Disk Management

Treba da go ima hard diskot i import da napravis.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

bazebas

Intern
5 мај 2007
24
0
Дечки му нема спас за поправанје. Никако не сака да го прочита. Него ако знае некој програма преку моја можам да ги извадам податоците нека напише. Поздрав
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ако ти е рикнат хард дискот нема шанси да ти го препознае. Ај види уклучи го само него на мастер.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
probaj so easy recovery 6 ili ponova. do sega mnogu pati sum uspeal. Ne sakam da te razocaram, no nekogas i nema spas.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Прво и основно, дали воопшто работи хард дискот, т.е. дали ротираат плочите внатре во него?

Под претпоставка дека работи и дека електрониката е исправна, оди во C:\Control Panel\Administrative Tools\Computer Management\Device Manager\Disk Management. Таму би морало да го има во тој случај, па макар како и Unparticioned Space.
Ако го нема, добри се шансите дека ти цркнала електрониката на дискот.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Прво и основно, дали воопшто работи хард дискот, т.е. дали ротираат плочите внатре во него?

Под претпоставка дека работи и дека електрониката е исправна, оди во C:\Control Panel\Administrative Tools\Computer Management\Device Manager\Disk Management. Таму би морало да го има во тој случај, па макар како и Unparticioned Space.
Ако го нема, добри се шансите дека ти цркнала електрониката на дискот.
На почетокот на темата, дечкото кажа дека во биос дискот постои. Значи електрониката работи. Доколку постои и како unparticionad space, Easy Recovery би завршил работа. Поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,205
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно