• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Problem so hard disk - SMART Failure

  • Ја почнал/а темата
  • #1

maddogg

Intern
30 април 2008
4
0
Од пред некое време кога го уклучувам компјутерот ми се појавува SMART Failure Predicted on Primary Master.


Image(288).jpg
По притискање на F1 компјутерот (лап-топ) си работи нормално, но често успорува и кочи. Колку е сериозно ова и дали морам да менувам хард диск?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пробај да го иклушиш S.M.A.R.T.от ... и напрај си бек уп на важните информации за секој случај
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Во врска со back-up-от, што е сигурно сигурно си е, затоа што очигледно нешто не е во ред.
Пробај со некој ваков diagnostic tool, да видиш што поточно се има случено.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Веројатно е дека имаш проблем со хард дискот! Направи си бекап на информациите одма!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,729
Мислења
831,474
Членови
28,721
Најнов член
AIRTC
На врв Дно