1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Kaurex, 17 oктомври 2019.

 1. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Здраво, имам RX 470 4GB графичка, но од вчера почна да се freeze-нува на моменти и после 30 секунди фризнато се прави black screen 1 секунда и добивам во нотификација на windows, "Default Radeon Wattman settings have been restored due to an unexpected system failure". Пробав да избришам драјверите со DDU и да инсталирам постара верзија, но пак го прави истиот проблем. Кога сум во игра, после фризот ја крашнува играта и ме враќа на десктоп. Дали некој знае што е проблемот и како да го решам, дали е пред умирање графичкава?
   
 2. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Ова е нотификацијата што ја добивам
   

  Прикачени датотеки:

  • 111.png
   111.png
   Големина:
   45.8 KB
   Прегледи:
   84
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,286
  3,576
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Барај си друга.
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,159
  8,540
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не мора да е пред умирање графичката. Имав слична ситуација со Geforce 650 каде драјверот паѓаше па одеше во recovery. Се испостави на крај дека РАМ меморијата беше цркната, грачичката ете ја си работи ден денес на истиот компјутер.

  Најдобро да пробаш со друга графичка, да провериш се по список, од меморија до напојување до плоча пред да заклучиш дека проблемот е до графичката.
   
 5. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Направив на РАМ тестот со Memory Diagnostic Tool, не извади никаков проблем, плус сите тие работи се нови, ги купив пред 1.5-2 месеци. Само графичката е постара околу 2-3 години не знам точно колку ја имам, затоа претпоставив дека е нешто проблемот со неа. А инаку како можам да ги проверам овие делови дали се океј, има некое програмче или?
   
 6. architect

  architect
  Unstoppable

  1,933
  2,304
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  До квалитетот на адм драјверите е, направи рол-бек на постар драјвер. Ја ги имав истиве проблеми додека не се префрлив на нвидиа :)
   
 7. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  537
  297
  5 ноември 2013
  Машко
  Пушти furemark, ако заглави графичката е
   
 8. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Дали може да е некој проблем што има custom bios, бидејќи пред 5-6 месеци имав некој проблем со минатиот ПЦ и го однесов кај еден човек, ми кажа дека стаил нов биос на графичката и од тогаш немав проблем, само при секој driver update мора да patch-увам за да ја препознае графичката.
   
 9. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Еве ми го резултатот од furmark, некако слабо е за разлика што имам in-game 60+ fps на скоро се. Додека траеше тестот имав као мини stutter секои 500ms, не fps drop, тоа го имам приметено и додека гејмам нешто по агресивно на графика.
   

  Прикачени датотеки:

  • 11.png
   11.png
   Големина:
   26.5 KB
   Прегледи:
   49
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,226
  13,113
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дали имаш сменето паста и дали термалните падови од vrm секцијата се ок?

  Дали имаш добра вентилација низ и околу куќиштето?
   
 11. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Немам сменето паста, ја немам ич отворено бидејќи не сум баш искусен со тие работи. А куќиштето ми е NZXT H500 и ми е некаде 10cm одвоено од ѕидот во задниот дел кај I/O то. Исто дополнителна информација Sapphire Platinum Edition е графичката, така да со 1 кулер е само, можеби ради тоа нешто да не лади добро.
   
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,226
  13,113
  23 Јануари 2008
  Манга
  Nekoj neka smeni pasta.
  Ostavi 20cm od zadi
   
 13. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  334
  284
  21 Мај 2017
  Машко
  Симни MSI Afterburner ќе видиш колку темп крева пред да крашне.
   
 14. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Имам стаено Afterburner, секогаш ми било 75 макс ама не крашнувало.
   
 15. Викса

  Викса
  On your way to fame

  511
  642
  12 Март 2011
  Машко
  Може да има врска и со BIOS-от ако ти го менувале, постојат повеќе верзии на истите графички со различни херцажи ама потешко да е од тоа. Јас имам custom bios на 580ка и понекогаш ми прави вака ако ги оставам клоковите повисоко т.е паѓа драјверот и пак се подига (нотификацијата што ти излегува е тоа :)).
   
 16. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Јас помислив на тоа ама до сега добри 6 месеци работеше со тој биос без проблем и немам оверклокано ништо се си е сток, не знам зашто од завчера почна вака. Ќе видам да сменам термална дали ќе помогне тоа
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  Стави сток биос и не се замарај освен UV polaris нема добивки преголеми од straps, освен во Бенчмарк.
   
 18. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  А да не знаеш од каде можам да најдам сток биос, и некој guide како да го флешнам?
   
 19. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,527
  1,004
  28 ноември 2015
  Машко
  TechPowerUp
  Симнуваш atiflash од истата страна.
  Run as admin, селектираш фајл и флеш.
   
 20. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Симнав според мојата графичка, го флешнав и сеа на прв старт почна да се прави скринот зелен во шаховска шара
   
 21. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Ова се појавува сега
   

  Прикачени датотеки:

 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,069
  6,043
  21 Јануари 2009
  Нека ја ѕирне сервисер графичката.
  И не слушај тешки нубови ко Стеф, зошто мењаше BIOS?
  Се било океј со месеци и сега наеднаш BIOS-от да стане проблем, самиот си кажа дека нема логика ама успеа да го послушаш овој лабавиов на кој 75% од постовите му се со една проста реченица.
   
  Последна промена: 17 oктомври 2019
 23. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Ако успеам да ја вратам како што беше да издржи уште некој ден па ќе земам нова ако не
   
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,286
  3,576
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Дали ја флешна спрема меморијата ? На пример ако кај тебе е самсунг дали и тој ром од кај што го симна е за самсунг ?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Kaurex

  Kaurex
  Intern

  33
  3
  19 oктомври 2017
  Машко
  Успеав некако да го фикснам ова со артифактиве на екран, сега останува да преживее уште некое време да соберам некое париче, па да си зеам нова нека иде у канта оваа :)
   

Сподели

Вчитување...