1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Kaurex, 17 oктомври 2019.

1. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Здраво, имам RX 470 4GB графичка, но од вчера почна да се freeze-нува на моменти и после 30 секунди фризнато се прави black screen 1 секунда и добивам во нотификација на windows, "Default Radeon Wattman settings have been restored due to an unexpected system failure". Пробав да избришам драјверите со DDU и да инсталирам постара верзија, но пак го прави истиот проблем. Кога сум во игра, после фризот ја крашнува играта и ме враќа на десктоп. Дали некој знае што е проблемот и како да го решам, дали е пред умирање графичкава?

2. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Ова е нотификацијата што ја добивам

Прикачени датотеки:

• 111.png
      111.png
      Големина:
      45.8 KB
      Прегледи:
      82
  3. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,178
    3,242
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Барај си друга.

На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Astro

Astro
    Guru

6,068
    8,373
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Не мора да е пред умирање графичката. Имав слична ситуација со Geforce 650 каде драјверот паѓаше па одеше во recovery. Се испостави на крај дека РАМ меморијата беше цркната, грачичката ете ја си работи ден денес на истиот компјутер.

Најдобро да пробаш со друга графичка, да провериш се по список, од меморија до напојување до плоча пред да заклучиш дека проблемот е до графичката.

5. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Направив на РАМ тестот со Memory Diagnostic Tool, не извади никаков проблем, плус сите тие работи се нови, ги купив пред 1.5-2 месеци. Само графичката е постара околу 2-3 години не знам точно колку ја имам, затоа претпоставив дека е нешто проблемот со неа. А инаку како можам да ги проверам овие делови дали се океј, има некое програмче или?

6. architect

architect
    Unstoppable

1,919
    2,268
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    До квалитетот на адм драјверите е, направи рол-бек на постар драјвер. Ја ги имав истиве проблеми додека не се префрлив на нвидиа :)

7. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

565
    276
    5 ноември 2013
    Машко
    Пушти furemark, ако заглави графичката е

8. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Дали може да е некој проблем што има custom bios, бидејќи пред 5-6 месеци имав некој проблем со минатиот ПЦ и го однесов кај еден човек, ми кажа дека стаил нов биос на графичката и од тогаш немав проблем, само при секој driver update мора да patch-увам за да ја препознае графичката.

9. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Еве ми го резултатот од furmark, некако слабо е за разлика што имам in-game 60+ fps на скоро се. Додека траеше тестот имав као мини stutter секои 500ms, не fps drop, тоа го имам приметено и додека гејмам нешто по агресивно на графика.

Прикачени датотеки:

• 11.png
      11.png
      Големина:
      26.5 KB
      Прегледи:
      49
  10. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,950
    12,252
    23 Јануари 2008
    Манга
    Дали имаш сменето паста и дали термалните падови од vrm секцијата се ок?

Дали имаш добра вентилација низ и околу куќиштето?

11. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Немам сменето паста, ја немам ич отворено бидејќи не сум баш искусен со тие работи. А куќиштето ми е NZXT H500 и ми е некаде 10cm одвоено од ѕидот во задниот дел кај I/O то. Исто дополнителна информација Sapphire Platinum Edition е графичката, така да со 1 кулер е само, можеби ради тоа нешто да не лади добро.

12. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,950
    12,252
    23 Јануари 2008
    Манга
    Nekoj neka smeni pasta.
    Ostavi 20cm od zadi

13. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

247
    194
    21 Мај 2017
    Симни MSI Afterburner ќе видиш колку темп крева пред да крашне.

14. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Имам стаено Afterburner, секогаш ми било 75 макс ама не крашнувало.

15. Викса

Викса
    On your way to fame

499
    635
    12 Март 2011
    Машко
    Може да има врска и со BIOS-от ако ти го менувале, постојат повеќе верзии на истите графички со различни херцажи ама потешко да е од тоа. Јас имам custom bios на 580ка и понекогаш ми прави вака ако ги оставам клоковите повисоко т.е паѓа драјверот и пак се подига (нотификацијата што ти излегува е тоа :)).

16. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Јас помислив на тоа ама до сега добри 6 месеци работеше со тој биос без проблем и немам оверклокано ништо се си е сток, не знам зашто од завчера почна вака. Ќе видам да сменам термална дали ќе помогне тоа

17. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,294
    791
    28 ноември 2015
    Машко
    Стави сток биос и не се замарај освен UV polaris нема добивки преголеми од straps, освен во Бенчмарк.

18. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    А да не знаеш од каде можам да најдам сток биос, и некој guide како да го флешнам?

19. StefAngel

StefAngel
    On your way to fame

1,294
    791
    28 ноември 2015
    Машко
    TechPowerUp
    Симнуваш atiflash од истата страна.
    Run as admin, селектираш фајл и флеш.

20. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Симнав според мојата графичка, го флешнав и сеа на прв старт почна да се прави скринот зелен во шаховска шара

21. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Ова се појавува сега

Прикачени датотеки:

22. Avid

Avid
    Unbeatable

3,769
    5,523
    21 Јануари 2009
    Нека ја ѕирне сервисер графичката.
    И не слушај тешки нубови ко Стеф, зошто мењаше BIOS?
    Се било океј со месеци и сега наеднаш BIOS-от да стане проблем, самиот си кажа дека нема логика ама успеа да го послушаш овој лабавиов на кој 75% од постовите му се со една проста реченица.

Последна промена: 17 oктомври 2019
  23. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Ако успеам да ја вратам како што беше да издржи уште некој ден па ќе земам нова ако не

24. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,178
    3,242
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Дали ја флешна спрема меморијата ? На пример ако кај тебе е самсунг дали и тој ром од кај што го симна е за самсунг ?

На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
  25. Kaurex

Kaurex
    Intern

28
    2
    19 oктомври 2017
    Машко
    Успеав некако да го фикснам ова со артифактиве на екран, сега останува да преживее уште некое време да соберам некое париче, па да си зеам нова нека иде у канта оваа :)

Сподели

Вчитување...