1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од mlekar1, 24 ноември 2014.

 1. mlekar1

  mlekar1
  Intern

  7
  2
  30 oктомври 2013
  Машко
  Директор Дооел Џили Битола
  Имам проблем со графичка asus 6950 dc ii.Загрева до 86 степени само во wow кога играм.Во другите игри нема проблем со толкава температура.
  Не користам адони никакви, проблемот се појави кога излезе warlods of draenor.
  Пробано е со бета драјвери и со официјални и пак загрева.Не е оверклокувана графичката, издувана е паста не е сменето никогаш.Во stormtrooper е графичката има провев доволно во куќиштето.Е сега до што можи да е проблемот.
   
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  WoW е доста захтевна игра за графика затоа што има многу карактери на сите страни и многу работи мора да процесира и да прикажува. Пробај во некоја област каде што нема луѓе дали ке загрева, исто така лимитирај фрејмови со V-Sync.
   
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Не е опасно, зголеми брзина на вентилаторите и немаш мака.
   
 4. mlekar1

  mlekar1
  Intern

  7
  2
  30 oктомври 2013
  Машко
  Директор Дооел Џили Битола
  со V-sync уклучено имам околу 60fps температурата е 73с
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Tие карти идеа до 90c без проблем, но гледај да не надминуваш 85......далеку од опасно е 85/85+ но сепак е добро да се движиш до тие вредности.
   
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,861
  8 Април 2011
  Машко
  Ако не ти смета лагот со Vsync терај така, инаку помалку грее поради што не се оптеретува јадрото 100% , пошто графичката може повеке фрерма да прикаже а со V sync прикажува 60 фрејма, односно ги синхронизира фрејмовите со херците на мониторот.
   

Сподели

Вчитување...