1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 9 ноември 2014.

1. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    Мислам дека имаш проблем со напојувањето, колку што знам волтажата за рамот не смее да мрдне треба да е фиксна.
    Ако имаш можност провери со друго напојување.

2. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    хмм и можно е до тоа да дава грешки или нема врска ?

3. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    Пробај со друго напојување ако можеш или пробај со ова ама врати се на default вредности.процесорот гледам ти е клонкант 1,248V врати го на сток него и пробај.

4. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Процесорот е клокан со множач али ај пак ке пробам како што викаш..

5. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    445.jpg
    Еве ги сега волтажите

6. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,649
    2,654
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Децо, никогаш, ама никогаш не се потпирајте на мерењата на напони од глупи и препаметни софтвери.
    Сите вакви „програмчиња“ вредностите ги читаат од мерач/компаратор а тоа е чип на матичната којшто има фабричка толеранција од +-10% т.е. служи само за референца, нигокаш нема да добиете точен резултат без професионален волтметар.

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    Колку толку е доволно за дијагностика сепак, а овде рамот е на пониска волтажа од декалирарната и со двете програми.
    И во биос да провери пак ќе има друга вредност.
    Нека ме поправи некој ако грешам ама мислам дека не треба да варира воопшто волтажата на рам меморијата.

8. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Во право си ајде да не се смараме сега со напојувања ова она, утре ке го однесам рамот кај нив и нека си го пратат во скопје па ке кажат таму што како и дали им дава нив ерор или не.. кај мене 100% ерор на едниот рам, другиот 4 пасови без проблем рамот сија..

9. mmm121

mmm121
    Gaining Experience

192
    101
    10 Февруари 2011
    А шо се плашиш да го пробаш на 1.65 не гори од толку....

На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Да го пробам во која смисла? го наместив на 1.65, али не верувам дека нема да направи грешка при тест.. најдобро ке биде вака на сток сетинзи да го пуштам само тој рам на мемтест да видиме дали ке покаже грешка инаку незнам што друго да направам, најдобро е да им го однесам рамот и да ми дадат нов пошто овој што не го бива не го бива.. џабе губење време и нерви и све

11. mmm121

mmm121
    Gaining Experience

192
    101
    10 Февруари 2011
    Јас би пробал 1.65 па после и 1.7

12. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,150
    4,860
    8 Април 2011
    Машко
    @Tehnologiva пробај на друг ПЦ на 1,5v(не мора и на 1,65v) и не мора на повеке од 1333мхз ако е во прашање 1600мхз меморија, или пак пробај на 1,5в на 1333мхз и на 1,6v на 1600мхз или како и да и е дифалт волтажата за 1600мхз и тоа е тоа, не се замарај со ништо повеке.АКо пак прави грешки тоа е, не се замарај повеке, нема смисла да правиш други комбинации кога 99% знаеш дека едната плочка не е целосно функционална.
    А Ова што ти го реков да прбаш на Друг ПЦ е колку да се осигураш дали проблемот е 100% или е во прашање некомпитабилност(таа меморија не е во QVL листата на плочата) Но штом двете плочки се исти а едната работи без проблем тоа со QVL паѓа во вода а 90% сум сигурен дека е во QVL Листата. Така да нема тука што да се замараш.

13. tomi

tomi
    Guru

9,825
    9,067
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    затоа што е софтвер и греши, никогаш неможеш да се ослониш на софтвер а посебно не на аида кога се работи за волтажи

На Tehnologiva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Ова е невозможно.. Дома го тестирав рамот многу пати ми даде ерор, а сега сум во сервис и веке е 3 пасови без грешка, можно е да е нешто напојување или струјата ??

15. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,028
    1,541
    25 Јануари 2008
    Машко
    како што реков провери со друго напојување ако имаш можност или носи го старото во сервис да го проверат и него.

16. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Немало везе ... Пак удри ерор му требало повеке време .. Тоа е ке се прака во скопје

olikomerc, dejan_str и на tomaso им се допаѓа ова.
  17. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,836
    3,948
    5 Јули 2013
    Плочата или напонот на рамот.

п.с.- сега прочитав. До рамот било.

18. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Тоа е ке иде за скопје рамчето па новости наредна недела.

19. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,150
    4,860
    8 Април 2011
    Машко
    Волтажата на РАМ варира ако е на АУТО, односно влегува во фази и софтверот си отчитува и кај мене е така но нема проблем.На значи дека секогаш за исто време ке ги најде грешките,никој софтвер за тест не е совршен.Битно ја увидоа грешката и ке си добиеш нов рам.

20. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,194
    9 Јули 2013
    Машко
    Темата може да се затвори, како и што ми посочија некои од членовите испадна дека рамот не е во ред и беше заменет со нов фала ви на сите уште еднаш.

На olikomerc и dejan_str им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...