1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 9 ноември 2014.

 1. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Епа штом газдата на продавницата од кај си го земал рамот е член на форумов мислам дека нема потреба од натегања, сите на форум сме да помогнеме.Дај пишиму на тој членот ако веке не читал што пишуваме и разберетесе, не верувам дека ке занесува за еден рам, нема смисла.Пишиму по ПП, кажимуго проблемот и нека ти даде друг рам.Така да контактирајго на тој Sumi Ако веке не си го контактирал, а ако не ти го замени тогаш ке си бараш права како што ти кажав. Сепак верувам дека ке ти излезе во сусрет штом е веке член на форумов, а и не треба за тоа ништо посебно, си има гаранциај рамот, иако работи дава грешки и доведува да се блокира ПЦто, што значе дека не е целосно функционален и треба да ти го замени со нов рам.
   
 2. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Абе не е до него работата, ретко да го заварам во продавницата, повеке се вработените деца таму он само им рече пакувајте го и за скопје и толку ај да не а натегаме темава веке ке го даунгрејд биосот и ке го тестирам рамот ако мавни ерор тогаш е дефинитивно до него ако не мавни биосот си играл мајтап со сите..
   
 3. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  Не си играј, зошто да менуваш BIOS? Ако беше до него и другата плочка ќе ти правеше проблем.
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Можно е да праве конфликт некој пошто е бета биосот ..
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Двете плочки се ист модел?Ако не се ист можда да прави проблем ако не е во QVL но ретко се дешава тоа, а ако се двете ист модел тогаш нема што, не чини рамот.Нема везе биосот.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Да купени се како кит 2х8.. го тестирав кај пријателчето поминаа 2 паса и повеке не кажа никаков ерор .. чудна ствар
   
  Последна промена: 12 ноември 2014
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  си пробал со 1.65V? Можно е едната плочка да работи на декларираниот, другата да неможе.
   
 8. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Не не сум чепнал волтажа, инаку еве го рамот над саат оди на мемтест поточно ова (http://hcidesign.com/memtest/) нема појавено грешка ..
   
 9. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Башка на тој што си го тестирал мислам дека неможе да тестираш плочка од 8 гига
   
 11. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Пред тоа со овој тестирав уште на 13 мин ми даде грешка, и последниот пат кога тестирав изоди првиот пас и дојде до вториот и го изгасив.. некако не ми е сигурен рамов да не иде рандом проблемов ..
   
 12. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  Несакам да те форсирам...ама дали воопшто имаш пробано со повисок напон? Вредноста која ти ја кажав е нормална вредност за DDR3.
   
 13. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Не пробав, рамот е фабрички на 1.6v, и не сакам да си играм со волтажи да не го спржам..
   
 14. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  350
  460
  20 Јуни 2012
  Машко
  Немој никако да користиш бета биос. Спуштив бета биос од Gigabyte и имав огромна нестабилност на целиот систем па кога ставив друг биос се беше во ред. Не верувам дека е до биосот ама јас лично сум имал лоши искуства.
   
 15. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Ама незнам повеке во што да сумљам, пошто еднаш дава ерори друг пат па не дава ерори .. затоа последно што ми дојде на памет е биос..
   
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  Љубопитен сум - како те снајде бета биос? Си стави сам или? И ако да - зошто воопшто си менувал биос ( а несакаш да смениш напон :p ) ? :)
   
 17. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Да сам го сменив, ама немаше тогаш вака проблеми.. да вратам на тој биос кој ми беше најстабилен ?
   
 18. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,839
  3,951
  5 Јули 2013
  А нема ли понов? да не е бета. Незнам дали ќе може да ставиш постар.
   
 19. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Се става постар, инаку овој е последниот и е бета што го имам, незнам дали ке има нареден целосна верзија, овој е стар скоро година ..
   
 20. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  Јас го имам Kingston HyperX Beast 8Gb kit 2400МHz ама кај мене си работи на @ 2133MHz и на 1,65V користам x.m.p профил.Пробај ти со разлини профили тестирај дали ќе ти вади грешки не меметест.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Сигурно ова? кај мене е рејтуван 1.6в 2133 е фабрички, кај тебе е 2400 затоа може е 1.65в
   
 22. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Пуштив 6 пасови, на 16 гига рам, доволно се 6 за да покаже или уште треба ?
   
 23. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  ram.jpg
   
 24. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
 25. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Зошто не ми ја пишува точно волтажата ? сега го ставив на 1.65в и не ја пишува точно туку 1.644в..
   

Сподели

Вчитување...