1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 9 ноември 2014.

1. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,648
    13,007
    2 Август 2012
    Машко
    Намести го мониторот на Auto во менито од мониторот задолжено за одбирање на input па јави.

2. tomi

tomi
    Guru

9,827
    9,078
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Исчисти си го прво детално компјутерот од прашина, убаво чистење со компресор, и пожелно е да ги поминеш сите слотови со сув контакт спреј, може некоја прашинка во слотот да прави такви грешки на рам, доколку нема доволно добар контакт со меморијата

3. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    На сите слотови му дава грешки едната плочка, така да не верувам дека е до прашина.Изгледа едната плочка е дефектна.

4. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    До рамот е сега сум уште посигурен... се изнаиграв не покажа ни синока ни денеска со здравиот рам..

toshex, dejan_str и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
  5. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Едит: Му однесив рам и ми викаат ке го пратиме во скопје, арно ама јас му реков да го пуштат на тест на нивна конфигурација пред да го пратат и си заминав. Утре ми се јавуваат и ми викаат рамот нема никаков проблем и демек донеси ја конфигурацијата да тестираме ние, арно ама јас отидов си го земав рамот и дома го ставив на тест ама овој пат со сликање и снимање на самиот тест кој дади грешка уште на 13 минути односно не помина ниту еден од пасовите. Со цел да бидам разбран и да докажам дека рамот не е во ред го ставив и тој здравиот рам кој се тестираше 4 пасови односно 3 саата и неколку минути без никаква грешка
    (тестирани се на ист слот и двата) значи сега типовите ме убедуваат дека нешто не ми е во ред со конфигурацијата па они да провереле што мене не ми лепи некако пошто неможи никој подобро од мене да знае за мојот компјутер (сакам да кажам дека веке 3 дена играм го оптеретувам целиот систем со рамот кој е исправен и не направи никаков проблем) поточно несакам да го оставам пц да ми стои таму 3 или незнам колку денови. Кажете ми како да постапам во ваква ситуација ? што да правам ?

6. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Од кај нив ти е сѐ?

7. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Од кај нив е купен а сервисот бил во Скопје.. и сега демек и да го прателе во скопје па ке му го врателе оти исправен бил.. незнам што сакат да постигнат овие сега ке ставам и слики од тестот нема што повеке да објаснувам се кажуваат сликите

8. tomi

tomi
    Guru

9,827
    9,078
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Odnesi im go i pocekaj da ti go sredam problemot

На toshex и dejan_str им се допаѓа ова.
  9. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Значи напишав неможат да средат проблем кога рамот е отиден, а да ми го држат пц за безврска за нешто што е пробано тестирано 3 дена по ред и да се килавам до кај нив со волкаво куќиште небива таа работа

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  10. tomi

tomi
    Guru

9,827
    9,078
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Epa odi kazi im da ti go pustat pred tebe na memtest 13 minuti dur ne javi greska

На toshex и kirev им се допаѓа ова.
  11. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Кај го тестирале? Тестирајте го заедно

12. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Абе им реков уште вчера, ама дечките имале работа, сите компјутери им биле зафатени немало кај да го стават, ова баш пред да си го земам рамот назад.. најјинтересно е што се деца по 19-20 год во сервис ...

13. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Како конфигурација е купен? Или на сметката се посебно? Барај шефови, ѕвони у Скопје... Побарај во Законот, треба да ти дадат замена додека е на сервис

14. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Не е проблемот за замената, проблемот е што се инаетат т.е несакаат да го пракаат во Скопје... иначе да купена е цела конфигурација од таму на делови јас си ги одбирав..

15. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Сликите се од меморијата која е дефект и од меморијата која е во ред.
    Optimized-IMG_0225.JPG Optimized-IMG_0230.JPG

16. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,839
    3,951
    5 Јули 2013
    Ни под разно не си должен да им го оставиш компјутерот.
    Нека ти кажат точно кога ќе имаат слободен компјутер да го тестирате заедно и тогаш оди. Остави им го рамот на сервис и нека ти дадат документ дека е оставен на сервис со дата. После 30 дена(вкупно) ќе бидат должни да ти вратат исправен рам во секој случај. Кажи им дека знаеш колку е рокот и дека рамот си сигурност е неисправен. Исто така кажи им дека доколку не ти се јават заедно да го тестирате во рок од 1 недела ќе поднесеш пријава до пазарен инспектор.

Најбитно од се е секогаш да им ставиш до знаење на тие што сакаат да те прават будала дека си свесен што прават. Немој да си поќутуваш. Си играат мајтап.

17. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Сега иам еден пријател кај него ке го тестираме рамот мој и секако ке го сликаме тестот, исто така и неговиот рам кај мене па да видиме уште што ке бараат, инаку компјутер ни под разно не оставам, поготово на дечурлии 18-19 па макар и 20 години

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  18. toshex

toshex
    Unbeatable

4,481
    4,816
    18 Септември 2013
    Машко
    Не им давај дополнителни причини да ти бараат изговори. Ако го ставиш кај другар може да им наруши некое „фиктивно“ правило за гаранција. Пробај ама не им кажувај дека си го ставал на било кое друго место освен на твојата матична.

И како што ти предложија членовите, спомни им пазарна инспекција и закон - дека според закон не смеат да ти бараат компјутер и дека имаш право пред тебе да мора да потврдат дека проблемот постои и да ти извадат документ дека примиле дефектен дел на сервис.

После тоа имаат 30 дена да го поправат/заменат или да ти вратат пари - така нешто беше ама некои од поинформираните членови за ова може да ти помогнат.

Ако водат инает слободно звони на пазарна пред нив и кажи им се што ти се случува. Верувам дека нема да те остават ни бројот да го довртиш. Кажи им само „кај ви е леепенката со број на пазарна?“ и одма ќе сменат тон.

19. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    Однесиимго пак само рамот, и кажиим пред тебе да уклучат тест за меморијата и чекај додека се јави еророт за да видат и самите. АКо и покрај тоа не ти го менуваат, и те убедуваат дека рамот е во ред побараим писмено образложување на сервисен документ со потпис-печат од сервисер дека рамот е исправен и со тој документ пријави " Измама" во УЈП. ОВа ретко кој го практикува но ти гарантирам дека успева, испробано :D. Пошто понекогаш така треба со фирмиве наши кога си играат мајтап со нас.Така да со самото пријавуванје ке појде инспекција и ке бараат серивисер со лиценца да го тестира рамот, ако рамот покаже грешки, сервисерот кој се потпишал на документот дека е исправен ке плати казна(ако не го најде и нешто построго) а ти секако ке си добиеш нов рам.Ова е последна карта која се користи ако веке никако не ти го заменат рамот покрај тоа што не чини.

20. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Што има везе на кој компјутер е пробувано? рамот е отиден тоа е само за уште еден доказ, на пример како они го ставија во нивни компјутер, т.е во пц на некој си кој го оставил на сервис.. ова ми нема логика така да нема што да ми се факаат за глупости кога рамот е под гаранција и не е трескан од земја или слично, рамот ке го пробам на друг пц ако удари ерор сликам снимам и му го носам, ако и тогаш несакат да го пратат во скопје, идеме со инспекција и крај..

На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
  21. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    Така направи, пробајго на друг ПЦ за да си 100% сигурен.Ако и на потполно друг ПЦ прави праблем терај со инспекција , тоа е.

22. toshex

toshex
    Unbeatable

4,481
    4,816
    18 Септември 2013
    Машко
    Значи ако размислуваш ко некој кој сака само да ти најде причина да не ти го замени рамот ќе сфатиш дека секоја ситница вишок што ја правиш ќе биде само изговор нивни да ти најдат тебе грешка во „КОРИСТЕЊЕ“ на деловите.

Пример:

- Ау ова на 30 сантими висина треба да го користиш, а ти на 50 си го користел! Ете го проблемот - ти си крив!

Бизарно е ама не им давај вишок причини да ти наогјаат тебе кривици. Рамот не работи, си го тестирал кај тебе дома со тестови за рам кои се стандард низ цел свет. Ако не сакаат тие пред тебе да го тестираат закани им се со пазарна/ујп. не ти треба повеќе од тоа.

ЕДИТ: Не реков да не пробаш ти за своја лична мира, ама не им кажувај. Инсистирај прво да пробаат кај нив и пред тебе на лице место.

23. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Газда на продавницата е sumi од форумов така да не верувам да се направи до тиа степен за ситница зошто на друг пц сум ја пробувал меморијата.. кој и дел да е од компјутерот дефект или прави проблем прво ке се проба на друг пц за да се испита и потврди до што е проблемот.. незнам што не е јасно тука ..

24. toshex

toshex
    Unbeatable

4,481
    4,816
    18 Септември 2013
    Машко
    Брат не пишав мислење за да отварам разгорени дискусии. Пробав да помогнам. Твое си е што ќе правиш.

На Tehnologiva му/ѝ се допаѓа ова.
  25. PCI-E

PCI-E
    Intern

72
    25
    10 oктомври 2013
    Машко
    Не ми е јасно зошто дискусија околу исправноста на рамот или проверки по трети компјутери , рамот е неисправен и тоа е факт ,ако му е подесена волтажата и е тестиран на повеќе слотови тоа е тоа , погоре ти посочија многу корисни совети , барај им писмена заверка од сервис дека е е исправен , ако не ти го враќаат пријави ги и терај до крај .

На toshex и Tehnologiva им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...