1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 9 ноември 2014.

 1. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Да го оптеретам цел систем со 3дмарк ?
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Па да, така ке се оптерсти ПСУто колку толку и ако има мака ке каже. Пробувај све, ке се најде проблемот кој е.
   
 3. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Ке испадне како ти што викаше дека рамот го прави ова, тестирам рам со мемтест до сега 3 еррор ми покажа..
  Edit: 15 errors
   
  Последна промена: 10 ноември 2014
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 4. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Да се надеваме дека е РАМ проблемот, ми се има десено на друго ПЦ што сум, ги средувал па затоа и го насочив како можен проблем кога е во прашање такво замрзнување.Но да не брзаме со заклучоци, тестирај 2-3 дена.Види која плоча рам прави проблем, тестирајги двете плочки посебно.Ако едната е ОК поиграј со неа само 2-3 дена и ако не се смрзне ке си купуш уште една плочка и решен проблем.
  Како и да,е ако е рам проблем подобро, ке поминеш поевтино оддколку да купуваш нова графичка пошто имаш добра и скапа графичка.
   
 5. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Зошто да купувам рам или графичка кога се под гаранција!? ова не е мој проблем треба да си семанат ако е така иначе 25 ерорс до сека и којзнае уште колку ке има до сабајле ако го оставам ..
  едит 28
   
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Уште подобро што се под гаранција, но сепак подобор со рам да се замараш него со графичка.Рам одма ке ти најдат, а графичка ако нема на лагер па ке чекаш (Зависи како ке ти се погоди).Така да подобро да е рамот верувај. :D Имам другар кој месец скоро чекаше да му ја заменат графичката под гаранција, но некогаш пак за 2-3 дена се средува, зависи како ке се погоди.
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,524
  11 Декември 2008
  Машко
  Не го оставај преку ноќ, штом од почеток најде ерор гарант е некој рам модул.

  Тестирај ги одделно двата рам модули на различни слотови барем по саат време да видиш кој е дефектниот. Или уште подобро носи го на сервис штом има гаранција они нека тестираат
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Саат време велиш, а ако удри ерор уште на старт или на првите 10 мин, а читам рам не смеел да има никаков ерор..
   
 9. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Се надевам не е графичката пошто не ми се чека ни 1 ден не месец...ова не е мој проблем така да треба да се реши брзо, ја уште одамна имав некои проблеми бсод, и слично па незнам како се среди мислам дека од кога престанав да користам спид фан, нели тој ја алоцира меморијата па правесе блу скрин.. свашта
   
 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,524
  11 Декември 2008
  Машко
  Тоа ти викам, штом од старт има ерори нема што да чекаш.

  Со саати се тестира кога од старт не наоѓа грешки па за да се осигураш мора да го оставиш и цел ден.
   
 11. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Го оставив со 1 плочка на прв слот, ако удари 1 ерор од прва одам на втор слот итн, и ако даде ерор на сите слотови значи таа плочка не валја, па ке ја тестирам другата..
   
  На dejan_str и olikomerc им се допаѓа ова.
 12. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,948
  5 Јули 2013
  А зш не ги ставиш двете плочки на 2та слотови кои не си ги користел досега?
   
 13. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Ке направам и така..
   
 14. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Еве на прв слот направи ерор, исто и на втор слот направи ерор... одиме на 3 тиот слот што верувам и таму ке направи
   
 15. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Едната плочка не помина... на сите 4 слота даде ерор во инстант време сега ке тестирам и другиот дим.. и тој ако дади на сите 4 утре одам во сервис
   
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,948
  5 Јули 2013
  A на кој напон се подесени во BIOS? провери и постирај. До 1.65V некогаш е потребно за некои модули.
   
 17. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  На 1.6в работат еве другиот модул не направи ерор, го тестирав со мемтест а сега тестирам и со мемтест86 .. Не појави ништо
   
 18. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,948
  5 Јули 2013
  Штом едната плочка работи стабилно на 1.6, тогаш не е до напонот значи. Едната плочка е најверојатно дефектна. Претпоставувам дека е под гаранција, значи проблемот е решен, ќе си добиеш нова :)
   
 19. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Па да пошто и поиграв, а во мегу време се тестираше не направи проблем, а другата уште на почеток ерор... Инаку што е финтата со напонот? Не смее да мрдне?
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Едниот рам е во ред ги помина сите тестови без ерор, другиот има доста ерори, значи рамот ке се носи за да се направи замена, останува уште графика и напојување да се проба и крај на прикаска
   
  olikomerc, kire_33 и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 21. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Не ќе да е било што друго рам плочката ти била лоцирана како втора и пошто игрите повеќе побаруваат кога си стигнал до некоја грешка на рамот, доживуваш пад . Мислам дека се ти е во ред со графика и ПСУ. Рамот штом појави макар и една грешка тој е мртов , така да ете ти ја причината . Врaти им го .
   
  Последна промена: 10 ноември 2014
 22. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Кешки да беше една.. овој за 30 мин над 30 грешки жално, а една плочка е скоро 5000 денари..
   
 23. PCI-E

  PCI-E
  Intern

  72
  25
  10 oктомври 2013
  Машко
  Епа тоа е тоа , пробај со другата плочка само и пушти нешто што полни рам меморија брзо па ќе видиш дека мора да е во ред , а оваа е умрена дефинитивно тресни им ја од глава и нека ти дадат друга.
   
 24. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Еве во момент играм, и синока играв и ги помина тестовите не направи проблем пошто нема грешки на оваа..
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 25. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,150
  4,860
  8 Април 2011
  Машко
  Не се мачи на сите слотови посебно,не е до слотовоите за рам.Штом ти даде ерор на кој слот и да ја ставиш таа плочка ке ти даде ерор.Ако едната го помина тестот, поиграј со неја еден-два дена и види.АКо со исправната плочка рам не ти се деси тоа во рок од ден,два па и три! Тогаш дефинитивно едната рам плочка правела проблем. Така да секогаш ако имате рандом замрзнување без разлика дали е оптеретен системот или не проверувајтего рамот прво. А ако замрзнува екранот на оптеретен систен во 90% и ако тој проблем се зачестува и се случува се повеке пати на ден и повеке, тогаш графичката проверетеја.
  Поиграј ден два колку за да си 100% сигурен дека рамот правел проблем, а тоа дека едниот рам не чине е факт, амо осигурајсе дека од него иде проблемот пошто некогаш се дешава(ма да ретко) рам со ерори да не прави проблем :D. Еден куп компјутери ми поминале низ раце и до ден денес ми се дешаваат проблеми кој никако неможам да ги поврзам, нелогични и слично. МОжам да замислам сервисерите што се не гледаат лол.Но ако се потрудиш и си тршелив да го изолираш проблемот ке го најдеш, барем ке знаеш кој хардвер го предизвикува.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...