1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Tehnologiva, 9 ноември 2014.

1. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Имам проблем со графичката, точен модел Asus GTX760 DC2Top SSU, значи при играње наеднаш замрзнува па црн екран и после црн екран пишува no signal па за да се врати во нормала морам рестарт од куќиште да направам, ова ми се случи 2-3 пати па се одлучив да избришам темелно драјвери и да инсталирам одново но за жал пак го имаше проблемот, ок после ова направив clean install на виндоус али еве пред 10 тина минути истиот проблем, ова ми се деси кога играв COD advanced warfare еднаш и 2 пати кога играм League of legends.. Ај вака поискусните нека помогнат што и како е проблемот. Ви благодарам однапред.

2. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Напајање или графичка.

3. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Што ке му е на напојувањето ? 700w e 80 бронза, не е доволно за графикава ? на него ми ја возеше 7970 Dc2top без проблем.

4. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Не е битно колку вати е битно е дали е исправно. Провери и за кондензатори на матичната, да не има некој подуен, и со друг монитор истко така (мада тешко ова)

5. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Тешко дека ке е до мониторот, инаку само no signal ми пиши и пц работи без слика..

6. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Пробај со друга карта, или напајање како за старт.

7. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Ах ах .. сега зафркната работа од каде ке најдам вака посолидна карта и добро напојување, кај мене во град не е како во Скопје што имаат јаки пц-а па да побарам од некој да пробам

8. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Не ти треба јако напајање, било кое над 500W ќе заврши работа (за тест)

9. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Ај ке се обидам да побарам од некој да тестирам, а ако излезе дека е до графиката што треба да правам во тој случај ?

10. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Oд кај ја купи? гаранција? провери ја и матичната за подуени кондензатори, со лупа на добро осветлување.

11. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Од сетек е купена, нели напраив замена со гремлин од форум, има гаранција над 2 години.

12. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Епа тогаш ќе ја вратиш во Сет, ќе ти дадат нова или некоја соодветна како замена (ако е до неа)

13. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Еве прочитај ако не те мрзи ова е за 770 ама има и случаеви со 760 https://forums.geforce.com/default/...0-series/gtx-770-random-black-screen-issue/6/ .. ја за секој случај ке пробам друго напојување и графичка, па ако е во ред одам во сетек..

14. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Како да го тестирам/проверам напојувањето дали се е во ред со него..

15. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    Види вака, најдобро е да најдеш некое друго PSU , да позајмиш и гррафичка и да експериментираш малку.Друга графичка на тоа ПСУ па обратно и тн.Исто може да е проблем со РАМ меморија! Па Извадиги рам мемориите и ставиги одново, ако пак прави проблем пробај со една момерија ако имаш повеке,така да ако имаш 2 плочки може едната да зеза нешто, мене ми се има десено ова со Atlon 64 4000+ едната плочка ДДР2 почна да прави проблем, се изнамачив додека одкрив дека е до неја! так да проај со мемориите исто.Друго шо ми текнува а малку вероватно е да пробаш на друг ДВИ порт графичката да ја уклучиш, па со друг кабел и тн.Друго што межеш да чепкаш ако се разбираш е да менеш БИОС на графичката па да видиш и се разбира нормалните работи, да пратиш температура на графичката- посебно на мемориите и Врм секцијата на графичката.Имам често видено замрзнувања на екран од нестабилна меморија на графичката или од претеран оверклок на истата. Тоа е така што ми текнува да се пробаљ, знам дека се многу работи но не е лесно да се одкрие од каде иде проблемот од ваков тип па мора да се експериментира.

На Tehnologiva му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Еве сега играв БФ3 не направи ништо, изиграв една партија ЛоЛ исто така ништо, значи ова се дешава рандом значи ке биде тешко да се дознае до што е, ама пишува no signal, значи треба да се проверат графичката и напојувањето до друго не верувам да е.. ке имаше во even viewer нешто ако е до меморијата или процесор и слично

17. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    Moжно е кабел или порт да е проблем штом таква порака дава, како што кажав, знам дека не е лесно затоа мора да се има трпение и да се експериментира.Пробај уклучи игра ептен што ја мачи графичката и прати темп! како Crysis 3 пример све до даске без V sync.Исто додека работи пробај кабелот од графичката мрдниго малку да видиш дали ке направи проблем, ако направи значи до него е.Тешко е другар, свесен сум но мора да проверуваш све детално.

18. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Сега ова е тоа што ке го пратам при играње... дали е нормално ова со 12в линијата ?!?
    Untitled.jpg

19. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    нормално е, не е страшно за да прави таков проблем.Но прати и додека играш колку се движат волтажите.Инаку до кај 11,3v не треба да прави проблем од таков тип, да се блокира и слично.
    Користиго HWInfo64 за подетални вредности на сензорите.

20. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Кога го купив стоеше на 12в точно на фул лоад со 7970, сега немам ништо пуштено 11.952в, а при лоад на графиката 760 11.736в..
    Едит; можно е и да е од топлина, не е одамна чистено псуто

21. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    Не е страшно 11,7в во Лоад, не е до тоа сигурно.

22. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Утре ми останува да тестирам графика со друго напојување и обратно, па да видиме сигурно некаден ке јави проблем, а моментално што препорачуваш за тестирање на рамот?

23. psyside

psyside
    Rising Star

26,775
    27,491
    4 Септември 2008
    Нема шанси да е тоа, нестабилноста -- краш се случува околу 11.5, 11.4 (потенцијално)

За крај, нема врска фазата, може да има подуени кондензатори на напајањето или некој друг проблем.

24. Tehnologiva

Tehnologiva
    Practice makes perfect

1,377
    1,195
    9 Јули 2013
    Машко
    Старо е 1 година и некој месец, беше на сервис пред можеби пола година и таму го средиле бил тој свичот он офф зафркнат, значи не верувам да се други компоненти, освен овие графика и напојување.. давајте програми софтвери за тестирање оптеретување да го проверам убаво целиот систем..

25. dejan_str

dejan_str
    Unbeatable

8,154
    4,865
    8 Април 2011
    Машко
    За рамот ти кажав, извадиго и ставиго пак,и пробај еден ден со една плочка(ако имаш повеке) друг ден со друга, пошто ваков проблем се дешава и од рам ама ретко.Инаку за ПСУто 12в линијата е ОК, нема шанси да прави тоа проблем.Може општо ПСУто да има проблем од друг тип како пример да е нешто оштетено и да има огромна деградација.Мора да тестираш со друго ПСУ за да видиш.

Сподели

Вчитување...