1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од maci92, 21 Септември 2014.

 1. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко
  Дечки, имам проблем со графичка Gigabyte GeForce GTX 550 Ti 1GB DDR5. При оптеретување на графичката компјутерот се рестартира. Ја следам со GPU-Z, кога ќе се кренат GPU Core Clock, GPU Memory Clock и GPU Shader Clock тогаш доаѓа до рестартирање. GPU Load нема врска колку е, се рестартира и на 1%, кога другиве параметри се високи. Температурата е нормална. Пуштив и FurMark, падна одма. Чаре?
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,606
  3,538
  11 Декември 2008
  Машко
 3. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Симни OCCT, и мавни CPU тест, да видиме дали при лоад на процесор ќе се рестартира пак.
   
 5. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко
  Еве го врти до сега 10 минути, не се рестартира.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Види у таск менџаер, колку е CPU LOAD.
   
 7. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Остави едно 30 минути да тера...ако не се изгаси (би требало) да не е напајањето, него графичката. Каков процесор имаш?
   
 9. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко
  AMD FX-6100... И јас мислам дека е графичката, ќе го оставам ова да врти, ако не се рестартира графичката ќе да е. Има ли само нешто чаре, се прави ли, некој сервис кај да ја однесам?
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,779
  27,501
  4 Септември 2008
  Обрати се кај Salesk....од форумов, или кај tomi.
   
 11. maci92

  maci92
  Intern

  23
  10
  22 Јануари 2014
  Машко

Сподели

Вчитување...