1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија Проблем со графичка после чистење.

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од StalkeR, 22 Септември 2019.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,084
  5 Декември 2009
  Машко
  Имам проблем со една карта. Проблемот се појави после чистење и мењање паста.
  Се работи за RX580 4GB Pulse. По одредено време (20,25 минути) картата качува температура по што кулерот почнува да врти на висок рпм.
  Еве слика:
  [​IMG]

  Ја отворив повторно, да сменам паста наново, да не случајно не сум наместил добро, но пак исто еве...

  Сменив уште еден рајзер, но исто е.
  Некој за совет ако може да средам јас, или да оставам на стручно лице?
  Фала, поздрав.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,670
  4,120
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Смени си нова термопаста. Таа не ја бива и сеа имаш трокирање на истата.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  88
  141
  30 Август 2018
  Машко
  64 степена за RX 580 не е многу.
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,670
  4,120
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Овоа е за мајнинг , кадешто графичкото јадро е оптеретено 10-20% , а што ако ја оптерете на гејминг на 100% графичко јадро ? Тогаш ке биде најмалце 90 степена.
   
 5. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  88
  141
  30 Август 2018
  Машко
  @Pane24, имам RX 580 8GB, дали мислиш дека average температура од 76 степена е таман додека гејмам?
  Ме плаши тоа што толку е, бидејќи пред тоа имав Nvidia графичка и не креваше повеќе од 65 степена па затоа сеа ми е малце чудно.
  Макс што ми има кренато е 82 степена.
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,670
  4,120
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Во гејмање е ок темп тоа. Зависно што карта е.
  Тука во овој случај и оваа тема станува збор за друг муабет :)
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Serko

  Serko
  Gaining Experience

  88
  141
  30 Август 2018
  Машко
  За XFX карта се работи.
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,670
  4,120
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Тоа е нормална темп за тие карти , така да без гајле биди.
   
 9. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,084
  5 Декември 2009
  Машко
  Многу е, особено за овој период кога не е жешко. Инаку, како шот кажа Пане, за на бавча се вие.

  @Пане
  Фала ти, ке пробам и со друга паста што ке биде.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,084
  5 Декември 2009
  Машко
  Решен проблемот со друга паста. Моментално температурата е добра, односно скоро иста како претходно.
  Немаше да ми текне да пробам со друга паста. Ти благодарам Пане! Должам пиво.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
 12. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  618
  248
  4 oктомври 2011
  Шо паста и стај и дали си задоволен од резултатот, јас и сменив на мојата и стајв thermal gryzzly kryonaut ама уште немам стигнато да ја тестирам не ми се пали пцто :D
   
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,084
  5 Декември 2009
  Машко
  Имав CM V1, па на оваа ставив CM E1 вториов пат.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...