1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка, помош и препорака за сервис?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од toshex, 18 oктомври 2013.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,336
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Графичка: http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?
  Графичката е на еден другар.

  Проблем:
  Компјутерот не сака да постира, има свиркање некое од матичната. Дефинитивно е графичката, кодот на свиркањето а и тест на графичката на повеќе компјутери на сервис го потврди тоа.Сите компоненти работат, вртат и кулерот на процесорот и на графичката, и оние на куќиштето.

  По неколку обиди, чисто на рандом, компјутерот ќе му стартува со графичкава и потоа работи се супер. Игра игри, под лоад ни да трепне графичкава. Ама проблемот е што се влошува и се поретко успева да го запали компјутерот.

  Однесена е на сервис во мебиус од кај што е земена, гаранцијата е истечена од пред 2 месеци, носена е за истиот проблем и порано кога е била под гаранција ама го одјебале другаров ко демек ништо не и е. Сега кога почна почесто да се дешава само потврдиле дека е графичката дефектна и кажале дека не можат (читајте не знаат) да ја поправат.

  И во логин електроникс кажале дека не знаат да ја поправаат.

  Ве молам за помош, предложете што може да е проблемот и секако најважно - предлог за сервис добар кој би можел да дијагностицира што точно е проблемот и да го поправи.
   
  На ZzA+- му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,710
  7 oктомври 2011
  kalfa
  se poprava ama dali vredi da se poprava, najverojatno reboling na graficki cip treba a toa e 3000 den
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,336
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
 4. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  тоа ти се вика купи си нова графичка;)
   
 5. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  пробајте ставете ја во рерна на 150с. ама претходно извадете ја сета пластика од неа
   
 6. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  408
  107
  15 Мај 2012
  Машко
  Се вади чипот од графичата (графичкиот процесор), се отстранува калајот на плочата и чипот, се нанесува нов и повторно се враќа на плочата. Финтата е што се ова треба да се направи на одредена температура и најбезбедно и најдобро е со посебна опрема (машина) за да не се оштети чипот па и затоа е скапо. Доколку не ти е исплатливо можеш самиот да побараш дувалка на топол воздух со многу среќа би ја средил самиот или некој што колку толку знае околу електроника. Да се заштити плочата со алуминиумска фолија околу чипот, само чипот да остане ,,гол" и да се дува на одредена температура-одредено време. За во рерна ако планирате да ја ставите имај на памет дека електролитите пукат а ако ти пукне ќе треба да ја фрлиш рерната оти се отровни или да правиш јадење за некој кој го мразиш :D
   
  На ileste и vane44 им се допаѓа ова.
 7. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,336
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  Дали сте сигурни дека токму тоа е проблемот? Ако е нешто такво тогаш не би работела цело време, а графичката дел од времето стартува, и кога ќе стартува работи супер - макар и со денови.

  Да е до чипот мислам дека би имало и проблеми со нестабилност - т.е. да се исклучи сред работа а тоа се нема случено.
   
 8. vane44

  vane44
  Баниран/a

  1,417
  774
  26 ноември 2010
  Сака работа таа графичка пратете ми ја мене ќе ја ставам во рудникот да копа малку 24/7 може ќе се оправи
   
  ZzA+-, FrukaZ, Стап и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,336
  4,537
  18 Септември 2013
  Машко
  ОК, шала на страна - кој е најдобар сервис во Скопјево да ја однесеме за дијагноза на лице место - да ја проверат електрониката за контакти и се тоа?
   
 10. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,810
  5,012
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  однеси ја кај kjosmofon, на него би се ослонил, вака најспремен делува од цела македонија.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...