• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со графичка (или нешто друго)?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Имам интересен проблем.

Пред се` да ја наведам конфигурацијава:

Значи, Intel Core2DUO E4500 на 2.20 GHz,
NVIDIA GeForce 8500 GT
P43T-A2 од ecs.


Пред некоја недела системот почна да паѓа на nvidia драјвери. Од време на време по некој BSOD добивав, ама не толку често. Пробав најразлични драјвери. Но, проблемот се прошири, односно од време на време скринот почна да менува бои, и при менување се блокираше.

Претпоставив дека е графичката. Но, направив само еден формат, и компјутерот беше во ред некој си 10 часа.. Се до вечерта.

Вечерта освен што повторно падна, почна и системскиот (bios) фонт да си се менува. Сите букви беа измешано. Дури и OS на цд доколку ставиш, изгледа нешто вака:
A додека пак самото бутирање изгледа вака:


Нај интересно е што во Safe Mode се креваше без проблем.

Кога ќе стартував Hiren's Boot, video memory test детектираше по милион грешки

Потоа се фатив по потрага за графичка. Додека барав низ старите работи, најдов едно напојување. Го пробав колку да видам дали работи, и за чудо, проблемот се реши.
Проверка со Hiren's Boot = перфект. 0 грешки.

И се` така убаво си одеше - до денес. Апсолутно истиот проблем.

Се замислив да не е матичната.. Но.. Не би требало бидејќи во Safe Mode пц-то си крева.

Си реков да не има некакви грешки во BIOS. Ресетирав CMOS. Исто.

Утре да разбарам низ колеги некоја графичка па да пробам.. Интересно е што на оваа матична, неможам да ставам Geforce 6200. Најдов една стара, но никако да влезе во слотот. Едноставно не ја собира :D

Некој да не имал слично искуство?
 

Bozter

Баниран/a
24 октомври 2011
1,399
669
до графичката не ќе да е... провери ги сите иглички на lga 775 на матичната..... мене на една поради лошо местење на cpu-to ми праеше слично и на крај ми пукна кондензатор и си иба мамата x)
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,630
2,863
Gaston's setup  
Audio
AR
Според мене, претпоставката ти е точна. Графичката не чини... 99%
Не би требало да е ниту матична ни процесор ни лошо местење ни меморија.

Пробај со друга графичка што те кошта?
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,832
8,980
Скопје
Графичката ти е 100 посто, отидени се мемориите односно некоја од мемориите на истата, поправка не се исплати евентуално ако не се работи за некоја скапа графичка, таа 6200-тката да не е агп случајно па да не влага :), иначе без да го прочитам горенаведениот пост од тебе само според сликите ти кажав дека е меморијата сеа прочитав дека ти нашло ерори и слично после се изгубиле со напајанјето, не се мачи графичката ти е со сигурност
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
И јас имав ваков проблем на едно ПЦ и го решив со друга графичка. Не се сеќавам што графичка беше и не барав повеќе информации за ова, ама се реши :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,752
11,195
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
+1 графичката. Ете колку и моево да се брои. :D

Нешто како спеминг. :D
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
Дома имам 3 расипани 8500GT, и тоа сите се ASUS. Се разбира, ирелевантно е тоа кој е производител,но, се работи за модел со пасивно ладење. Претпоставувам дека тој модел неможе да работи нормално си минијатурно пасивно ладење, па доаѓа до прегревање. Незнам кај тебе за каков случај се работи, дали е пасивно или активно, но симптомите што ги опишуваш постоеја кај овие што ги имам и кога пробав со друга графичка проблемот не постоеше веќе. И јас мислам дека е графичката проблем во случајов.
 

donis992

Intern
28 март 2012
16
1
8400ГС пред 1недела ми го правеше истиот проблем, татко ми ваљда а прегреал хаха од играње исто моделот беше со пасивно ладење, а извадив таа се ставив на онборд и се е океј до графиката испадна:cool:
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,427
4,577
Графичката ти е отидена Влатче. Како што кажа Томи ... +1
Смени некоја друга графичка, треба да се среди проблемот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,684
9,005
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Једино нешто што можеш да пробаш е да натопиш памуче во шпиритус и да ги поминеш златните пинови од слотот на графичката. Иако тешко дека е до тоа. Ова повеќе важи ако некоја графичка нејќе да проработи на 16х PCIe него работи на 2х/4х/8х
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,427
4,577
Једино нешто што можеш да пробаш е да натопиш памуче во шпиритус и да ги поминеш златните пинови од слотот на графичката. Иако тешко дека е до тоа. Ова повеќе важи ако некоја графичка нејќе да проработи на 16х PCIe него работи на 2х/4х/8х
А што уствари се постигнува со чистење на контактите ?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,684
9,005
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
 • Ја почнал/а темата
 • #15

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Значи за жал претпоставката ми е точна..

Океј. Фала на одговорите. Ќе отворам посебна тема за нова графичка да не се оптеретува оваа.
 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
819
715
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Имам преку 100 8400гс / 8500гт и све остало... направено... Вери симпл, вадиш кулерот индустриски фен зимаш во рака дуваш точно 15 секунди но не на едно место и оп како нова... 500 ден :p
PS: Сакам 500 лајка за ова :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
хммз.. И порано имам прочитано за тој метод..Но никогаш немам пробано. Прашав еден пријател кој работи како електричар, и ми кажа дека имал и индустриски фен, но имал и посебен фен баш за интегрални кола. Утре сабајле ќе го пробам начинот па ќе видам што ќе биде.

Фала на одговорот.
 

zorandesign

Баниран/a
6 јуни 2007
1,618
676
хммз.. И порано имам прочитано за тој метод..Но никогаш немам пробано. Прашав еден пријател кој работи како електричар, и ми кажа дека имал и индустриски фен, но имал и посебен фен баш за интегрални кола. Утре сабајле ќе го пробам начинот па ќе видам што ќе биде.

Фала на одговорот.
Ај пиши што си направил :) Можеби ќе спасам 3 x ASUS 8500GT Silent :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Пријателов се заинаети и доби желба да го простудира проблемот. Така да, графичката остана кај него. Во меѓувреме неможам да поверувам што најдов: Asus Extreme N6600GT Series. :)

И после не вредело да си ентузијаст :) Моментот кога ќе сфатиш дека низ подрумот со стари и евтини играчки имаш 6 пати појака графичка од колку таа што си ја возел 4 години. :D
 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
819
715
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Will it blend ? :D Direct x 10 kamo na nea :D se sekavam 6800 gainward u spisanie na enter eh... toa bea vreminja doom3 tuf tuf tuf :p
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Абе каков Direct X.. Кој видел аир од тоа :D Тарзан, Херкулес, captain claw.. Се на МАКС! :D

Интересно е што немав идеја дека сум ја имал. Јас посекако ќе си барам друга на форумов. Само се мислам кој продукти што ми седат така да ги трампам.. Вечерва ќе отворам едно темиче за тоа.

пс. Ване, не се проблемот парите или картичките. Имам и предходно спомнато. Неколку кутии цигари не ме ваѓаат. Чисто генерално ме интересираше што е проблемот. А дека којзнае колку работа ќе завршиш со 8500 Gt.. Нема да завршиш. Сакав само да дознам што е проблемот, и евентуално да ја поправам.. Тоа е се.
 

Jokerski

On your way to fame
28 октомври 2010
819
715
Во твојот ум чедо
Jokerski's setup  
Processor & Cooler
Intel I7 6700k & NZXT Kraken x42
Motherboard
Asus Z170 Deluxe
Storage
Samsung 950 Pro 512GB m.2 NVMe + 2 x 3TB WD Red
PSU
Antec HCP-1300 Platinum
RAM
32GB G.Skill Trident Z 3600mhz
Video card
Gigabyte Xtreme Gaming GTX1060 6GB
Case
NZXT s340 Elite + NZXT hue+ + NZXT RGB led strip + NZXT AER RGB 140mm x3 + NZXT AER RGB 120mm
Mouse
G.SKILL RIPJAWS MX780 - RGB Laser Gaming Mouse
Keyboard
Logitech diNovo
Audio
G.SKILL RIPJAWS SR910 - REAL 7.1 HEADSET
Monitor
Samsung S27E390HL PLS panel + Samsung D6510 40"
OS
Windows 10 Pro 64bit
Зборите за картици од 200-300 денари а барате по 500 ден. за поправка:D
Vane si me svatil pogresno... Jas toa go pravev porano :))) ako mi bese aktiven biznis sigurno ovde nemase da go postiram i da vi kazam kolku se naplaka :))))... Se salam ... ednostavno ne se zamaram poveke so toa tolku bese na vremeto i zatoa pisav ;) ubavi denovi...
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,739
Гледам дека дискусијава е при крај, но јас сега ја читам и чисто онака колку информација да го имате.
Имам фрлено преку 10 графички од типот
GeForce 8400GS
GeForce 8500GT
GeForce 8600GT
GeForce 9500GT
Едни од нив беа со пасивно ладење, а некои со мали вентилаторчиња.
Причината за ваков проблем секогаш беше прегревање. Оние пасивните имаа ненормално високи температури, а пак оние другите им се случуваше вентилаторот да престане да врти и прегреваа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,126
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно