1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка, чаре?

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од StalkeR, 15 ноември 2019.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Вака, се работи за RX 470 Nitro+ 8GB карта, која не знам како ми се лизна од рака и ми летна на земја од метро и нешто...
  Картата ја ставив после тоа во пц, едниот кулер врти на 100%, другиот ич.

  Прашање до сервисерите на форумов, дали има чаре за чудово а да не ме кошта како половна карта? :)

  Фала Ви, поздрав.
   
 2. StefAngel

  StefAngel
  On your way to fame

  1,520
  999
  28 ноември 2015
  Машко
 3. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  727
  670
  31 Мај 2011
  US $6.75 10% OFF|95mm CF1015H12D DC12V Cooler Fan Replace for Sapphire NITRO RX480 8G RX 470 4G GDDR5 RX570 4G / 8G D5 RX580 8G OC-in Fans & Cooling from Computer & Office on AliExpress
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Moj sovet pred da si frles pari za ventilator :
  Tie karti imaat zaseben kontroler na sekoj ventilator posebno.
  Izvadi go toj ventilator sto vrte i stavi go na na toj sto ne vrte.
  Ako vrte na nego mozes slobodno da si zemes nov ventilator.
  Ako ne vrte i toj togas problemot e vo kontrolerot i potreben e servis na elektronika.
   
  На StalkeR, Astro, VerGer и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,657
  6,938
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Еден контролер е, можеби со дуал контрол, меѓутоа не знам баш дали ќе успее со прештекување на друг кулер, колку што ги имам чачкано картиве само еден од дуал кулерите е со pwm контрола, другиот има само тахометар, т.е. само жолта жица.
   
  На StalkeR и bxxxn им се допаѓа ова.
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ko ke ti dojde edna takva , pusti i sapphire trixx.
  i ukluci i test na coolerite.
  Ke vides deka edniot go sopira a drugiot vrte.
  Sto znaci sprema mene i dvata kuleri imaat taxometer i pwn kontrola.
   
  На StalkeR и zipi123 им се допаѓа ова.
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Ти благодарам Пане за одговорот. Ке пробам со тос што пиша па да видиме.
  Инаку, размислував за преинсталација на драјвери(имам читано дека знаеле некогаш да зарбат и тие), но не верувам дека ке помогне.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 8. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,203
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Aј извади ги фановите и види дали иимаш контакт на тој шо не врти. Пробај смени им места, рокада направи им.


  View: https://youtu.be/rt-deciMYtw
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,248
  684
  9 Мај 2012
  Машко
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Ги извадив фановите, видов дека имаше изместено пин, најверојатно тој правел проблем што не врти.
  [​IMG]

  Го наместив на место, сега 2та вртат на 100% цело време. Отворив hwinfo, вика дека Gpu Fan е 0%...

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,203
  13,052
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ја кога зборам ламарини тропаат... :)
   
  На Peceto му/ѝ се допаѓа ова.
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,005
  3,632
  5 Декември 2009
  Машко
  Гледам по ибеј да купам комплет кулери, има само со 4 пински конектор. Овие кај мене се со 5 пински...
  Ако не се прави да фанам да порачам комплет....
   
 13. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,266
  3,557
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Сите се исти кулери и од сите графички 580 , 570 .480 , 470 односно одговараат од едни на други . Проблемот не ти е во вентилаторите. Туку провери ги добро конекторите на плоча. Односно извади го комплетен ладнак.
   

Сподели

Вчитување...