1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со графичка AMD R9 280X

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од MoDmkd, 19 ноември 2017.

Тагови:
 1. MoDmkd

  MoDmkd
  Intern

  14
  8
  9 Февруари 2016
  Машко
  Здраво дечки,
  Пред некое време почнаа да ми се појавуваат артифакти на мониторот кога играм игри. Пример на PES и GTA 5 во мени се појавуваат а во игра не. Во последно време знае цел екран да замрзне дур играм, пример OverWatch покажува error "rendering device has been lost" и ме враќа на десткоп. Читав по форуми и пробав многу работи. Сега за сега со underclock си работат игрите но сеуште има артифакти.

  Ме интересира следново:

  Дали да ја менувам графичката одма или да почекам да се расипе?
  Дали при расипување може да наштети да другите делови?
  Дали некаде во Македонија има некаков сервис за графички што може да ми помогне?


  Моменталната графичка: Vapor-X R9 280X 3G D5
  Во план ми е да земам: AORUS Radeon™ RX570 4G
  Ако има некој ваква графичка да сподели искуство и мислење.

  Кој има време и може да помогне фала однапред.
   
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,139
  3,558
  23 Јуни 2015
  Машко
  Нема кој да ја сервисира таа графичка, веќе е стара и си го отсвирела своето. Пробај со поголем underclock дали ќе ти смени нешто. Терај ја додека можеш, нема ниту еден друг дел да настрада, без гајле.
  Искрено кога би купувал на ново подобро би било да одиш со 1060, мислам дека доплата би била околу 2000 денари, а добиваш 15% повеќе фпс + 6ГБ врам.
   
 3. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,075
  2,673
  2 Септември 2012
  Машко
  Пробај ја графичката на друг компјутер пред било што друго да правиш.
  Ако се повторува истото тогаш купи нова. :)
   
 4. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,206
  202
  1 Мај 2008
 5. krema

  krema
  Professor

  7,098
  6,753
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не му кажа на колку степени и колку минути. :)
   
  На Jovan2389 и blackelf им се допаѓа ова.
 6. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  719
  1,174
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  070 584 454 R-Fiks
  Се вика Гоце, прашај го дали може да ти ја среди и колку би коштало
  Ја цело време му носам графички и скоро сите ми ги поправил до сеа
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 7. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  323
  291
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  За 50 евра плус ке земеш GTX 1060, и покрај тоа што е подобра од 570-та, Nvidia се генерално подобри од АМД со драјвери и помалце зезаат (четка глувче итн). Ја имав 7970 до пред година дена, што е горе доле иста како твојата сегашна, добро ме служеше но нон стоп имаше по некои замаранции, де со драјвери, де со артефакти, па крашнува сред работа/играње ... од кога земав картица на Nvidia немам никакви проблеми.
   
 8. tomi

  tomi
  Guru

  9,990
  9,045
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Смени ја со нова и не ја поправај мој совет, нема да ти трае и после тоа уште долго, а ново си е ново
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  200
  223
  6 Април 2014
  Машко
  "rendering device has been lost" се јавува од 17.7.2 драјевер па се до најновиот. Проба со постар драјвер? (17.7.1)
  Инаку со GTX 560 имав сличен проблем, зелени пиксели и арефакти не само при играње, дури и на десктоп. Ја извадив, ставив во кутија и еве уште седи скоро 2 години, незнам дали да се замарам со сервис и останати работи.
   
 10. MoDmkd

  MoDmkd
  Intern

  14
  8
  9 Февруари 2016
  Машко
  Пробав со 16.?? не ми текнува кој точно беше и не го поправи проблемот. Сега ќе пробам со 17.7.1.
   
 11. Galemk

  Galemk
  Intern

  47
  36
  24 Март 2016
  Машко
  Steam:
  Sillywhabbith
  Јас имам asus r9280x dc2t и имав артифакти во игри но си отидов на асус сајтот и за мојот модел си нјдов биос апдејт што ќе го реши проблемот со артифактите. Од кога го апдејтирав биосот не сум имал проблеми со артифакти.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  764
  676
  22 Април 2013
  Машко
  Чиста преинсталација, со DDU.
   
 13. MoDmkd

  MoDmkd
  Intern

  14
  8
  9 Февруари 2016
  Машко
  Мене ми е од Saphire и таму има само Driver utility i Overclocking utility. Го најдов ова по нет "How to Upgrade Your GPU BIOS - Graphics Cards - Tom's Hardware". Дали процесот е сличен со тоа што си направил ти, да знам дали да го пробам тоа?
   
 14. MoDmkd

  MoDmkd
  Intern

  14
  8
  9 Февруари 2016
  Машко
  Цела конфигурација ми е на AMD, па преферирам графичка на AMD
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,253
  23,944
  4 Септември 2008
  Кој процер го имаш?
   
 16. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  2,139
  3,558
  23 Јуни 2015
  Машко
  Не биди фанбој, купи она што ти дава најмногу за парите.
   
 17. MoDmkd

  MoDmkd
  Intern

  14
  8
  9 Февруари 2016
  Машко
  ryzen 5 1600
   
 18. Maurelie

  Maurelie
  Gaining Experience

  200
  223
  6 Април 2014
  Машко
  Иди на странава TechPowerUp
  , има Bios ''greatest hits'' за сите модели произведени до сега на AMD и Nvidia. Само одбери го правилно твојот модел
   
 19. MoDmkd

  MoDmkd
  Intern

  14
  8
  9 Февруари 2016
  Машко
  Пробав преку странава и ја заебав графичката, како и да е при крај беше. Земав одма нова. Старава ја однесов на сервис и ми кажаа дека исто неможеле да ја најдат точната верзија и дека не се поправа. Предлог некој сервис или во канта да иде графичката?
   
 20. krema

  krema
  Professor

  7,098
  6,753
  24 Јуни 2009
  Машко
  Погрешен биос си бапнал!?
   
 21. Taftabit

  Taftabit
  Intern

  5
  0
  3 Јануари 2018
  Во принцип сите јаки т.е хај енд графички вклучувајќи ја и R9 280x што ја имаш ти имаат дуал биос, доколку се брикне или лошо се флешува оригиналниот може да се префли на вториот биос што во суштина е истиот со кој што дошла графичката.На тој начин можеш да ја вратиш назад во живот,што значи да не ја фрлаш :) ,е сега доколку ти е хардверски проблем ќе треба reballing да и направиш.
   

Сподели

Вчитување...