Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Google сервиси

Foldalot

Gaining Experience
19 март 2014
87
60
Последни 2-3 месеци, понекогаш кога отварам Google и неговите сервиси (Drive, YouTube...) знае да врти 10-15 секунди и да не отвори ништо. Па треба пак да се обидам, иако некогаш најефикасно решение е отпоново да пуштам browser-от.

Како да се реши ова? До сега имам пробано refresh на browser и flushdns во CMD.

OS: Windows 10
Browser: Mozilla Firefox
ISP: Telekom
Конекција: Ethernet
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
474
/home/coki
Види во моментот кога се случува тоа дали рачно можеш да добиеш одговор од DNS со нешто како dig @8.8.8.8 +short A youtube.com (која и да е Windows алтернативата на ова) nslookup youtube.com 8.8.8.8 и пробај да ја пингнеш адресата
 
Последна промена:

Foldalot

Gaining Experience
19 март 2014
87
60
Alright, ставив ко што предложи @mdeni па ќе пишам за некој ден дали се средило или продолжил проблемот.
Фала на помош.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
кај мене беше така со custom DNS
па до толку "се искомплицира" што во NAT ми местеа "(полу)статична" ...
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.485
2.413
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Foldalot

Gaining Experience
19 март 2014
87
60
Не ми помогна 1.1.1.1 DNS, уште истиот ден ми продолжи проблемот. Па решив да ставам на auto IP/DNS сетинзи и од тогаш значително се подобри ситуацијата. Не знам дали е 100% средена, ама е подобро. Ќе терам вака, мислам е најдобро да не чепкам друго.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.357
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно