• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со глувчето

  • Ја почнал/а темата
  • #1

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
Здраво, имам голем проблем..
користам Кубунту Фисти (7,04), ама глувчето многи ми завлекува(кочи).
ПОМОШ!!!!!!
Од систем сетингс, подесено е се во ред за глувчето, а пак има проблеми
 
D

DimitarMK

Гостин
A samo na Ubuntu go imas toj problem? Ako si na Dual-Boot proveri dali i na Windows ti pravi isto taka.Da proveris da ne e do gluvceto.A inace nemam sretnato vakov problem na Ubuntu 7.04,6.04,6.10.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
На Windows, си е нормално, а на Kubuntu не е како што треба.
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
И јас го имам истиот проблем во Ubuntu. Околу 10 тина минути се е ок, и наеднаш закочува маусот. Сум пробал јас со повеќе глувчиња, истиот проблем со сите... :( ако имате решение кажете pls.
 

gemidjy

Intern
14 април 2007
50
0

viktor

Intern
8 април 2007
36
0
viktor.lugola.net
И јас го имам истиот проблем во Ubuntu. Околу 10 тина минути се е ок, и наеднаш закочува маусот. Сум пробал јас со повеќе глувчиња, истиот проблем со сите... :( ако имате решение кажете pls.
Кажи ми што конфигурација имаш чипсети ова она. Јас го имав овај проблем на лаптопот, кога ќе го инсталирав драјверот за ATI истото се дешаваше, најдов дека со додавање на "noapic" при подигање на кернелот проблемот се решава и се реши и сега си работи супер.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
Знам до што е, треба PS/2 приклучок, благодарам Гемиџи
 

DaRkSlidE

Intern
14 мај 2007
152
2
Ми се појави истиот проблем со глувчето, исто како и кај kic_pp. И јас користам глувче со usb приклучок, а за да користам PS/2 треба да сменам цела матична, зашто нешто изгледа не е о.к. приклучокот.

Некое друго решение за завлекување на глувчето во Ubuntu 7.04 ?
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Некаде прочитав дека заменувањето на generic kernel-от со 386 kernel го решава проблемот со маусот...
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Ми се појави истиот проблем со глувчето, исто како и кај kic_pp. И јас користам глувче со usb приклучок, а за да користам PS/2 треба да сменам цела матична, зашто нешто изгледа не е о.к. приклучокот.

Некое друго решение за завлекување на глувчето во Ubuntu 7.04 ?
Ne treba da smenis maticna ima adapteri od usb vo ps2
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,117
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно