• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Gigabyte ds3h v2

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,703
11,028
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Reseating on cpu done,ист резултат сеа за сеа,windows во позадина работе а на стартуп 1 long 3 short бипс и нема слика,
Значи на стартап бипка и после влегуе у Windows? Импосибиле. Без графичка не може да влезе во Windows.
А стави ли ССД во порт сата број 3?
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,510
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
слотот е исправен пробан е со gt630 и работи нормално
Очигледно е дека графичката е проблем според пишаново.

Инаку кога имаш приклучено две графички, логично е дека ќе ја детектира како примарна таа на х16, пробај сврти ги обратно да добиеш слика во windows и постирај скриншот од device manager.

Кога ќе приклучиш ссд со инсталирани драјвери логично е да немаш слика во некои случаи каде што има фаст бут и пребрзо се лоадира оперативниот заедно со графичкиот драјвер.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,703
11,028
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Очигледно е дека графичката е проблем според пишаново.

Инаку кога имаш приклучено две графички, логично е дека ќе ја детектира како примарна таа на х16, пробај сврти ги обратно да добиеш слика во windows и постирај скриншот од device manager.

Кога ќе приклучиш ссд со инсталирани драјвери логично е да немаш слика во некои случаи каде што има фаст бут и пребрзо се лоадира оперативниот заедно со графичкиот драјвер.
Да, на тоа не ми текна. Fast boot, треба да се исклучи, во овој случај кај оваа плоча има и Ultra fast boot. Дефинитивно да се проба без тоа.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,703
11,028
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кај мене работи четвртата сата порта со x16 графичка.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,703
11,028
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Земи си ново ССД од 500Gb NVME за на М2 слотот, ефтини са!
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,510
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Од целиов муабет не разбрав дали е пробана графичката на друга конфигурација или не.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #35

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Од целиов муабет не разбрав дали е пробана графичката на друга конфигурација или не.
Probana e ista vakva graficka na pcie16 slotot i ne bivashe,a veruvam deka ke bide na druga maticna ,somnevam samo ili do maticnata ili do procesorot,a i procesorot po toa sto go gledam si raboti normalno.so amd precision boost do 3.8mhz odi ,copy paste ssdinjata se raboti,samo maticnata e fail izgleda :/
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,703
11,028
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Probana e ista vakva graficka na pcie16 slotot i ne bivashe,a veruvam deka ke bide na druga maticna ,somnevam samo ili do maticnata ili do procesorot,a i procesorot po toa sto go gledam si raboti normalno.so amd precision boost do 3.8mhz odi ,copy paste ssdinjata se raboti,samo maticnata e fail izgleda :/
Не ми се верува дека е тоа. Дај ја на некој ден да ја проверам

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,605
8,957
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Работава е да не лупнеш пари без везе.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,751
1,307
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Да не се повторуваме, ама сепак провери си графичката.
Јас ја имам истата плоча, само v1 и нема проблеми кај мене. Сите сата портови освен тој под графичката се зафатени + имам m.2 nVME.
Се живо работи без проблем.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,851
7,510
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Абе најдобро нека отиде дечкото на мајстор нека плате 300-500 ден и да се установе на лице место шо е.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,421
14,347
Абе најдобро нека отиде дечкото на мајстор нека плате 300-500 ден и да се установе на лице место шо е.
Абе установено е и тоа уште на првата слика од GPU-Z каде што се гледа дека графичката му работи во PCIe x1.1ама како што вика @Daniel86 не сака да послуша.

Има вакви дефекти. Не значи дека целосно треба да прегори и се што е на PCIe магистралата е засегнато од овој дефект. Затоа има проблеми со дискови и сл.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
865
754
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Абе установено е и тоа уште на првата слика од GPU-Z каде што се гледа дека графичката му работи во PCIe x1.1ама како што вика @Daniel86 не сака да послуша.

Има вакви дефекти. Не значи дека целосно треба да прегори и се што е на PCIe магистралата е засегнато од овој дефект. Затоа има проблеми со дискови и сл.
1.1 врска нема, кога нема load автоматски дропнува и покажува 1.1, еве ја гледам серија моментално со мојава графичка, во GPU-Z на 1.1 е.

1620855198342.png
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
Абе установено е и тоа уште на првата слика од GPU-Z каде што се гледа дека графичката му работи во PCIe x1.1ама како што вика @Daniel86 не сака да послуша.

Има вакви дефекти. Не значи дека целосно треба да прегори и се што е на PCIe магистралата е засегнато од овој дефект. Затоа има проблеми со дискови и сл.
Треба му да иде кај некој за да се увере и да послуша. Пошто е ова форум, виртуелно е, затоа не му делува верно и покрај тоа шо тука бара совети.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
1.1 врска нема, кога нема load автоматски дропнува и покажува 1.1, еве ја гледам серија моментално со мојава графичка, во GPU-Z на 1.1 е.

Погледнете го атачментот 100866
Богами и кај мене исто покажува. Немам моментално ни youtube Уклуќ

New Picture.jpg
Најарно ќе е кај некој на лице место да се утврде. Неможе 100 % вака од тука заклушок да се донесе.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
290
186
Skopje
Абе установено е и тоа уште на првата слика од GPU-Z каде што се гледа дека графичката му работи во PCIe x1.1ама како што вика @Daniel86 не сака да послуша.

Има вакви дефекти. Не значи дека целосно треба да прегори и се што е на PCIe магистралата е засегнато од овој дефект. Затоа има проблеми со дискови и сл.
Другар абе уште на почетокот он кажа дека без тој диск гртафичката убаво на pciex16 !
 
  • Ја почнал/а темата
  • #47

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Decki na gpu z imam screenshot objaveno deka grafickata rabote na pcie 16 1.1 kaj so psiuva (1,1 odi deka e idle) uspeav togas da vlezam do windows so edno ssd i slika,i posle restart ne uspeav pak ,pak maticnata davase signali deka nema gpu,a windows podiga vo pozadina (slusav notifikacii od diskord i od startup apps)
speak mislam deka maticnata mi e fail,i drugo sto mi se desi ,posle toj restartot, za od windows pak da butiram windows na pcie16 slotot,pak bipka,i force restart od kopceto mu mavam 3-4 pati,bipka ednas i vleva do bios screen ,i windows diagnostic,bluescreenot (windows can't fix the problem itn) restart/advanced options,mavam restart,pak bipka deka nema graficka
Eve gi i dvete sliki od gpu z momentalnata e u podobar kvalitet i pishe x4,a koga podigna win na gorniot slot x16
Po muabetot,velite deka e do grafickata??
 

Атачменти

Последна промена:

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,498
1,123
Неврленд
@Whale332 Другарче, абе немаш ли кај да го однесеш компјутеро фино лепо да се провере? Овака само у круг се вртеш. Од тука има дечки шо можат да ти го проверат. Само треба да го потражеш тоа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #49

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
@Whale332 Другарче, абе немаш ли кај да го однесеш компјутеро фино лепо да се провере? Овака само у круг се вртеш. Од тука има дечки шо можат да ти го проверат. Само треба да го потражеш тоа.
Не дека неам,филингот сам да го средам е моќен ама заклучок иам дека нешто не е уреду со матичната
Пци слотот работе дека подигнав преку него до windows
Напојување има,вториот пат каа пробував за виа слот,под gtx1650 имаше gt630 na pcie4(вака пробував со биос опции,дали че успеам да влезам до win,ама залудно ген2 ген 3 ect)
се се сведува до матичната,дека не е констатно подигањето и само со едно ссд ,од 2-6 рестартови и подига и на тиа,така успеав да напраам слика дека работе слотот....Само каа има хардверски (можеби и софтсверски) проблем матичната ,се багнува и не ја чита графичката , а после 4 рестарта ,влева до биос до боотлупот,и после рестарт пак не ја чита (brick) а доле без проблем дава слика и се е океј....
мој заклучок е само матичната фаил,(ram 3200mhz works,3000mhz works,2400 mhz works,влевам до windows od pciex4,едино неам пробано на 2400 да го ставам,па така да пробам,мада не мислам дека че се случе нешто со тоа(на првиот боотуп беше 2400 ауто)ептен чуден bug...
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
687
434
Не знам што филинг е тоа ама ајде.. очигледно имаш превише слободно време па си експериментираш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,078
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно