• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Gigabyte ds3h v2

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Gigabyte b450m ds3h v2
ryzen 5 2600
msi aero itx ocv1 gtx 1650
16gb 3200mhz RAM
2 x SATA SSD (120gb & 240gb)
1 x HDD (1TB)
bios F61a (latest version)
Кога ке ја ставам графичката на pciex 16 слотот, нема никаков сигнал од графичката,а работи,кога е на долниот pciex4 слот,си работи нормално,пробано е без хард диск,на првиот боотуп,и успешно gtx1650 дади слика од pciex16,но кога ке го ставам хдд поврторно нема слика,слотот е исправен пробан е со gt630 и работи нормално,дали има некои settings во биос што би можел да ги сменам ,за да графичката работи на слотот за кој што е наменета ,или да барам друга матична.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
На кој слот ти е ХДД-то уклучено?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А дали имаш нешто во М2 сокетот?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Значи кога ќе ја уклучиш графичката ти се гаси САТА портот број 3? Хард дискот ти е уклучен на САТА3 а ССД-ата на САТА0 и САТА1?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Најверојатно се гаси еден од портовите,затоа што не дава никаков сигнал матичната дека има графичка односно бипка спикерот,1 long 3 short beeps дека не детектира графичка,исто имам пробано и со двете,една врз друга gt630 на pcie4 и gtx 1650 pcie 16 ,за да можам да добијам видео оутпут до биосот...а нели така функционират,двете да вртат не е до напојувањето,на линус форумот,ми предложија на ново да го сетирам процеосорт,и тоа го проверив нема ни искривен пин ни ништо..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Само на првиот боотуп ,без хдд си влезе до windows се инсталираа драјвери и се,на исклучување и на ново уклучување со хдд ,истата приказна
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
292
187
Skopje
Најверојатно се гаси еден од портовите,затоа што не дава никаков сигнал матичната дека има графичка односно бипка спикерот,1 long 3 short beeps дека не детектира графичка,исто имам пробано и со двете,една врз друга gt630 на pcie4 и gtx 1650 pcie 16 ,за да можам да добијам видео оутпут до биосот...а нели така функционират,двете да вртат не е до напојувањето,на линус форумот,ми предложија на ново да го сетирам процеосорт,и тоа го проверив нема ни искривен пин ни ништо..
Да пробаш да го вратиш на првата биос верзија - новите биоси знаат да прават проблем некогаш ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Да пробаш да го вратиш на првата биос верзија - новите биоси знаат да прават проблем некогаш ...
Беше на првата биос верзија,и истиот проблем го јави и тогаш,и сега на F61a ,a prvata e F1... не би рекол дека ке се реши со тоа..
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Немам пробано со друго хдд,ама е исправно,со игри на него слики едно друго,и health според speccy е good.
Гледам еден порт ти е скокнат, пробај на тој. Значи SATA 0/1/2 да видиш дали е до тоа.

BTW, сата 3 кабелот ти е наопаку :) ама нема врска тоа. Не брзај со нова матична.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Гледам еден порт ти е скокнат, пробај на тој. Значи SATA 0/1/2 да видиш дали е до тоа.

BTW, сата 3 кабелот ти е наопаку :) ама нема врска тоа. Не брзај со нова матична.
Ги ставив таму и уште е првниот резултат 1 bip and 3 long .. go slusam i diskordot u pozadina i se... deka se uklucija start up aplikaciite
 

Gucci

On your way to fame
5 јули 2011
856
748
Пробај со се откачено од сата порти дали ќе даде слика, па враќај едно по едно
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
So 2te odkaceni 240gb ssd i 1tb hdd ,posto e premesten sata kabelot so windowsot so eden restart dojde do choose boot device select key ,pak restart pak bipka...
Мислењето е автоматски споено:

Ednas stigam do bios ednash ne....
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Изгледа како PCI-E lane да фали. Јас го имам истиот сетап, ќе проверам кај мене приквечер.

Дали 120Gb SSD-то ти е bootable drive? Ако ДА, тогаш пробај без другите дискови, само 120Gb дискот стави го на последната САТА-3 порта дали ќе го јави.

Дали имаш друга периферија нешто уклучена? На USB портите што имаш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Vaka uspesno si raboti....
Мислењето е автоматски споено:

120 гб e bootable ,da без другите стигна сликата мислам
Глувче,тестатура,слушалки,звучници 3.5мм и лан кабелот ...
A и да,на сата 0 е 120гб ссд сега,и после 3-4 рестарт влезе до windows.
 

Атачменти

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,607
8,963
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ако фали lane како што вика @Astro да не е процесорот? Или да не е графичката.

Еве како изгледаат пиновите 4х.8х, 16х.
Ако е оштетен некој пин од последните односно 16х, или на графичката или на плочата - прави проблеми.

Долниот слот на плочата е физички 16х ама има пинови само за 4х затоа работи.

1620636113026.png

Од твојата плоча

1620636134357.png

Пред било што друго би ја пробал графичката на друг ПЦ. После земи боца со воздух дувај го слотот, види дали има оштетени пинови. На крај извади процесорот, прегледај пинови, дувни го сокетот и врати го процесорот.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #22

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Nema osteten ni na graficka,ni na ploca se e vo normala,a da e osteten bi bootnal li so edno ssd do windows???
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Убаво кажале од другиот форум, не е лошо reseat да направиш на процесорот. Убаво направи проверка дали е се во ред со пиновите и на сокетот и на процесорот?

Проблемот не е за сетинг, нема таква врска каде што графичката нема да работи или дискот ако се заедно инсталирани.
Во тоа брошурата од матичната, има кои сата порти се гасат НО само ако користиш m2 NVM SSD, ама не и графичка :D.

Ова е дефинитивно некој проблем кај компонентите, само да се најде кој е :).

Јас би откачил се и едно по едно ќе додавам, а на таа компонента кога ќе престане да бутира компјутерот би ја пробал на друг PC.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Nema osteten ni na graficka,ni na ploca se e vo normala,a da e osteten bi bootnal li so edno ssd do windows???
Би требало но зависи. Вака навистина изгледа како да фали lane. Во меѓувреме направи reseating на процесорот, тоест извади го, издувај го слотот и врати го назад. PCI-E lanes доаѓаат од процесорот, така да ако некој пин конкретен кој е одговорен за PCI-E нема контакт, ќе загубиш еден лејн. А јас вечер ќе проверам кај мене.

Провери дали само со еден ССД уклучен на САТА број 3 портата ќе работи и пиши.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Whale332

Intern
9 мај 2021
18
2
Би требало но зависи. Вака навистина изгледа како да фали lane. Во меѓувреме направи reseating на процесорот, тоест извади го, издувај го слотот и врати го назад. PCI-E lanes доаѓаат од процесорот, така да ако некој пин конкретен кој е одговорен за PCI-E нема контакт, ќе загубиш еден лејн. А јас вечер ќе проверам кај мене.

Провери дали само со еден ССД уклучен на САТА број 3 портата ќе работи и пиши.
Reseating on cpu done,ист резултат сеа за сеа,windows во позадина работе а на стартуп 1 long 3 short бипс и нема слика,
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно