1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Gigabyte B450 Aorus Pro + M2 NVME SSD

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Mao, 26 Јануари 2020.

 1. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,045
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Здраво,

  Купив ново Nvme M2 SSD од марка Leven во Анхоч, 512ГБ 4800 ден и кога го ставив на матичната не го препознава. Автоматски влегува во биос кгоа бутира компјутерот. Пробав ги исклучив другите сата дискови, исто. Него препознава никако ссд-то. Го ставив и на вториот м2 слот, пак истото. Направив на биос на најнова верзија пак истото.

  Дали некој има искуство конкретно со плочава и подешавање на м2 ссд? Не е ваљда дека дискот/чипот е расипан. Би сакал да ги исклучам другите можности пред да го вратам назад.

  Читав нешто по гугл ама не се снајдов, ме интересира конкретно некој со моделиве да не имал слично искуство.

  На претходната плоча од Gigabyte Z370DH имав сличен проблем со непрепознавање на Samsung 970 Evo 256 nvme ssd ама чепкав нешто и стварно не ми текна како го средив.

  Благодарам.
   
 2. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  418
  326
  11 Декември 2009
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,403
  8,877
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Дали NVME е воопшто вклучено во BIOS?
   
 4. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,045
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Го прочитав, направив disable na CSM, направи UEFI инсталација за Windows 10 преко руфус и пак ништо.

  Нејасен ми е делот за Secure boot Опциите, немам такви опции јас на матичната. Те Имам ама кога ќе влезам внатре има други опции.

  Да, nvme е enabled.
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,327
  1,788
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Би требало да работи без никакви подесувања, како и да е пробај биос ресет преку џампер и ако не работи друга опција на друг пц да пробаш дали работи, повеќе ми личи дека ссд-то не е во ред.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,108
  3,587
  18 Април 2007
  Јас ја имам истата плоча со F41 и подоцна со F50 BIOS-от веднаш ми го препозна Samsung PM981 512GB SSD-то.
   
 7. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,045
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Денеска зедов нов Kingston SUV500 480gb nvme повторно ме го препознава. Пробав се во биос меѓутоа ништо не проработе. Претпоставувам дека матичната е фалчична. Утре ќе го носам пц-то во Анхоч да го средат како знаат оти под гаранција е матичната.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,045
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Здраво пак од мене. Пред некој ден го земав пц -то од сервис, Кингстон дискчето го опраиле, ама оно да ти било м2 сата диск, не нвме диск. Го сменив и земав Самсунг 970 Ево Плус, го ставам на слот и повторно истата приказна. Не го препознава. Не го покажува во биос. Се играв со CSM и Secure Boot ама џабе.

  Дали некој знае да не треба да чепнам нешто у биос или треба да работи “Out of the box”?

  Благодарам
  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 9. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,468
  3,829
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Откачи ги сите хдд/ссд доколку ги има на сата портите и пробај без нив.
   
  На niagacrp му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,045
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Цело време пробувам така, во случајов не е до тоа.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 11. Garfield'

  Garfield'
  Gaining Experience

  251
  51
  18 Јануари 2019
  Машко
  Screenshot_20200223-205422_eBay.jpg Screenshot_20200223-205402_eBay.jpg
  Пробај со ваков адаптер дали ќе работи,ако не работи врати им ја матичната нека пробаат во сервисот или да земеш друга матична.
   
 12. Mao

  Mao
  On your way to fame

  1,045
  566
  5 Јуни 2007
  Машко
  Немам време за вакво нешто. Утре ќе го пратам пак во сервис, немам живци веќе.
   

Сподели

Вчитување...