• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Geocities со страница во IE

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ја завршив страницата, нормално додека ја правев ја тестирав и во Мозила и во ИЕ, немаше никакви проблеми. Значи офлајн е супер.
Кога ја кренав на хостот, коса ми се крена.
Во ИЕ7 изгледа страшно, дугмињата ги има разместено, позиционирана лево место центар, телото "ослабено"...
Проверив во кодот, овие од Geocities, имаат дадено код горе во страницата за нивните реклами од десна страна, и код долу најверојатно за некои нивни статистики колку што можев да видам.
Тоа ми има направено, каша-попара:lut2::lut2::lut2:
Има чаре да се среди, без да се смени geocities, мора таму да остане.
Во краен случај ќе направам да се редиректира на друг хост, ама тоа во краен случај.

Страницата е: www.geocities.com/adudan1
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Брат, ИЕ никогаш не ги поминал ACID тестовите (само 18%).
Не очекувај многу од него, и бтњ, незнам овде што да правиш, освен да ставиш Designed for Firefox :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Designed for Firefox, тоа во никој случај. Тоа не смее.
Страницата работи во ИЕ супер (иако ИЕ е за никаде), ама кога geocities мешаат прсти ја расипуваат.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Ај пробај на дивот менио дај му фиксирана позиција, или пак пробај да го позиционираш со координати ( top: ....px; left: ...px; )
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Стане, не помага тоа.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Хмм,тоа од страна изгледа прави проблеми,ме чуди во изворниот код на серверот има коментар извади го овој дел од кодот ( тој што е ставен од серверот ),и во стајлот имаш грешка кај :

#meni ul li a {
background-color: #ccc1a9;
display: block;
height: 15px;
line-height: 15px;
text-align: center;;
text-decoration: none;
color: #8e713d;
font-weight: bold;
padding-left: 22px;
padding-right: 23px;
margin-top: 5px;
}

Треба да има 1 точка запирка.

Поздрав :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ја поправив таа грешка, ама таа колку што знам неправи проблеми никогаш.

<!-- text below generated by server. PLEASE REMOVE -->
Очигледно ИЕ не разбира англиски:lut2::lut2::lut2:

Edit: Овој код ги прави сите проблеми:

<script language="JavaScript">var PUpage="76001548"; var PUprop="geocities"; </script><script language="JavaScript" src="http://www.geocities.com/js_source/pu5geo.js"></script><script language="JavaScript"> var thGetOv="http://themis.geocities.yahoo.com/themis/h.php"; var thCanURL="http://us.geocities.com/adudan1/index.html"; var thSpaceId="76001548"; var thIP="79.125.180.230"; var thTs="1221598245"; var thCs="3ca7fe0f1a1e8de635440229d80a4c3e";</script><noscript><link rel="stylesheet" href="http://themis.geocities.yahoo.com/jsoff.css?thIP=79.125.180.230&thTs=1221598245"></noscript><script language="JavaScript" src="http://us.geocities.com/js_source/geovck08.js"></script>
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.395
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно