• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со гасење на монитор

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
Проблемов е следен, сакав да направам формат на седмицава но пред да почне сетапот рандом на првата слика што и треба подолго да се вчита рандом ми се гаси мониторот, иако во Power options ми е наместено на never turn off display, и со мрдање на маус тастатура не се уклучува останува на црното, кога ке го рестартирам приметувам место стандардното тит прави подолго титкање и пак не се уклучува мониторот, морам да го изгасам преку копче пц то па да го пуштам пак. Anyone ? :confused:
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
провери да не е screensaver тоа, можно е да ти е наместено на празна слика (црна)
 

alokin

Intern
30 април 2009
188
49
Скопје
alokin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Duo T5870 2GHz
Motherboard
Toshiba Satellite L300
Storage
TOSHIBA 160 GB 5400 RPM SATA-II
PSU
PA3534U-1BRS
RAM
3GB DDR2 667Mhz
Video card
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
Case
Toshiba L300-110 Laptop
Mouse
A4Tech Glaser Model: X6-70D
Keyboard
L300-110 Standard PS/2 Keyboard
Audio
Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller
Monitor
LG Philips LP154WX4-TLC8 [15.4" LCD]
OS
Microsoft Windows 8.1 Professional with Media Center 32bit
Зависи од бипкањето (bios beep codes) пробај да определиш што е проблемот.... тука имаш http://www.computerhope.com/beep.htm
кој модел на матична имаш, и подобро опиши го титкањето....

Треба да видиш кој вид на биос го има твојата плоча и да гледаш за него кодовите... пример дали е : award, phoenix...
 

alokin

Intern
30 април 2009
188
49
Скопје
alokin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core 2 Duo T5870 2GHz
Motherboard
Toshiba Satellite L300
Storage
TOSHIBA 160 GB 5400 RPM SATA-II
PSU
PA3534U-1BRS
RAM
3GB DDR2 667Mhz
Video card
Mobile Intel(R) 965 Express Chipset Family
Case
Toshiba L300-110 Laptop
Mouse
A4Tech Glaser Model: X6-70D
Keyboard
L300-110 Standard PS/2 Keyboard
Audio
Realtek ALC268 @ Intel 82801HBM ICH8M - High Definition Audio Controller
Monitor
LG Philips LP154WX4-TLC8 [15.4" LCD]
OS
Microsoft Windows 8.1 Professional with Media Center 32bit
Да пробаш со ресет на биос-от дали ќе се оправи...
Вадеше нешто графичка, рам, да не си изместил нешто па да зафркава...
Ако имаш можност пробај со друга графичка...
А пред да пробаш да форматираш океј беше пц-то !??
 

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
прво фала на сите за помошта, решен е проблемот, бидејќи ми е нова графичката не се сомневав во неа но до тоа било проблемот. Со затворено куќуште за неколку минути дигна до 100 степени на игри и на програми тестирав, кога пробав пак со отворено во ред беше температурата. Дали е можно за овие отприлика 4-5 дена што работеше на волку висока температура да има некои последици, затоа што ми е под гаранција и можам да ја сменам
графичката е http://www.msi.com/product/vga/R6770-MD1GD5.html
 

bokiscout

Practice makes perfect
17 март 2011
1,720
1,998
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 3
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Висока е таа температира. Меѓутоа штом ти е под гаранција зимај ја графичката со тебе и оди во праодвницата кај што си ја купил и барај нова. За последици не би требало да имаш сепак тао се неколку ситуации во што си имал висока температуа, на твое место не би се плашел. Бидејки велиш дека со отворен капак температурата е помала освен графичката (што е очигледно) можно е и кукиштето да ти е проблем, немаш добар проток на воздух. Како и да е прво оди и замени ја графичката а потоа можеш да разгледаш и некое од поевтините кукишта со 3(и повеке) вентилатори.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4,174
1,738
Однеси ја графичката под гаранција и кажи го симптомот. Исто така наведи дека со софтвер си видел дека графичката грее.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
870,912
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно